Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Κοτταρού λοιπόν!

Σάββατο βράδυ, 4μελής κοριτσοπαρέα βρίσκεται σε αναζήτηση κουτουκιού με ζωντανή μουσική για χαλαρή έξοδο.

Η δική μου εμπειρία από όσα μαγαζιά με ζωντανή μουσική είχα επισκεφθεί, κατά το παρελθόν, ήταν μάλλον απογοητευτική (και λίγα λέω! ) και έτσι απέρριπτα τις ιδέες που έπεφταν στο τραπέζι μία-μία με φοβερή ταχύτητα. Κάποια στιγμή μια κοπέλα από την παρέα προτείνει την Κοτταρού, την οποία είχε κάνει στέκι κατά τα φοιτητικά της χρόνια!

Σιωπή.. Μιας και καμία από τις υπόλοιπες δεν γνώριζε, ούτε κατ΄ όνομα, το μαγαζί, αντιρρήσεις δεν υπήρχαν. Πήραμε τηλέφωνο να κάνουμε κράτηση το ίδιο απόγευμα και ευτυχώς υπήρχε κάποια ακύρωση και έτσι βρήκαμε το τραπέζι μας.

Το gps μας οδήγησε εύκολα στην γειτονιά του Κολωνού και συγκεκριμένα στην ακριβή διεύθυνση του μαγαζιού. Όμως, ταμπέλα δεν υπήρχε πουθενά! Η φίλη που ήξερε το μαγαζί μας οδήγησε σε μια πόρτα, που ούτε καν θα φανταζόμουν ποτέ τι έκρυβε πίσω της, την άνοιξε και ω!!! Κατεβήκαμε λίγα σκαλάκια και βρεθήκαμε στο πιο όμορφο και ατμοσφαιρικό κουτούκι που έχω πάει ποτέ.

Πέτρινοι τοίχοι, βαρέλια στη μια πλευρά, ένα κοτέτσι από την άλλη (παλιά είχε και κότες μου είπαν! ), γραβάτες και μαντήλια να κρέμονται από τα φωτιστικά, κηροπήγια με κεριά στα τραπέζια!! Στο κεντρικό τραπέζι κάθονταν η παρέα των μουσικών, μπουζουκάκι, κιθαρούλες και ωραίες φωνές να εναλλάσσονται. Όταν πέρασε η ώρα μάλιστα, έσβησαν τα φώτα, οπότε ο χώρος φωτιζόταν μόνο από τα κεριά στα τραπέζια, μαγεία!

Τα τραπέζια στριμωγμένα πολύ, αλλά πώς θα μπορούσαν να ναι και αλλιώς σε τέτοιο μαγαζί?

Κόσμος πολύς, δεν έπεφτε καρφίτσα στο μαγαζί. Νεολαία κυρίως, αλλά και οικογένειες, θαμώνες, γνωστοί τραγουδιστές - τραγουδοποιοί..

Η εξυπηρέτηση δεν μπορώ να πω ότι ήταν καλή, άλλωστε ήταν και αρκετός ο κόσμος, αλλά μιας και το τραπέζι μας ήταν κοντά στην κουζίνα, ό, τι θέλαμε το ζητάγαμε.

Τα πιάτα έφθασαν ταχύτατα και μαζεμένα, αν και είχαμε ζητήσει να έρθουν σταδιακά ώστε να χωρέσουν στο μικρό μας τραπέζι. Το αποτέλεσμα? Να αγχωνόμαστε να τα αδειάζουμε γρήγορα γρήγορα, ώστε να δημιουργούμε χώρο για το επόμενο που ήδη κρατούσε η κοπέλα πάνω από το κεφάλι μας. Όταν δε ζητήσαμε μια καρέκλα (άδεια) από το δίπλα τραπέζι ώστε να ακουμπήσουμε το καλαθάκι με το ψωμί, η σερβιτόρα έπαθε πανικό.. Θα έρθουν άλλοι είπε και η καρέκλα θα χρειαστεί. Άδικα της λέγαμε ότι μόλις ερχόταν κάποιος που θα ήθελε την καρέκλα, θα την δίναμε εννοείται. Άδικος κόπος.. Μας την πήρε.

Η παραγγελία μας (4 άτομα)
-Σαλάτα κοτταρού => όχι κάτι ιδιαίτερο
-Ρεβύθια τηγανητά => το καλύτερο πιάτο! Πολύ χορταστική μερίδα! Κατάλαβα κάποια από τα συστατικά, τυρί, μπέικον, μουστάρδα, κρεμμύδι, κύμινο.
-Μελιτζάνες του παππού => Επίσης καλό πιάτο! Μικρή μερίδα όμως, ίσα ίσα για μεζές!
-Κεμπάπ γιαουρτλού => τίποτα φοβερό.
-Σουτζουκάκια πικάντικα=> δεν μου άρεσαν. Άσε που δεν ήταν και καθόλου πικάντικα!

-Κρασί χύμα λευκό και κόκκινο

Στο τέλος κέρασμα πορτοκαλόπιτα.

Σύνολο για τα παραπάνω 70 ευρώ, δηλαδή 17,5 ευρώ/άτομο.

Γιατί λοιπόν το 3/4 στο vfm? Γιατί όπως είναι γνωστό τοις πάσοι, όσα μαγαζιά έχουν live μουσική πάντα "βαράνε" τις τιμές στο φαγητό. Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, δεν θεωρώ τόσο κακή την τιμή της Κοτταρούς, δεδομένου ότι φάγαμε καλούτσικα, απολαύσαμε όμως τον υπέροχο χώρο, την αυθεντική ατμόσφαιρα και την τέλεια μουσική!

Θα ξαναπάω!