Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Είναι πλέον από τις πρώτες προτιμήσεις μας το Λαϊκώτερο αφού δεν μας πρόδωσε καμία φορά (σχεδόν)και δεν έχουμε πάει και λίγες φορές.
Αλλες φορές τρώμε κανονικά και άλλες παίρνουμε λίγα μεζεδάκια με ουζάκι, κυρίως το καλοκαίρι στον κήπο, που πραγματικά σε κάνει να χαλαρώνεις και να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σχεδόν στο κέντρο της πόλης.

Ο χώρος πάντα καθαρός και επιβλητικός εξωτερικά λόγω μονοκατοικοίας και ζεστός με πολλές γωνίτσες εσωτερικά γενικά με πολύ θετική αύρα.

Οι τιμές δεν έχουν αλλάξει με την αύξηση του φ. π. α και είναι σε πολύ λογικά πλαίσια. Συνήθως πληρώνουμε γύρω στα 15 ε το άτομο όταν τρώμε κανονικά αλλά τη βγάζουμε και με 8-10 ε όταν δεν πέφτει πολύ πείνα ή οταν έχουμε αφραγκίες. Μια δυο φορές δεν μας έφεραν απόδειξη βέβαια και όταν τη ζητήσαμε απ' οτι κατάλαβα τα μισά ήταν χτυπημένα στην ώρα τους και τα υπόλοιπα τα έκοψαν εκείνη τη στιγμή. Αν δεν μπορείς να αποροφήσεις το φόρο καλύτερα τον βάζεις στην τιμή για να είσαι συνεπής. Η μήπως μας βολεύει όλους να είναι συγκρατημένες οι τιμές και ας μη παίρνουμε απόδειξη?

Σε γενικές γραμμές και το σέρβις είναι γρήγορο και προσεγμένο και τα φαγητά νόστιμα και τα κρέατα καλής ποιότητας. Υπήρξαν βέβαια και αστοχίες κάποιες φορές αλλά πολύ λίγες. Θυμάμαι συγκεκριμένα 28 οκτώβριου μεσημέρι που πήγαμε 8 άτομα με κράτηση, οι πρώτοι τέσσερις που πήγαμε σχετικά νωρίς φάγαμε πολύ γρήγορα, αλλά οι άλλοι τεσσερις που άργησαν ενω τα πρώτα πιάτα τους ήρθαν επίσης κανονικά τα κυρίως άργησαν σχεδόν μια ώρα και δεν ήρθαν και όλα μαζί.

Βέβαια είχε γεμίσει όλο το μαγαζί, και είναι αρκετά μεγάλο, και κάθονταν και κάποιες παρέες στην αυλή. Οταν ζητήσαμε το λόγο ο υπεύθυνος μας είπε οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί τα πράγματα ήταν σχεδόν εκτός ελέγχου, γιατί δεν περίμεναν τόση δουλειά. Επειδή έχω κάποια οικοιότητα έπιασα κουβέντα (ενω οι άλλοι είχαν εκνευριστεί με την καθυστέριση) λέγοντας γιατί τέτοια μέρα δεν βάζουν παραπάνω προσωπικό, και μου απάντησε πως η δουλειά ήταν διπλάσια απο την αντίστοιχη περισυνή αρα εντελώς απρόβλεπτη. Πέρα απο το γλυκό που κερνάνε έτσι κι αλιώς πάντα μας κέρασε και ένα κιλό κρασί και ζήτησε κατανόηση. Εγώ δεν χαλάστηκα επειδή και έφαγα πολλές φορές καλά, και αυτη τη φορά έφαγα στην ώρα μου. Η άλλη τετράδα όμως απογοητεύθηκε.

