Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Σουβλακια εδω, σουβλακια εκει, σουβλακια παραπερα!

Αυτο το φαινομενο των νεου τυπου σουβλατζιδικων πραγματικα δυσκολευομαι να το καταλαβω. Ναι μεν, ειναι η αναγκη για κατι πιο μπροστα, πιο καινουργιο, πιο ξεχωριστο. Απο την αλλη διατηρω παντα επιφυλαξεις. Τα σουβλατζιδικα εγω τα ηξερα σαν την "οικονομικη λυση", σαν κατι προχειρο, απλο και φτηνο. Τα πραγματα αλλαξαν ομως, τα σουβλακια στην Αθηνα του 2015(σε πολυ λιγο 2016), εγιναν σχεδον κατι σαν... gourmet(τρομαρα μας! ).

Φαινεται πως πλεον αποτελει ενα ιδανικο ειδος για επενδυση. Βλεπεις, το σουβλακι ξαφνικα εγινε, εναν νεου τυπου ακριβο εδεσμα απο κει που το΄χαμε για πλακα. Ναι, μη σου φαινεται υπερβολη αγαπητε αναγνωστη η λεξη "ακριβο" που χρησιμοποιησα. Ενα τυλιχτο με πιτα γυρο(πιτογυρο προς χαριν ευκολιας)πλεον κοστιζει 2,50 ευρω. Αν το κανεις παλιες "καλες" δραχμουλες, ξερεις ποσο γινεται? 850 δραχμες! Φανταζεσαι να πηγαινες να φας σουβλακι το 2001(που ειχαμε ακομα τη δραχμη)και να σου χρεωνε ο σουβλατζης σχεδον ενα χιλιαρικο το πιτογυρο? Θα ξεσηκωνες επανασταση! Σημερα το πληρωνεις και σου φαινεται και φτηνο!

Παμε ομως στα του "Biftekakia kai Soulakia" γιατι ισως κουραζω με ολη αυτη την αναλυση... Λοιπον πηγαμε δυο ατομα βραδακι Παρασκευης αναζητοντας κατι απλο. Γεγονος ειναι το μαγαζι αυτο μονο απλο δεν το λες. Μιλαμε για την υπερπαραγωγη του σουβλατζιδικου! Τεραστιο, ολοκαινουργιο, πεντακαθαρο, προσεγμενο σε ολα και φωτεινο. Μας υποδεχτηκε ενας σερβιτορος με μια σχετικη ευγενεια και μας πηγε σε ενα τραπεζακι δυο ατομων, αν και αρκετα ευρυχωρο. Ο καταλόγος ειχε περιπου οτι περιμενεις να βρεις σε σουβλατζιδικο αλλα στην ευρεια του μορφη και με τιμες μαλλον τσιμπημενες. Πηραμε:

-Μια σαλατα πρασινη. Κλασικη μαρουλοσαλατα με κρεμυδακι και ανιθο. Οχι πολυ μεγαλη αλλα επαρκης. Ειχε πανω της δειγμα απο λαδι και ουτε αλατι, ουτε λεμονι η ξυδι. Αυτα ομως υπηρχαν πανω στο τραπεζι και μαλιστα σε αφθονια, οποτε εβαζες οσο ηθελες. Εκεινο που με ενοχλησε καπως ειναι που τα λαχανικα ηταν ελαφρως μαραμενα, προφανως κομμενα απο το πρωι. Η τιμη συμπαθητικη, στα 3,60. Βαθμολογια 6 στα 10.

-Μια μεριδα φιλετο κοτοπουλο. Η φιλη μου ηθελε κατι "πιο λαιτ", οποτε προτιμησε αυτο το πιατο που σαν συνοδευτικο ειχε μονο κολοκυθακια ψητα και μουσταρδα. Μεγαλουτσικη η μεριδα αλλα 9,50 για να φας κοτοπουλο φιλετο, μου κακοφανηκε. Επειδη ηταν σωστα ψημενο μονο, βαζω 7/10.

-Μια μεριδα πατατες. Τεραστιων διαστασεων, μεσα σε μια σεσουλα(αυτο το κλασικο σκευος με το οποιο καποτε οι μπακαληδες εβαζαν οσπρια και αλλα τινα... )κομμενες σε ροδελες, φρεσκιες και αρκετα νοστιμες. Στα μειον οτι δεν ηταν πολυ ζεστες. Κοστος 3,30 και βαθμος 8/10

-Ενα κεμπαπ καλαμακι σκετο. Κι'αυτο σε σεσουλα, αν και μαλλον μικρο για τοσο μεγαλο σκευος. Αρκετα νοστιμο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο η διαφορετικο. Τιμη 1,70. Ας πουμε 7/10.

-Ενας γυρος με πιτα. Κι'αυτος σε σεσουλα(του εδωσε και καταλαβε του "παραδοσιακου" το μαγαζι), αλλα σχετικα μικρος. Ο γυρος αρκετα καλος, η σως γιαουρτιου που περιειχε, μαλλλον αδιαφορη. 2,50 η τιμη(το... χιλιαρικο που λεγαμε), και βαζω 7/10 και εδω.

-Μισο κιλο αρκετα καλο χυμα κρασακι λευκο και μαλιστα μοσχοφιλερο. Για τα δεδομενα του μαγαζιου καλο και η τιμη του, 4,50, αρκετα νορμαλ. 8 στα 10 λοιπον.

Να μη ξεχασω να πω οτι για αρχη μας εφεραν ενα νερο εμφιαλωμενο που χρεωθηκε 1,40, αν και ρωτηθηκαμε αν θελαμε νερο(η οχι-εναλλακτικη για νερο βρυσης δε μας δωθηκε παντως... ). Τιποτα αλλο δεν μας εφεραν και οταν ζητησαμε ψωμακι δεν ειχαν, ειχαν μονο πιτακια κομμενα, με χρεωση εννοειται. Στο τελος μας εφεραν σαν κερασμα δυο ποτηρακια με(πολυ νοστιμη ομολογουμενως) γρανιτα λεμονι.

Συνολον 27,70. Θεωρω οτι το μαγαζι ειναι αρκετα καλο(παντα μεσα στο νεο πλαισιο του τι εννοουμε οταν λεμε σουβλατζιδικο)μονο αν μεινεις στο σουβλακι. Γιατι αν πας σε μεριδες, θεωρω οτι σχεδον 10 ευρω για να φας μια μεριδα κρεας με λιγη σαλατα συνοδευτικο, ειναι παραπολλα. Στην τελικη αν ειναι ετσι, πηγαινε σε ενα κανονικο μεζεδοπωλειο, τα ιδια λεφτα θα δωσεις και ισως φας και κατι πιο πρωτοτυπο αν μη τι αλλο.

Συνεπως, ναι μεν, αλλα....