Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκεφθηκαμε Σάββατο βράδυ κατόπιν κράτησης το συγκεκριμένο εστιατόριο κυρίως επειδή είχαμε διαβάσει τις διθυραμβικες κριτικές στο site. Το εστιατόριο στεγάζεται σε ενα νεοκλασικό κτήριο στο Π. Φάληρο και λειτουργεί και ως καφε. Μπαίνοντας εχει έναν μικρό υπαίθριο χώρο με σόμπες για το χειμώνα.

Ο εσωτερικός χώρος χωρίζεται ουσιαστικά σε δυο μέρη ενα για καπνίζοντες με τζαμαρίες και έναν πιο εσωτερικό για τους μη. Εμείς ημασταν στους μη καπνίζοντες ο οποίος ήταν διακοσμημένος μινιμαλιστικά με δερμάτινους καναπέδες κ καρέκλες ενώ έχουν διατηρηςει το δάπεδο με το μωσαϊκό, με κάποια αφηρημένα σχέδια στους τοίχους.

Μπροστά υπάρχει ενα μπαρ που χρησιμοποιείται περισσότερο ίσως τις πρωινές ώρες όταν λειτουργεί το καφε ενώ ακούγεται σε χαμηλή ένταση μουσική πιάνου και τζαζ. Ωστόσο θεωρώ ότι ο χώρος ειναι αρκετά ψυχρός και ειναι σαν να του λείπει κατι, ίσως ταυτότητα.

Φτάσαμε γύρω στις 21:00 και μας έκανε εντύπωση το γεγονός πως το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο εκτός απο μια ίσως παρέα στο χώρο των καπνιζόντων. Μέχρι την ωρα της αναχώρησης μας μόνο ενα ζευγάρι προστέθηκε στον χώρο που καθόμασταν εμείς και άλλη μια παρέα στον άλλο χώρο.

Η κοπέλα που μας υποδέχτηκε ενώ ήταν χαμογελαστή, διακριτική, ευγενική και φαινόταν πεπειραμενη εξεπεμπε και μια ψυχρότητα ίσως για να εναρμονιστεί με το "παγωμένο" στυλ του μαγαζιού. Είχε άψογη γνώση του μενού και ήταν πρόθυμη να λύσει όλες τις απορίες μας. Επιπλέον αρκεί να παρατηρήσω ότι στα 7 πιάτα που παραγγείλαμε ήρθε 7 φορές στο τραπέζι να μας ρωτήσει πως ειναι το φαγητο. Ίσως λίγο υπερβολικό!

Το γεύμα μας ξεκίνησε με το καλωσόρισμα του μαγαζιού amuse bouche απο ταρταρ σπαραγγιου με φλεικς προσούτο και αφρό απο πιπέρι σετσουαν ( πραγματικά θα έπρεπε να είχα αποφοιτήσει απο σχολή σεφ για να μπορέσω να θυμηθώ τα υπόλοιπα μιας και το περιγραφικό όνομα του πιάτου ηταν αντιστρόφως ανάλογο του μεγέθους του αλλά και της γεύσης του) και ενα πιάτο απο δικά τους κριτσίνια δυο γεύσεων με τυρί και με σουσάμι συνοδευόμενα απο ενα ντιπ γιαουρτιού. Τα κριτσίνια άψογα τραγανά, εύθρυπτα και νόστιμα.

Στη συνέχεια πήραμε μια σαλάτα πράσινη με κατσικίσιο τυρί, φλεικς απο σπεκ, ρόδι και αποξηραμένα φρούτα (11€). Το άρτυμα της σαλάτας ήρθε ξεχωριστά (δηλαδή το λάδι, το λεμόνι το αλάτι και το πιπερι ηταν "self service") έπρεπε δηλαδή να τη φτιάξουμε μόνοι μας πράγμα που δεν το κατάλαβα και ειδικά σε ενα τέτοιο στυλ μαγαζιού. Επιπρόσθετα είχε μόνο μια φέτα τυρί και δυο κομματάκια τραγανού σπεκ ενώ κατα τα αλλά οι πρασινάδες ηταν σε εξαιρετική αφθονία.

Αυτό το θεωρώ μεγάλο ατόπημα δε μπορεί τα υλικά που στοιχίζουν να τα ψάχνεις ενώ αυτά που ειναι οικονομικά να τα βάζεις χωρις περιορισμούς. Τα υλικά σε ενα πιάτο θεωρώ ότι θα πρέπει να ειναι σε μια αναλογία. Συνεχίσαμε με μια τάρτα με τσενταρ και σπεκ (9€) με μια φανταστική βάση τραγανή και συνάμα αφράτη αλλά όσο για τη γέμιση την βρήκαμε αδιάφορη με μεγάλη ποσότητα τυρι κρέμα, 4 κυβάκια τσενταρ και τριμμένο ώμο κρεμμύδι με απειροελάχιστο σπεκ.

Επίσης στα πρώτα ήρθαν και δυο κανελόνια με ανθότυρο και τρούφα (10€) τα οποία ηταν πανάρισμενα και τηγανισμενα αλλά ενώ το άρωμα της τρούφας σε ξεσήκωνε η έλλειψη αλατιού σε προσγειώνε απότομα.

Για κυρίως πήραμε ενα ψαρονέφρι σε σος σταφυλιού με πατάτες τηγανητές (17€) πραγματικά ενα εξαιρετικό πιάτο με την σάλτσα να κλέβει την παράσταση. Επίσης ενα φιλέτο de Paris με σος μπεαρνεζ (22€) τέλειο πιάτο με σωστό ψήσιμο.

Συνόδεψαμε με ενα κρασί Καριπιδης (17€) γεμάτο αρώματα. Ολοκληρώσαμε το δείπνο με ενα πυργο απο δυο σοκολάτες με μάνγκο (8€) μέτριο, μας κέρασαν μαστίχα και λιμοντσέλο καθώς και μελομακάρονα και κουραμπιέδες λόγω ημερών. Για όλα αυτά πληρώσαμε 94€.

Μόνο για τα κυρίως που έσωσαν το δείπνο μπορεί να ξανά επισκεπτόμουν το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί κατα τα αλλά οι γεύσεις δε μας συνεπηραν.