Εχουμε φάει σχεδόν όλο τον κατάλογο σε τόσες επισκέψεις και θα προτείνω αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Βέβαια η γεύση είναι και υποκειμενική, πολλές φορές πιάτα που εγώ θεωρώ τα καλύτερα σε κάποιους απο την παρέα δεν αρέσουν, και το αντίθετο.
Ανθοτυροπιτάκια με φέτα και ανθότυρο και ψιλοκομμένο άνιθο πραγματικά σπιτικά.
Φάβα πολύ γευστική χωρίς, αυτή τη στιφάδα που συναντάμε συνήθως, που συνδιάζεται πολύ ωραία με το ψιλοκομμένο κρεμύδι.
Φέτα τυλιχτή πάντα καλή αλλά μερικές φορές την πετυχαίνουν πιο πολύ και είναι τέλεια, με μέλι και σουσάμι.

Κολοκυθοκεφτέδες νόστιμοι με αρκετή φέτα και φρέσκο κρεμυδάκι.
Απο τις σαλάτες προτιμώ του μαγαζιού με διάφορα λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα μουστάρδας και την πολίτικη με γεύση και χρώμα απο τις κόκκινες πιπεριές.
Απο κρέατα τα αγαπημένα μου είναι η μαγκιά του μάγειρα που είναι μαριναρισμένο χοιρινό με πικάντικη μουστάρδα στη σχάρα, και το μοσχαρίσιο συκώτι τηγανιά σβησμένο με κονιάκ και λεμόνι και σωταρισμένες πολύχρωμες πιπεριές.

Αξίζει επίσης και το ψαρονέφρι με μανιτάρια και σώς μαδέρα αν και μου φαίνεται λίγο ακριβό στα 13 ε, και πριτιμώ τη μαγκιά του μάγειρα στα 13,5 που είναι για 2 άτομα.
Τελευταία δικίμασα ενα καινούριο πιάτο, μπριζολάκια με μαρμελάδα τομάτα και μουστάρδα που μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά είναι πολύ νόστιμο.

Απο τα θαλασσινά εκτός απο τα αχνιστά μύδια με πολύ νόστιμη σάλτσα και αρκετά μεγάλη ποσοτητα, και την ψητή σαρδέλα που τρώμε συχνά, εκείνο το πιάτο που με τρελαίνει ειναι η γαριδομακαρονάδα ούζου. Δεν μπορώ να το περιγράψω γιατί τρέχουν τα σάλια. Γαρίδεςμε μακαρόνια και κρέμα γάλακτος ούζο και γλυκάνισο, λίγο βαρύ πιάτο για το στομάχι, αλλά με πολύ έντονη γεύση και άρωμα
Το χταπόδι δεν το προτιμώ γιατί το βράζουν πρώτα, βέβαια στην παρέα αρέσει γιατί είναι μαλακό.

Το κρασί είναι πολύ καλό και δεν χτυπαει την άλλη μέρα. Εγώ προτιμώ το μοσχάτο ροζέ που έχει και ωραίο άρωμα, και συνήθως το πίνω μόνος γιατί οι υπόλοιποι προτιμούν το λευκό που είναι ασύρτικο με ροδίτη.
Απο γλυκά δεν υπάρχουν επιλογές μόνο ότι φτιάχνουν για κέρασμα. Συνήθως πανακότα ή κάτι σαν λεμονόπιτα, νόστιμα και αφου είναι κερασμένα ακόμα πιο νόστιμα.
Παρασκευή και Σάββατο που έχει ζωντανή μουσική χρειάζεται κράτηση στη μπροστινή σάλα για να βλέπετε την ορχήστρα. Μη φανταστείτε τιποτα φοβερό δύο οργανάκια μπουζούκι και κιθάρα που συνοδεύουν το χώρο. Δύο νέα παιδιά και τα πίνουν και τα λένε, κυρίως έντεχνα -ρεμπέτικα
Παραμένει για μας μια πολύ καλή επιλογή σε λογικές τιμές και με ελάχιστα παρατράγουδα και το νοιώθεις πως είναι μια έντιμη προσπάθεια

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη steliosnik.