Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Το Μακαρονάδικο Ακάκιος δεν θέλει ιδιαίτερες συστάσεις. Εχουν δε γραφεί αρκετές κριτικές ώστε ο κάθε υποψήφιος πελάτης να μπορεί να διαμορφώσει μαι αρκετά καλή εικόνα πριν το επισκεφθεί.

Με δεδομένο λοιπόν την πολύ καλή εικόνα που είχα και εγώ, επέλεξα τη βραδινή έξοδο του Σαββάτου 12/12 να τη συνδυάσω με φαγητό στον Ακάκιο.

Μετά από την αναμενόμενη mini ταλαιπωρία για εξεύρεση parking (η περιοχή δεν φημίζεται δυστυχώς για διαθεσιμότητα τέτοιων χώρων), φθάσαμε στο εστιατόριο (γωνιακό), το οποίο κατά την άφιξή μας είχε ήδη μια πληρότητα περί το 90%.

Παρέλειψα να αναφέρω ότι δεν ειχε καταστεί δυνατό να κλείσω τραπέζι για 3 άτομα τηλεφωνικά, μια και δεν μας δόθηκε αυτή η δυνατότητα, απλά μας εξηγήθηκε οτι λογικά δεν θα είχαμε πρόβλημα να βρούμε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση.

Την ώρα που πήγαμε, όντως υπήρχαν άλλες δύο παρέες οι οι οποίες ήταν στην αναμονή για τραπέζι, όπότε πιάσαμε στην κυριολεξία "στασίδι" (το μαγαζί είναι όλο στημένο κατά το πρότυπο μοναστηριακού τύπου) και περιμέναμε πότε θα ελευθερωνόταν ανάλογο τραπέζι για 3 άτομα.

Το εστιατόριο αποτελείται από έναν κυρίως χώρο, από την ανοικτή κουζίνα που μπορείς να δείς όλη την προετοιμασία χωρίς ταυτόχρονα να διαχέονται μυρωδιές, από έναν υπο-χώρο δίπλα στην κουζίνα που φιλοξενεί ενα πολύ μεγάλο μοναστηριακού τύπου τραπέζι και από μια πρώην αυλή που έχει κλειστεί για το χειμώνα και έχει μετατραπεί και αυτή σε χώρο κύριας χρήσης.

Παντού βλέπεις διακόσμηση τύπου μοναστηριακού με μανουάλια, κεριά, παγκάρι κλπ, με σχετικά διακριτικό φωτισμό, μαρμάρινα βαρια τραπέζια, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα κλπ. Οι περισσότερες παρέες στο εστιατόριο καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ήταν νεανικές παρέες με λιγότερη παρουσία οικογενειών και μεγαλύτερων ηλικιών. Ολοι οι σερβιτόροι ντυμένοι στα μαύρα, γρηγοροι, με σβέλτες αλλά και διακριτικές κινήσεις στο χώρο και πολύ αποτελεσματικοί.

Στα συν το εστιατορίου, η ανυπαρξία καπνίσματος σε όλους τους χώρους, πράγμα που εγώ προσωπικά τιμώ και εκτιμώ δεόντως, ιδιαίτερα οταν θέλω να απολαύσω το φαγητό μου.

Η αναμονή μας, ήταν ακριβώς 20 λεπτά, χρόνος που κρίθηκε αναμενόμενος για Σάββατο βράδυ και με την προυπόθεση οτι γνωρίζαμε οτι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε πριν το επιλέξουμε.

Οδηγηθήκαμε στην "κλειστή αυλή", όπου εκεί βρέθηκε το τραπέζι για τους τρείς μας, το οποίο τολμώ να πώ οτι δυστυχώς ήταν το πιό άβολο του καταστήματος, διότι βρισκόταν μπροστά σε μια πόρτα μικρής αποθήκης που χρησίμευε πολύ συχνά στο να την επισκέπτονται οι σερβιτόροι του καταστήματος για διάφορες μικροεργασίες. Η ίδια αποθήκη χρησίμευε και ως αποδυτήρια για το προσωπικό που είτε έπιανε βάρδια είτε σχολούσε.

Υπό κανονικές συνθήκες δεν θα έπρεπε να υπάρχει τραπέζι σε αυτόν τον χώρο (δηλ ακριβώς μπροστά στην αποθήκη), αλλά στο βωμό του να φιλοξενήσει το κατάστημα όσο το δυνατόν περισσότερους μπορούσε, έπρεπε να το δει κανείς με επιείκεια....

Στο χώρο αυτό που κάτσαμε δηλ στην κλειστή αυλή, το έτερο παράταιρο ήταν οτι ακριβώς επειδή ήταν κλειστή αυλή, και για να χωρέσουν περισσότερα τραπέζια, τα περισσότερα τραπεζοκαθίσματα ήταν τύπου φερ φορζέ που δεν είχαν καμία σχέση με του άλλου μοναστηριακού τύπου που ήταν σε όλο το υπόλοιπο κατάστημα.

Στον ίδο μάλιστα χώρο, υπήρχε και ένα μεγάλο τραπέζι μοναστηριακού τύπου ικανό να φιλοξενήσει μεγάλη παρέα με πάγκους που η συνύπαρξή του με τα φερ φορζέ, δεν έδενε καθόλου αισθητικά.

