Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Το Νταβαντούρι το είχα από πέρσι βάλει στο μάτι αλλά για διάφορους λόγους δεν το είχα ποτέ επισκεφτεί (μια φορά μάλιστα είχα κάνει κράτηση και δεν πήγαμε). Ο συντοπίτης -Αγιο Παρασκευιώτης) φίλος μου δεν το θεωρούσε κάτι το ιδιαίτερο παρά τις γενικά καλές κριτικές που είχα διαβάσει εδώ. Και έτσι ξεχάστηκε.

Βράδυ Σαββάτου 12/12/15 και ώρα 22.30 με τη συντροφό μου περνούσαμε τυχαία απ' έξω από το (γεμάτο) εν λόγω κατάστημα. Άστο λέω δεν θα βρούμε τραπέζι, άλλωστε δεν φαινόταν κάτι άδειο. Όμως τελικά μπήκαμε και αμέσως ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης μας βόλεψε αμέσως σε ένα ανετότατο για 2 άτομα ψηλό τραπέζι εσώτερικά (χωρίς βέβαια καλή θέα στην ορχήστρα), πράγμα που το εκτιμήσαμε. Αμέσως στο τραπέζι έφτασε κέρασμα ρακή και κριτικές φρυγανιές με κομματάκια ντομάτας και κάππαρη.

Θα ξεκινήσω από το δυνατό σημείο του καταστήματος, το σέρβις. Όλα ήταν τέλεια, από τη στιγμή που κάτσαμε. Ο ιδιοκτήτης σε συνδιασμό με μια κοπέλα, ήξεραν πολύ καλά τη δουλειά τους και ήταν υπερ του δέοντος ευγενικοί και φιλόξενοι. Τα πιάτα έφταναν και έφευγαν ένα ένα στους σωστούς χρόνους, τα ποτήρια γεμίζονταν εννίοτε με νερό ενω τα μαχαιροπήρουνα και τα σερβίτσια αλλάζονταν τακτικά. Στο τέλος μας κέρασαν και φρούτα και ο λογαριασμός ήρθε και μάλιστα αναλυτικά. Ίσως το καλύτερο τεσσάρι στην εξυπηρέτηση για μεζεδόπωλειο.

Χώρος πολύ ζεστός, παντελώς καθαρός απο μυρωδιές και όμορφα (σχετικα λιτά) διακοσμημένος όπου κυριαρχούν τα γήινα χρώματα. Η μεγάλη αίθουσα φέρνει και λίγο σε cafe-bar αλλα τα τραπέζια είναι σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους, πράγμα που σε κάνει και αισθάνεσαι πιο άνετα. Εμείς κάτσαμε στα ψηλά τραπέζια που ίσως κουράσουν τους μεγαλυτερους σε ηλικία αλλά είναι εξίσου όμορφα.

Η ορχήστρα έπαιζε κυρίως έντεχνα ελληνικά, αλλά μέχρι τις 00.25 που κάτσαμε κέφι δεν υπήρχε μιας και οι παρέες ήταν οικογένεις επιπέδου με παιδιά και ηλικίες 35-60 κατα πλείστον. Η ακουστική του χώρου ήταν μέτρια όπως και οι ποιότητα της ζωντανής μουσικής. Αν λοιπόν εξαιρεθεί το κομμάτι μουσική από το χώρο εστίασης, για μοντέρνο κρητικό εστιατόριο αγγίζει το άριστα. Ειχε και καθαρές τουαλέτες επίσης.

Το κομμάτι του φαγητού πλησιάζει το άριστα. Η σπέσιαλ σαλάτα με ολόφρεσκο σπανάκι, μανιτάρια, ρόκα, μπαλσάμικο, απάκι ήταν όλα τα λεφτά (4/4) και μέτρια σα μερίδα. Ακολούθησε η νόστιμη και έργο τέχνης σε παρουσίαση κρύα φάβα (3,5/4), αρκετή σε ποσότητα και το απάκι με πατάτες φούρνου. Το απάκι ήταν συνιθησμένο (δεν με τρέλανε) σε 4 μεγάλα κομμάτια ενω οι πατάτες φούρνου με φλούδα οι πιο όμορφες και νόστμες που έχω φαει, διαλεχτές μια μια. (σύνολο πιάτου 3,5/4).

Η βραδιά έκλεισε με κριτική πίτα-τηγανόψωμο με μυζήθρα (!!! ) μέλι και καρύδια. Είναι ότι πιο τέλειο έχω δοκιμάσει (4/4) και το εννοώ εγώ που δεν με τρελαίνουν τα πολυ γλυκά. Η αντίθεση της ξυνής μυζήθρας με το γλυκό μυρωδάτο κριτικό μέλι και η φρεσκάδα της πίτας ήταν για σεμινάρια. Κόπηκε σε 4 μεγάλα κομμάτια και κατασπαράχτηκε. Η βραδιά τελείωσε με φρούτο κέρασμα και το λογαριασμό. Το κοκκινο χύμα κρασάκι Merlot (?) ήταν απλά καλό (3/4) σε αντίθεση με την ρακή τους (τσικουδιά) που άγγιζε το άριστα (4/4).

Για να γίνω πιο σαφής βάζω 3,4/4 στό χώρο και 3,75/4 στη γέυση.

Πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω με εξαιρετική περιποίηση 36 ευρώ. Λογικά θα τρώμε νορμαλ με 17-18 ευρώ το άτομο συν ποτά. Κάτι καλύτερο σίγουρα γίνεται τις Πεμπτες νομίζω με την απεριόριστη κατανάλωση των 15 ευρώ ανά άτομο.

Εννοείτε να πάτε.