Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Κατ'αρχήν ωραίο όνομα. Εμένα πάντως μου φέρνει στο μυαλό ζευγαράκια να βολτάρουν μέσα σε λιβάδια με σταμναγκάθια, που πάνω στα σταμναγκάθια βολτάρουν παχουλοί χοχλιοί, που τα βοσκάνε αίγες και ριφάκια τα οποία μετά τρώμε κλπ.

Ενα ωραίο παλιό σπίτι ακριβώς κάτω από το "νησί" της Πανόρμου ανακαινίστηκε, βάφτηκε βεραμάν μέσα κι έξω, εξοπλίστηκε με άσπρα ξύλινα έπιπλα σε μια εκμοντερισμένη και λαιτ εκδοχή, και σερβίρει κρητικά εδέσματα. Λογικά στους Αμπελόκηπους έχουν εγκατασταθεί πολλοί σύντεκνοι, χωρίς να το πολυσκεφτώ μου'ρχονται ήδη 4 αντίστοιχα μαγαζιά στο μυαλό στην περιοχή. Δικαίως- δε λέω. Η κρητική κουζίνα είναι υπέροχη. Δίνει την απαραίτητη προσοχή στους κατ' εμέ βασιλιάδες των κρεάτων -αρνί /κατσίκι-, έχει απίστευτα χορταρικά μαγειρεμένα με άπειρους τρόπους και συγκλονιστικά τυριά, Ο σταθμός του μετρό Πανόρμου είναι μόλις 3 λεπτά με τα πόδια.

Ημασταν 4, και όσο περιμέναμε να μαζευτούμε, είχε έρθει μια ρακή (ποιοτικότατη) και ντακάκια για να μασουλήσουμε. Οι επιλογές στον κατάλογο πλήρως αντιπροσωπευτικές της Μεγαλονήσου.

Πήραμε:
- Σαλάτα σταμναγκάθι. Μικρή μερίδα, σε ρηχο πιατάκι σαλάτας ατομικής. Την περίμενα σαφώς πιο ενισχυμένη.

- Γαλομυζήθρα; Νομίζω το λέγαν έτσι το τυρί που ήταν πάνω στο ντάκο, που ήταν τόσο νόστιμο που το ζητήσαμε και σκέτο.

- Αμανίτες τηγανητοί. Πλευρώτοι δλδ, με κάπως βαρύ τηγάνισμα. Δεν θα το ξαναέπαιρνα αυτό το πιάτο, καλύτερα ψητοί.

- Χοχλιούς μπουρμπουριστούς. Αυτό το πιάτο το τρώγαμε μόνο οι 2, σπάνια σε μια παρέα θα το τρώνε όλοι. Είναι από τα αγαπημένα μου, όποτε υπάρχει το παίρνω, το συγκεκριμένο ήταν αρκετά καλο.

- Αυγά με στάκα. Τρία αυγά, που ευτυχώς δεν κολυμπούσαν στη στάκα, της οποίας η τελευταία σταγόνα σκουπίστηκε με ψωμί (παρεπιπτόντως το ψωμί ήταν ένα απλό άσπρο).

- Σφακιανό τσιγαριαστό. Το αρνί που λέγαμε. Νόστιμο το κρέας, συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές (δεν ήταν και οι πιο πετυχημένες -όμως εγώ στην πατάτα έχω περίεργα γούστα). Πήραμε και μια έξτρα μερίδα πατάτες.

- Χοιρινό κατσαρόλας. Δεν το δοκίμασα, η φίλη που το έφαγε είπε πως ήταν πολύ καλό.

- Κόκκορας με σκιουφιχτά μακαρόνια. Μας άρεσε, μεγαλούτσικη μερίδα κόκκορα, με άσπρη σάλτσα και τα χαρακτηριστικά στριφτά μακαρόνια.

Πήραμε σχεδόν ό, τι κρασί υπήρχε, 1/2 λευκό, 1/2 κόκκινο (αν και κρητικό το μαγαζί, το κρασί ήταν αγιωργήτικο) αλλά και 1/2 από τον παραδοσιακό μαρουβά στο τέλος για χώνεψη (αυτό το ελαφρώς σαν οξειδωμένο, δύστροπο κρασί από ρωμέϊκο που φέρνει σε σέρυ ποτέ δε με τρέλλανε αλλά ξέρω πως έχει φανατικούς οπαδόύς) και 3 κόκα κόλες λάιτ (ναι, το λάιτ μας μάρανε).

Στο τέλος μας κέρασαν ραβανί, Βάζω 2 στη γεύση, αν και πιο δίκαιο θα ήταν το 2,5 (μήπως το ask4food να σκεφτεί αυτή τη δυνατότητα; ή έστω τις 5 ντομάτες;)-το ισορροπώ όμως με το 4 στην εξυπηρέτηση, γιατί το προσωπικό πραγματικά είναι ευγενέστατο και τα λάθη που έγιναν στον λογαριασμό εντοπίστηκαν -ένα από μας, κι ένα από τους ίδιους και διορθώθηκαν άμεσα.

Πληρώσαμε €66, τιμή πολύ λογική για όλα αυτά που πήραμε και νομίζω πως είναι θέμα μικρολεπτομερειών να ανέβει κι άλλο η συνολική βαθμολογία.