Ελληνική κουζίνα - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Μαζί με τον "Κίτσουλα" στο Χαλάνδρι είναι τα αγαπημένα μου μαγειρεία. Το επισκέπτομαι τουλάχιστον μια φορά το μήνα, και η ερώτηση που πάντα προηγειται της επίσκεψης ειναι "Πάμε καφενείο;;;", είτε από εμένα, είτε από το φίλο μου, και συνήθως πάμε δυό μας. Στους δύο τρίτος δε χωρεί άλλωστε.

Εκεί αράζουν οι ταξιτζήδες της Αθήνας, κάτι που κάνει το μαγαζί κάπως γραφικό, αλλά με την ωραία έννοια, άλλο χαρακτηριστικό είναι πως δεν έχει διακόσμηση! Έχει τα βασικά, τραπέζια, καρεκλες και τους πάγκους του καφενείου με τη βιτρινα των φαγητών! Επίσης από εκεί περνάει και η μισή γειτονιά για take away..

Όπου βρεις κάθεσαι, δεν έχει πολλά πολλά, είπαμε άλλωστε, καφενείο. Συνήθως ο σερβιτόρος είναι μόνος του και τρέχει και δε φτάνει, οπότε μπορέι να περιμένεις 5 λεπτα να σου φερει κατάλογο και αλλα 10 -15 καμιά φορά- για την παραγγελία. Οπουδήποτε αλλού με τέτοια αναμονή θα έβγαζα καπνους από τα αυτιά (Εξαιρουμένου του "Κιτσουλα"). Αλλά εδώ μιλάμε για ένα κλασικό καφενείο - μαγειρείο, που το τρέχει ένας ανθρωπος ουσιαστικά και το κάνει και καλά. Εξυπηρετει ένα ένα τα τραπέζια, βαζει τις μεριδες στα πιάτα, τις σερβίρει, φέρνει κρασιά- ποτά, στο τέλος τα μαζεύει κιόλας. Υπάρχει συνήθως άλλος ένας πίσω από τον πάγκο του καφενείου, που απ' ότι έχω παρατηρήσει φτιάχνει ασταμάτητα καφέδες (είπαμε, είναι πέρασμα ταξιτζηδων και όχι μόνο), ετοιμάζει τα take away και όποτε σταματάει, βοηθαει το σερβιτορο! Ωραία πράγματα, οικογενειακά!

Στο διαταύατα, το φαγητό. Δεν υπάρχει το πόσα μαγειρευτά έχουν καθημερινα! Έχουν φοβερή ποικιλία, έχουν βέβαια και τεράστια κουζινα.. Οι κυρίες που μαγειρευουν (έχω δει 1-2 κατα καιρούς) πρέπει να είναι όλη μέρα κλεισμένες εκεί, και τις ευχαριστούμε πολύ γιαυτό!!!! Έχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς, πατατοσαλάτα, παπουτσάκια, λαχανοντολμάδες, γεμιστά, γίγαντες, μακαρονάδες με κιμα, με σάλτσα, με κοκκινιστό, ρεβύθια, μπιφτέκια, παστίτσιο... Είναι όλα για συγχαρητήρια. Αν δεν είναι σαν της γιαγιάς μου, τότε είναι σαν της αδερφής της! Συνήθως παραγγέλνουμε και κάποια βραστά αντί για σαλάτα, μου τα προτιμώ γενικότερα, κουνουπίδι- μπρόκολο και τα τοιαύτα, ή αν υπάρχουν βλήτα. Εδώ να πω πως σε αντίθεση με το περίμενε για την παραγγελία, τα πιάτα έρχονται μπαμ μπαμ. Μαζί με το φαγητό παραγγέλνουμε και ένα τεταρτάκι λευκό ή κόκκινο κρασί από το χύμα τους, μιας και που εγώ δεν πίνω.

Σπανιότατα έχουμε πληρωσει πάνω από 20 ευρώ. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δύο άτομα συνηθως πληρώνουμε γύρω στα 17,5 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του κρασιού. Λογικό όταν η μακαρονάδα με τη σάλτσα έχει περίπου όσο τα βραστά μας, κάπου 3,5 ευρώ....

Αν βρεθείτε κανά μεσημεροαπόγευμα στο κέντρο και πεινάτε, να πάτε οπωσδήποτε!