Ιταλία - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Ομολογώ ότι η κριτική του mavtasos ήταν αυτή που με παρακίνησε να το επισκεφτώ και τον ευχαριστώ γιατί ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία. Να ενημερώσω επίσης ότι ως προφίλ, είμαι πελάτης εστιατορίων με κόστος 15 ευρώ/άτομο ενώ εξαιρετικά σπάνια ξεπερνάω τα 20 ευρώ. Οπότε ουσιαστικά κινούμαι στο χαμηλού κόστους τμήμα της αγοράς. Σε αυτές τις τιμές, τουλάχιστον για τα γούστα μου, στο θέμα των ζυμαρικών πρώτη θέση έχει η La Pasteria (με επίκεντρο την καρμπονάρα της). Πλέον με χαρά μπορώ να πω ότι βρήκα, επιτέλους, και μια δεύτερη εξαιρετική επιλογή. Ας ξεκινήσω από την αρχή.

Πλέον έχω επισκεφτεί το Parlo 3 φορές βράδια Παρασκευής και Σαββάτου κατά τις 9.30. Πάντα έχω την τύχη να βρίσκω θέση πάρκινγκ ακριβώς δίπλα. Το μαγαζί δεν κάνει κρατήσεις οπότε ίσως είμαστε και λίγο τυχεροί αφού κατά τις 10 πάντα γεμίζει.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός, κάτι που για πολλοστή φορά αποδεικνύεται θετικό. Από ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει:
τα stick από μανιτάρια και πανσέτα (involtini fritti) που συνοδεύονταν από μια εξαιρετική σως με άρωμα τρούφας, που μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους και
τα τσιπς με παρμεζάνα και άρωμα τρούφας, τα οποία ήρθαν σε μεγάλη ποσότητα, ικανοποιητικά γευστικά, αλλά μείναμε με την αίσθηση ότι κάτι έλειπε.

Από "κύρια" πιάτα δοκιμάσαμε:
Καρμπονάρα. Είναι το πιάτο που θα καθόριζε αν θα ξαναπήγαινα ή όχι στο κατάστημα, και ήταν πραγματική απόλαυση. Τα μακαρόνια σωστά βρασμένα, σε κανονική (όχι μεγάλη) ποσότητα, χωρίς κρέμα γάλακτος. Η γεύση απίθανη, το κολοκυθάκι διακριτικό και ευχάριστο όχι μόνο στη γεύση αλλά και στην υφή. Συνοδευόταν από τυράκι για όποιον ήθελε. Εξαιρετικό πιάτο.

Παπαρδέλες με κοτόπουλο. Δοκίμασα από το πιάτο της συζύγου και έφαγα τελικά το 1/3 του. Κοτόπουλο ζουμερό, γευστικό, απολαυστικό. Παπαρδέλες σωστά βρασμένες. Πολύ καλή ποσότητα.
Φετουτσίνι με μανιτάρια πορτσίνι και κρέμα παρμεζάνας. Ένα δυνατό και εντυπωσιακό σε γεύση και μέγεθος πιάτο. Η σάλτσα πλούσια και "γεμάτη" σε χορταίνει.

Πίτσα Fatboy. Ίσως η πίτσα με την καλύτερη ζύμη που έχω φάει. Παρότι fatboy τελικά η πίτσα είναι για slim boys (όπως είπε εύστοχα και ο νεαρός που μας σέρβιρε). Λιτή σε υλικά, με καθαρές γεύσεις.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με χύμα λευκό κρασί που ήταν ίσως το καλύτερο χύμα που έχω δοκιμάσει.

Στην αρχή έρχονται 3 απλά ψωμάκια (χρέωση 1 ευρώ το άτομο) ενώ για το τέλος έρχεται κέρασμα λιμοντσέλο (υπάρχει και άλλη επιλογή που δεν θυμάμαι).

Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές έως άριστες ενώ οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, εξυπηρετικό και ευγενικό.

Χώρος:
Καθίσαμε στο κάτω εσωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων), ενώ υπήρχε και πάνω όροφος (πατάρι). Ο χώρος είναι μοντέρνος αλλά παραδόξως ζεστός, ενώ το ξύλο παίζει βασικό ρόλο στη διακόσμηση. Η τζαμαρία που σε αφήνει να βλέπεις έξω δίνει μια αίσθηση χώρου μεγαλύτερη από την πραγματική, ενώ το ψηλό ταβάνι δίνει πόντους. Εκεί που χάνονται όμως όλοι οι πόντοι είναι η απόσταση των τραπεζιών. Αν θέλεις να μη σε ακούνε οι άλλοι έχασες. Εάν δεν θέλεις να ακούς τους άλλους πάλι έχασες. Έαν έχεις πρόβλημα να προσέχεις πως θα σηκωθείς από το τραπέζι ώστε να μη σκουντήξεις τους διπλανούς μάλλον ξανάχασες. Τα τραπέζια ανά ομάδες των 2 ή 3 είναι πάρα πολύ κοντά (ευκαιρία για γνωριμίες). (Φυσικά αν δεν έχει πολύ κόσμο τα πάντα γίνονται πιο φυσιολογικά)

Τιμές:
Κανονικές. Τα τρία πιάτα με χύμα κρασάκι περίπου 32-35 ευρώ.
Μια άριστη επιλογή. Πρόταση involtini fritti, carbonara, παπαρδέλες κοτόπουλο.

ΥΓ. Την τελευταία φορά το service μας τα χάλασε. Δεν έφερε ποτήρια νερού στην αρχή και όταν τα ζητήσαμε έφεραν ποτήρια του κρασιού (φυσικά στην πορεία κρασί/νερό μπερδεύτηκε). Έπρεπε επίσης να τις ζητήσουμε για να φέρουν χαρτοπετσέτες στο τραπέζι, ενώ κέρασμα στο τέλος δεν ήρθε.