Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είχα την πρώτη μου επαφή με το κατάστημα μέσω ντελίβερι κάποια στιγμη το καλοκαίρι, όταν με είχε επισκευτεί ένας φίλος στη δουλεια και με είδε να χαζεύω το e-food. Μου είπε "ε μην το ψαχνεις ανοιξε ένα καινούριο ιταλικό, από εκει θα πάρεις". Όπερ και εγένετο. Από τότε δεν έχω παραγγείλει pasta από αλλού μιας και είναι το μόνο delivery που το spaghetti φτάνει στο χώρο σου al dente.

Δεν είχε τύχει να επισκευθώ το κατάστημα μέχρι χθες το μεσημέρι, που ένεκα των γενεθλίων μου, βγήκαμε τριάδα για φαγητο στο Χαλάνδρι. Εν μέσω διαδρομής θυμηθήκαμε πως το μαγειρίο που θα πηγαιναμε ήταν κλειστο. Τότε θυμήθηκα ότι είχα δει στην Παπανικολή το Al Pino, και μιας και που γιόρταζα, η παρέα μου δε μου αρνήθηκε να πάμε εκεί..

Σιγουρα δεν πήγαμε απροετοίμαστοι για τη γεύση και την ποιότητα του φαγητού, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περιμέναμε πως θα είναι 100% καλύτερα από αυτό που γνωρίζαμε..! Το αυτό ισχύει και για την αισθητική του καταστήματος, μιας και έχοντας περάσει απ'εξω, είχα παρατηρήσει την όμορφη ξύλινη πόρτα του. Το εσωτερικό σίγουρα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

Μας υποδέχτηκε ευγενέστατος και χαμογελαστος ο σερβιτόρος του εστιατορίου, και μας υπέδειξε τον εξωτερικό χώρο του καταστήματος (κλειστό, ηλιόλουστο όμως αίθριο) ως χώρο καπνιστών. Πραγματικά δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τον εσωτερικό χώρο. Μιλάμε για ένα χώρο αρχοντικό, θυμίζει ευρωπαϊκή αναγέννηση, υπέροχες σκαλιστές ξύλινες καρέκλες, στρωμένα τραπέζια με υπέροχα σερβίτσια -με δύο μαχαίρια και δύο πιρούνια-. Μέσα σε δύο λεπτά μας είχε φέρει τους καταλόγους μας και μας σέρβιρε νερό. Λίγο πριν παραγγείλουμε, ήρθε με ένα κουτάκι το οποίο περιείχε όλους τους τύπους pasta πού παρασκευάζουν στο κατάστημα, μας τόνισε πως τα spaghetti είναι τα μόνα που δεν παρασκευάζονται εκει, έφυγε για λίγο και επέστρεψε να μας παρει την παραγγελία.

Επιλέξαμε τις μπρουσκέτες pomodoro, spaghetti με σολωμό, linguini Νάπολι και linguini Gorgonzolla με Τrufa, και η παρέα επέλεξε λευκό κρασι, την ετικέτα του εστιατορίου, που το βρήκαν πολύ καλό. Εγώ που δεν πίνω αλκόολ και αναψυκτικά, έμεινα με το νεράκι μου, ως συνήθως άλλωστε. Και ναι το παραδέχομαι, εγώ πήρα τη Νάπολι!!! Ντροπή μου με τέτοιο μενού, το ξέρω, αλλά πεινούσα πάρα πολύ και είπα να παίξω με κάτι ελαφρύ (σχετικά) και σίγουρο!

Αφού μας πήρε την παραγγελία, ο υποδειγματικός αυτός σερβιτόρος, επέστρεψε με μια ποικιλία ψωμιών - ολικης, λευκο, πολυσπορο, σκορδόψωμο- και δυο dip, το ένα ελαφριά πάστα ελιάς και το άλλο νοστιμότατο pomodoro peperoncino απ'ότι κατάλαβα (μας ενημέρωσε αλλά δεν άκουσα εγώ καλά) και βουτυράκι με μυρωδικά! Μαζί έφερε και την πρώτη μας απόδειξη. Δοκίμασα το ολικής και το σκορδόψωμο τα οποία ήταν ζεστά και απολαυστικά! Το σκορδόψωμο δε, είχε πολύ διακριτική γευση και ταίριαζε και με τα δυο dip, το βουτυρο το δοκίμασα με το ολικής... Έπειτα ο σερβιτόρος έβαλε στον πρόθυμο της παρέας να δοκιμάσει το κρασί, όταν του είπε πως είναι εντάξει να μας σερβίρει, ήρθε σε εμένα, στη μόνη γυναίκα της παρέας να σερβίρει, και μόλις του είπα πως δεν πίνω αλκοόλ, ευγενέστατος, απομακρυνε το ποτήρι μου και σέρβιρε πρώτα τον μεγαλύτερο ηλικιακά. Προσωπικά βρήκα πολυ επαγγελματική και ευγενική την κίνηση του.

