Bar Restaurants - Πετράλωνα, Αθήνα

Αυτό το μαγαζί ήταν στην κορυφή της wish list μου. Ως λάτρης του φαγητού και των νέων γεύσεων, διαβάζοντας κριτικές, προσδοκούσα ένα μαγαζί με φανταστική κουζίνα και εξαιρετικές γεύσεις και επιλογές, σε ένα χώρο πολύ προσιτό, καθόλου δήθεν, με διαφορετικά μουσικά ακούσματα, από ότι συνηθίζεται στα gourmet εστιατόρια.

Μετά από κράτηση, Σάββατο βράδυ, συναντηθήκαμε εκεί με την παρέα μου, αποτελούμενη από 6 άτομα. 2 από αυτούς είχαν ήδη ξεκινήσει με ένα κοκτείλ, που ενώ διέφερε από όσα κοκτέιλ έχω δοκιμάσει εγώ και το κυριότερο, το αλκοόλ ήταν αρκετά αντιληπτό (πράγμα που δεν το συναντώ συχνά), δεν μπορώ να πω ότι είχαν κάποια ιδιαίτερα ευχάριστη γεύση. Περισσότερο ως προσπάθεια για να διαφέρει από τα συνηθισμένα θα το χαρακτήριζα.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι με λεπτομέρειες όλα τα πιάτα που επιλέξαμε, αλλά ο κατάλογος ήταν μικρός, με πολύ λίγες επιλογές και δεν ήταν καθόλου σαφές το τι ακριβώς θα φας. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, αλλά αυτό ήταν όλο. Από μια (μικρή) πιρουνιά ο καθένας μας, και τα πιάτα ήταν πλέον άδεια.

Το κρασί που διάλεξε ένας από τους άντρες της παρέας, ήταν πολύ καλό, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να το αξιολογήσω. Το ήπια πάντως πολύ ευχάριστα και πήραμε και δεύτερο μπουκάλι.

Λοιπόν, στο φαγητό τώρα. Καθώς τα πιάτα ήταν ελάχιστα, κάποιοι από εμάς διάλεξαν ίδιο κυρίως πιάτο, και δεν υπήρχε μεγάλη ποικιλία στο τραπέζι μας.

Σαν πρώτα πιάτα, δοκιμάσαμε το ρυζότο με καβούρι, το οποίο ήταν ένα απλό, καλά εκτελεσμένο ρυζότο με ελαφριά γεύση λεμονιού και στη μέση ένα, όπως πολύ εύστοχα μια χρήστης του site είχε γράψει πριν από μένα, αποξηραμένο και με καθόλου ευχάριστη γεύση και όψη καβούρι.

Μία σούπα πατάτας, που όπως το περίμενα, ήταν ότι πιο νόστιμο δοκίμασα εκείνο το βράδυ. Ήταν υπέροχη. Ένα κουνέλι με βερύκοκο, το οποίο ήταν δική μου επιλογή και ήταν θαυμάσιο. Ήταν όμορφα σερβιρισμένο, και συνοδευόταν από ένα τετραγωνάκι μπεσαμέλ και ταίριαζαν πολύ μεταξύ τους. Επίσης, αυτό το πιάτο περιείχε μια πινελιά από έναν πουρέ, που ούτε κατάλαβα τι ήταν, ούτε και μου άρεσε και ήταν το μόνο που έμεινε σχεδόν άθικτο.

Τα κυρίως μας πιάτα, ήταν το μοσχαράκι, η πανσέτα και το κεμπάπ ψαριού.

Το δικό μου πιάτο ήταν το μοσχάρι με παγωτό μπέικον, συνοδευόμενο από ένα ρολό-σφολιάτα νομίζω πως ήταν, γεμισμένο με μανιτάρια. Το μοσχάρι άρεσε πολύ σε κάποιους, εμένα καθόλου, και το παγωτό ήταν ότι χειρότερο γεύτηκα εκείνο το βράδυ. Ευτυχώς το σκουπ παγωτού ήταν τόσο μικρό, οπότε και το κακό ήταν εξίσου μικρό. Το συνοδευτικό του όμως, ήταν πεντανόστιμο και το έφαγα πολύ ευχάριστα.

Η πανσέτα που δοκίμασα από τη φίλη μου, ήταν ένα πολύ νόστιμο πιάτο, το οποίο δεν θυμάμαι να το περιγράψω λεπτομερώς, σίγουρα όμως είχε μια μικρή προσθήκη μήλου και ήταν πολύ ισορροπημένη η γεύση του.

Τέλος, το κεμπάπ ψαριού που ήταν η επιλογή του συνοδού μου, ήταν κομματάκια φιλέτου ξιφία, (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά δεν το λέω με σιγουριά) περασμένου σε καλαμάκι σαν σουβλάκι, συνοδευμένου με σταμναγκάθι και φαγόπυρο. Αυτό ήταν όλο πάρα πολύ καλό και άρεσε και σε εμένα και σε όποιον δοκίμασε.

Επίσης, παρέλειψα να πω, πως μας ρωτήθηκε στην αρχή αν επιθυμούσαμε ψωμάκι και μας έφεραν ένα ξύλινο δίσκο με μια μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά είδη ψωμιού, ανάμεσα τους και focaccia, κάτι που μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση.
Δεν θυμάμαι πόσο ήταν το τελικό ποσό, μόνο ότι πληρώσαμε 30κάτι ευρώ το άτομο.

Δυστυχώς, περίμενα πως θα περάσουμε όμορφα με τη μουσική και το περιβάλλον του μαγαζιού, κάτι το οποίο δεν έγινε. Ούτε μουσική άκουσα λόγω της βαβούρας και το τραπέζι το οποίο βρισκόμασταν, ήταν στην είσοδο του μαγαζιού, σε έναν διάδρομο πριν τον κυρίως χώρο του, και πάνω από το κεφάλι μας, πίνανε το ποτό τους διάφορες παρέες νέων ανθρώπων στριμωγμένων σαν σαρδέλες. Δεν θα το χαρακτήριζα και πολύ ευχάριστο όλο αυτό. Το κακό είναι ότι κανείς από την παρέα δεν είπε πως θα το σύστηνε κάπου, ή πως θα το ξαναεπισκεφτεί, οπότε δεν ήμουν η μόνη που δεν της έμεινε κάποια ιδιαιτέρως καλή ανάμνηση από αυτή την επίσκεψη.