Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 13/12 και μετά από σύντομη βόλτα στην παραλία λόγω καλού καιρού σκεφτήκαμε να πάμε για ψαράκι κάπου κοντά.

Στο μυαλό μου ήρθε η Γιαγια Ελισάβετ που δεν είχα πάει ποτέ αλλά είχα διαβάσει αρκετά από τους φίλους του ask for food, οπότε τα βήματα με οδήγησαν εκεί προκειμένου να έχω ίδια πείρα και να δοκιμάσω τις σπεσιαλιτέ τους.

Φτάσαμε γύρω στις 13:30, οπότε στο κατάστημα υπήρχαν μόνο δύο ακόμα παρέες, το δε μαγαζί ήταν "ολο" στη διάθεσή μας.

Κάτσαμε στο γωνιακό τραπέζι που βλέπει και στους δύο δρόμους επί των οποίων βρίσκεται το εστιατόριο, 4 άτομα σε τραπέζι για 5.

Παρέλειψα να πώ οτι η ψαροταβέρνα βρίσκεται σε σημείο όπου είναι πολύ εύκολα προσβάσιμο τόσο από την παλιά Λεωφόρο Ποσειδώνος όσο και από τη Λεωφόρο Βενιζέλου(πρωην Θησέως) στην Καλλιθέα.
Το parking θα έλεγα σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους, μια και η περιοχή δεν είναι τόσο πυκνοδομημένη.

Εμείς ημασταν τυχεροί και βρήκαμε θέση ακριβώς έξω από το κατάστημα.

Πέραν της πολύ καλής πρασιάς-αυλής που διαθέτει η ψαροταβέρνα, ο εσωτερικός χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο και μάλον θυμίζει ταβέρνα περασμένων δεκαετιών, καθαρή όμως και φιλόξενη. Σε μια γωνιά παρατήρησα και ένα τζάκι που φαντάζομαι οτι θα γίνεται χρήση του τις κρύες βραδιές του χειμώνα(χωρίς να έχω όμως ανάλογη εμπειρία, οπότε καλό είναι να επιβεβαιώσει κάποιος άλλος χρήστης του λόγου το αληθές εφ όσον το έχει βιώσει).

Παράθυρα παντού και μεγάλα ανοίγματα(καθ ότι ο χώρος είναι όπως προανέφερα γωνιακός), οι δε τουαλέτες που επισκεφθήκαμε πριν το φαγητό, ολοκάθαρες με όλα τα απαραίτητα είδη αν και "παλιομοδίτικες"

Γίναμε αμέσως αντιληπτοί με την είσοδό μας, μας χαιρέτησαν όλους ευγενικά και ένας από τους σερβιτόρους προθυμοποιήθηκε να μας τακτοποιήσει στο τραπέζι που ανέφερα.

Εντός 5λέπτου, ήρθαν οι κατάλογοι για να διαλέξουμε και θα έλεγα δεν μας πήρε και πόλύ ώρα μια και είμασταν αποφασισμένοι οτι θέλαμε ψαράκι και γενικότερα θαλλασινά.

Πήραμε μια μερίδα πατάτες, μια σαγανάκι, μια μερίδα γαρίδες σαγανάκι, μια μερίδα κουτσομούρες, μια καλαμαράκια τηγανητά, μια αθερίνα, μια μερίδα χόρτα και μια τυροκαυτερή.

Λόγω της ώρας και του ότι η ταβέρνα είχε χαμηλή πληρότητα την ώρα εκείνη, οι χρόνοι ανταπόκρισης ήταν πολύ καλοί και όλα άρχισαν να έρχονται με τη σωστή σειρά και σε εύλογο χρόνο.

Το ψωμάκι που ήρθε στην αρχή ήταν φρυγανισμένο(ψημένο) και ζεστό.

Τα χόρτα ήταν καλά (ραδίκια), χωρίς να πώ οτι ενθουσιάστηκα.

Το σαγανάκι τυρί ήταν πολύ καλό και καλοψημένο.
Οι πατάτες ήταν καλές, θα τις χαρακτήριζα όμως απλά αποδεκτές.

Τα καλαμαράκια ήταν πολύ καλά, χωρίς να έχουν τραβήξει μέσα τους το λάδι, που πολλές φορές σε κάνει να βαραίνεις γρήγορα.