Οι μπρουσκέτες, τέσσερις τον αριθμό, δεν ήταν έκπληξη μιας και τις έχω παραγγείλει κάμποσες φορές σε delivery! Στον έναν της παρέας που δεν είχε δοκιμάσει φανηκαν εξαιρετικές. Κριτσανιστο ψωμάκι, καρέ ντοματας, μια ελαφριά γεύση σκόρδου και βασιλικού, και παρμεζάνα! Εγώ έφαγα τις δύο από τις τέσσερις!! Μόλις τελειώσαμε όλοι, μας πήρε τα πιάτα για να περάσουμε στο κυρίως.

Με την πάστα μου ενθουσιάστηκα! Αν και το ήξερα πως θα ήταν καλύτερο από το delivery, δεν είχα δοκιμάσει όμως ζυμαρικά παραγωγής τους! Αν ήμουν καρτούν, θα έβγαινε πάνω από το κεφάλι μου το συννεφάκι με τις καρδουλες! Όταν δε, δοκίμασα από τη Gorgonzolla με Τrufa, κόντεψε να ακούσει όλο το μαγαζί τα μμμμμουγκριτά ευχαρίστησής μου! Φανταστικα! Για μένα είναι ανωμαλία να μην αρέσει σε κάποιον η Τrufa, πόσο μάλλον αν συνοδεύει την απόλυτη al dente pasta. ΚΟ ΛΑ ΣΗ!!! Από το πιάτο του τρίτου της παρέας με το σολωμό δε δοκίμασα, αλλά σχολίασε από μόνος του το βράσιμο των ζυμαρικών και την ποιότητα του πιάτου του, που όπως χαρακτηριστικά είπε, ήταν εξαιρετικά.

Και φτάνουμε στο προτελευταίο μέρος του γευματός μας, το επιδόρπιο. Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε, και αφού δεν ήμασταν σίγουροι, αποφασίσαμε να δούμε τον κατάλογο για να αποφασίσουμε. Και καταλήξαμε στην panna cotta με σάλτσα φράουλας και τζίντζερ - δικής τους παρασκευής, όπως ενημερωθήκαμε- η οποία δεν καθυστέρησε καθόλου να έρθει, μαζί με τη δεύτερη απόδειξη. Όπως τονίζω κάθε φορά, δεν τα πολυτρώω τα γλυκά, αλλά πάντα δοκιμάζω, οπότε έχω να σχολιάσω πως η κρέμα ήταν πολύ ανάλαφρη και η σάλτσα νοστιμότατη. Την επόμενη φορά (γιατί θα υπάρξει, δεν το συζητώ) θα ήθελα να δοκιμάσω πάλι την panna cotta, αλλά με την καραμέλα!

Το τελευταίο μέρος ήρθε ουσιαστικά σε δύο δόσεις, μιας και αναφέρομαι στο λογαριασμο! Μια μετά την πρώτη παραγγελία, και μια με την παραγγελία του επιδορπίου. Συνολικά, περίπου 22 ευρώ το άτομο συμπεριλαμβανομένου του κρασιού. Επίσης μας προσφέρθηκε limoncello, σε χαρακτηριστικά όμορφο μπουκάλι και ποτηράκι, ως συνήθως όμως, για τα αλκοολούχα δεν έχω άποψη, η παρέα μου παρ' όλα αυτά γέμισε και δευτερο ποτηράκι, οπότε τους ήταν σίγουρα ευχάριστο. Αφού πληρώσαμε, ο σερβιτόρος μας έφερε μια κόλλα Α4, στην οποία ρωτούσαν πως μάθαμε για το κατάστημα, όπως και πως ήταν η εμπειρία μας σε αυτό. Με μεγάλη χαρά το συμπλήρωσα και τους ευχαριστησα ΚΑΙ γραπτώς για τη φιλοξενία τους! Αμέσως μετά, ο σερβιτόρος μας συνοδευσε στην έξοδο του καταστήματος, κρατώντας μας της πόρτα καθώς βγαίναμε.

Άξιζε και το τελευταίο γιουροσέντ. Σίγουρα μπορείτε να φάτε pasta αλλου πιο οικονομικά, αλλά είναι εξαιρετικά δυσκολο να σας προσφερουν αυτό το πακέτο ποιότητας φαγητου, εξυπηρέτησης και χώρου αλλού..
Σημειωτέον, οι τιμές στο delivery είναι αισθητά πιο χαμηλές από το κατάστημα, σε κάποια πιάτα έως και 40% κάτω! Σήμερα ξανάφαγα!