Το μικρό αυτό αλαλούμ στέρησε την τέταρτη ντοματούλα στην αξιολόγηση του χώρου.
Ο κατάλογος που μας ήρθε ήταν λιτός, αλλά περιεκτικός με έμφαση σε δύο κατηγορίες (μακαρονάδες που είναι και το φόρτε) όπως και πίτσες.

Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι καθ όλη τη διάρκεια από την αναμονή μας, μέχρι και που παραγγείλαμε.
Παραγγείλαμε εντός 5-7 λετπών από τότε που κάτσαμε στο τραπέζι, και ζητήσαμε όλα τα πιάτα να έρθουν μαζί, καθ ότι δεν επιλέξαμε ορεκτικά αλλά κυρίως πιάτα.

Παραγγείλαμε τη γνωστή στους περισσοτέρους Πεκορινάδα, μια μακαρονάδα με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας καθώς και μια "παιδική πίτσα".

Πρώτα ηρθε η πίτσα που μόνο παιδική δεν ήταν στο μέγεθος. Ηταν κανονική όπως και οι υπόλοιπες πίτσες του καταλόγου, απλά ήταν η πιό απλή στο γεύση και έτσι την θέλαμε, με τρικαλινό τυρί, που όντως έκανε πολύ μεγάλη διαφορά στη γεύση σε σχέση με όλες τις γνωστές πίτσες και τις γεύσεις που έχουν συνηθίσει οι περισσότεροι στα τυριά που χρησιμοποιούνται σε αυτό το είδος.

Ηταν όσο πρέπει ψημένη, λεπτή ζύμη, το ζυμάρι κοβόταν με ευκολία και γενικά μείναμε πολύ ικανοποιημένοι.

Οι μακαρονάδες ήραθν λίγο αργότερα (περί τα 5 λεπτά αργότερα).

Η πεκορινάδα, μάλον ήταν το πιό πετυχημένο πιάτο, σερβιρισμένη σε πολύ ωραίο βαθύ πιάτο κεραμιδί χρώματος. με ρίγανη και κομάτια πιπεριού, τα οποία είχαν γίνει "ένα" με τα μακαρόνια, αφού κατά την προετοιμασία της γίνεται ανάδευση και βουτύρωμα των μακαρονιών με όλα αυτά τα υλικά, οπότε τα μακαρόνια τα έχουν ρουφήξει και δεν τα έχουν απλά ρίξει από πάνω.

Ομολογουμένως εξαιρετικό πιάτο. Το μόνο φάουλ, ήταν ότι μας ήρθε λίγο πιό "κρύα" σε θερμοκρασία, αποτέλεσμα μάλον της ανωτέρω προετοιμασίας μετά το βράσιμο των μακαρονιών.

Η μακαρονάδα με φρέσκια σάλτσα ντομάτας, ήταν στη σωστή θερμοκρασία, με άρωμα δυσόσμου και σερβιρισμένη με μυζήθρα, πολύ καλής ποιότητας, με κοματάκια φρέσκιας ντομάτας. Εγινε ανάρπαστη και αυτή.

Το τυρί και στις δύο μακαρονάδες ήταν όσο έπρεπε γαι τα γούστα μας, απλά αναρωτήθηκα εαν θα έπρεπε να φέρνουν και επιπλέον σε κάποιον που θα επιθυμούσε περισσότερη ποσότητα τυριού. Ισως θα έπρεπε να το δούν.

Στο τέλος, μας κέρασαν το γνωστό σορμπε για να αλλάξει η γεύση μας και η βραδιά έκλεισε με πολύ καλή διάθεση από όλους μας από μια πολύ καλή εμπειρία, υποδειγματική εξυπηρέτηση, εξαιρετικό vfm (για όλα τα ανωτέρω και για μαι φιάλη εμφιαλωμένου νερού που μας ήρθε με το που κάτσαμε, πληρώσαμε 21,2 ευρώ).

Τα μόνα σημεία που ανέδειξα ήταν για το χώρο της αυλής και το τραπέζι που κάτσαμε (που ομολογουμένως ήταν το χειρότερο του καταστήματος), η δυνατότητα κράτησης, καθώς και η θερμοκρασία σερβιρίσματος της πεκορινάδας.

Παρέλειψα να αναφέρω σχόλιο για τη μουσική υπόκρουση που εγώ προσωπικά τη θεώρησα παράταιρη (κομάτια jazz αλλά και κάθε λογής που δεν "εδεναν" με την ατμόσφαιρα που θέλει να εκπέμψει το εστιατόριο), όπως επίσης και για τη σχετική βαβούρα από τις ομίλίες που σε ανάγκαζε να μιλάς αρκετά δυνατά για να ακουστείς, τουλάχιστον στο χώρο της κλεστής αυλής που κάτσαμε που γενικότερα δεν συνιστάται να προτιμηθεί σε όποιον επιλέξει να επισκεφθεί το εστιατόριο

Πολυ καλή όμως συνολική γευστική εμπειρία και συστήνεται ανεπιφύλακτα.