Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είναι ένα κατάστημα που το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές. Συνήθως πάω ΠΣΚ όπου και γίνεται το αδιαχώρητο (θα επανέλθω σε αυτό). Είναι θα τολμούσα να πω μια κυριλέ οικογενειακή ταβέρνα όπου βρίσκεις τα αναμενόμενα (παιδάκια να τρέχουν και να φωνασκούν), αλλά σε όμορφο περιβάλλον, με πολύ καλό και κάπως ξεχωριστό φαγητό.

Από ορεκτικά έχω δοκιμάσει:
Φέτα με μέλι: Μια πλούσια σε όλα της μερίδα, με το μέλι να ξεχειλίζει και τη φέτα να ταιριάζει απόλυτα.
Κοτόπιτα: Νόστιμη, καλή μερίδα

Πίτα καισαρείας. Αν και δεν είμαι φαν του παστουρμά (για την ακρίβεια έχω φάει μόνο 1 φορά στη ζωή μου), ομολογώ ότι ήταν πάρα πολύ καλή. Διακριτική γεύση, ωραία γέμιση, τέλειο φύλλο.

Σαλάτα πράσινη. Μια τυπική σαλάτα, που δεν σε κέρδιζε αλλά ούτε σε άφηνε με κάποιο παραπονο.

Από τα βασικά πιάτα έχω γευτεί:
Κλέφτικο: Καλή μερίδα, μπόλικα λαχανικά/αρωματικά, μαλακό νόστιμο κρέας.

Χοιρινό στη γάστρα. Μεγάλη μερίδα, το κρέας σε μεγάλη ποσότητα, μαλακό, γευστικά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο, συνοδευόμενο από πατατούλες φούρνου.

Βραστό: Δεν έχω ξαναδοκιμάσει σε άλλο μαγαζί σουπίτσα με κρέας. Πρωτότυπο πιάτο.

Γιουβέτσι μοσχαράκι. Το κρέας το θεώρησα ελαφρώς άγευστο και όχι όσο μαλακό θα ήθελα. Το κριθαράκι διεκπαιρεωτικό.

Κοντοσούβλι (το πήρα ύστερα από τα σχόλια φίλων). Έρχεται σαν σουβλάκι, με μεγάλα κομμάτια χοιρινού, καλοψημένα, μαλακά, πολύ νόστιμα. Η συνοδεία του είναι 3-4 μικρά τοματίνια.

Το κρασί που έχω δοκιμάσει, τόσο λευκό όσο και κόκκινο, αξιοπρεπές.

Σαν κέρασμα άλλοτε έρχεται χαλβάς άλλοτε κάτι σαν μωσαικό. Καλές και απλές ατομικές μερίδες,

Εξυπηρέτηση:
Πάντα σε υψηλά επίπεδα. Γρήγοροι σε όλα. Ευγενικοί όσοι πρέπει.

Χώρος:
Τα τραπεζάκια άνετα, το εσωτερικό πιο μοντέρνο από μια παραδοσιακή ταβέρνα (έχω καθίσει μόνο μέσα και στο σκεπαστό χώρο στην είσοδο)
Το πάρκινγκ γενικά δύσκολο.

Τιμές:
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι οι τιμές έχουν πέσει ελαφρώς. Για παράδειγμα το κοντοσούβλι το πλήρωσα 12.5 ευρώ, ενώ διάβασα στα σχόλια για 13,5 και 14. Σαν αίσθηση έχω ότι ίσως σε κάποια πιάτα να υπήρξε μείωση. Αυτό ειναι ευχάριστο, γιατί το κατάστημα ενώ ήταν προφανώς γεμάτο, παρατήρησα ότι την τελευταία φορά που πήγα τα τραπέζια δεν γέμισαν δεύτερη φορά και απο τις 11 και μετά άρχιζε να έχει κενά (πιο παλιά στις 11 είχε τέτοια ουρά αναμονής που έφευγα).

Οι τιμές και πάλι οδηγούν σε περίπου 20ευρώ/άτομα με χύμα κρασάκι.

Καλή και ποιοτική πρόταση.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.