Οι κουτσομούρες ήταν μάλον το καλύτερο πιάτο, πολύ σωστά ψημένες και ανάλαφρες.
Η αθερίνα και αυτή πολύ καλή, μικρή και τραγανή, μύριζε θάλλασα.

Οι γαρίδες σαγανάκι μάλον θα έλεγα ότι δεν ανταποκριθηκε στςι προσδοκίες μας. Ηταν ικανοποιητική ως ποσότητα, αλλά η σάλτσα τους ήταν μάλον απογοητευτική και δεν είχε τα αρώματα που θα έπρεπε, ίσως να μην είναι το δυνατό σημείο της ψαροταβέρνας. Θα το χαρακτήριζα αρκετά "επίπεδο" πιάτο.

Η τυροκαυτερή, ήταν όσο καυτερή χρειάζεται (δικαιολογούσε το όνομά της).
Οι ποσότητες σε όλα τα πιάτα ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικές, θα τολμούσα να πώ μάλον μεγάλες.

Η εξυπηρέτηση από τον σερβιτόρο ήταν άριστη, που ήταν άμεσος σε όλα μας τα κελεύσματα, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι είμαι αντικειμενικός σε αυτό, μια και μέχρι να φύγουμε είχε να εξυπηρετήσει άλλες τρείς παρέες στον εσωτερικό χώρο, όπότε ο φόρτος ήταν λογικός και δεν μπορώ να πώ ότι βιώσαμε το μαγαζί σε συνθήκες πληρότητας και πανικού, μας ανανέωνε δε συχνά την κανάτα με το νερό βρύσης που μας είχε σερβίρει με το που κάτσαμε στο τραπέζι.

Με τις συνθήκες αυτές, μπορούσαμε να μιλήσουμε άνετα χωρίς να χρειαστεί να φωνάξουμε, η δε μουσική που συνόδευε το γεύμα μας ήταν διακριτική (ελληνική) από όλες τις προηγούμενες δεκαετίες και το σήμερα.
Η ταβέρνα είναι οικογενειακή και θα έλεγα οτι θα πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για μια ζεστή ατμόσφαιρα, τίποτα εξεζητημένο και περισσότερη απλότητα από τους σερβιτόρους που όλοι τους είναι απλά παιδιά, εμπειρικοί, αλλά ευγενικοί και αυθόρμητοι, καταγόμενοι όλοι από τον Πόντο.

Η Γιαγιά Ελισάβετ, ψυχή απ ότι μάθαμε του μαγαζιού, μας τίμησε με την παρουσία της, μια και ήρθε και αυτή στην ψαροταβέρνα αργότερα και έκατσε σε κάποιο από τα τραπέζια, βλέποντας τον κόσμο, παρά τη μεγάλη ηλικία της και παρά το γεγονός οτι αντιληφθήκαμε πως οι μετακινήσεις της έχουν βαρύνει.

Στο τέλος, μας κέρασαν γιαούρτι με κυδώνι και μας άλλαξε τη γεύση.

Για όλα τα ανωτέρω πληρώσαμε 52,5 ευρώ, τιμή απόλυτη λογική για τις ποσότητες και την πληρότητα του γεύματος 4 ατόμων.

Συμπερασματικά, πολύ καλό vfm, μείον θά έλεγα ο χώρος που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και θα μπορούσε κατά τη γνώμη μου να αναδειχθεί περισσότερο, πολύ καλή η εξυπηρέτηση και 3 ντοματούλες στη γεύση κυρίως λόγω του πιάτου που ανέφερα με τις γαρίδες σαγανάκι και κάποια από τα ορεκτικά που ήταν απλά αποδεκτά.

Η ταβέρνα συστήνεται για όσους δεν επιζητούν κάτι εξεζητημένο, αλλά θέλουν κάτι απλό, να τους χορτάσει και να απολάσυουν ένα ωραίο θαλλασινό γεύμα.

Επιφυλλάσομαι να δοκιμάσω στο μέλον και τις λοιπές σπεσιαλιτέ και να επενάλθω για να έχω πιό ολοκληρωμένη άποψη για περισσότερα πιάτα.