Ιταλία - Σπάτα, Αθήνα

Δεν έχω τίποτα χειρότερο από τα ψώνια. Για μένα είναι σκέτη αγγαρία. Πόσο μάλλον Σάββατο μεσημέρι. Και πόσο μάλλον όταν πεινάω. Την παρθενική μου επίσκεψη στο εκπτωτικό χωριό λοιπόν, επέλεξα να την ξεκινήσω με φαγητό για να αντέξω το μαρτύριο "βρες φόρεμα για γάμο". Η αλήθεια είναι πως κανένα φαγάδικο δε μας γέμισε ιδιέταιρα το μάτι, μεχρι που πετύχαμε το IL BARRETTO. " Πόσο κακό μπορεί να είναι;" σκεφτήκαμε και ανοίξαμε την πόρτα προς τα μέσα.

Αμέσως μας καλησπέρισε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος και μας ενημέρωσε πως εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κάποιο τραπέζι διαθέσιμο και πως θα έπρεπε να περιμένουμε να κάτσουμε στο πρώτο που θα αδειασει στον εξωτερικό χώρο, ή να αφήσουμε τηλέφωνο και να κάνουμε κράτηση για το εσωτερικό του μαγαζιού. Επιλέξαμε το πρωτο και ζητήσαμε τον κατάλογο των φαγητών για να τον χαζεύουμε μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι. Ενδιαφέρον μενού, με αρκετές επιλογές σε κάθε είδος φαγητού (panini, antipasti, insalatε, pasta, pizza.. ) στα ούτε πέντε λεπτά που περιμέναμε, είχαμε ήδη καταλήξει στην παραγγελία μας.

Με το που καθήσαμε ήρθε ένας δεύτερος σερβιτόρος που μας σέρβιρε νερό και μας έδωσε και στο τραπέζι πλέον το menu. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε μια ευγενέστατη και χαμογελαστή σερβιτόρα και έχοντας παρατηρήσει πως όσο περιμέναμε είχαμε δει τον κατάλογο μας ρωτησε αν χρειαζομαστε κιαλλο χρόνο για να μας πάρει την παραγγελία, οπότε και της είπαμε πως είμαστε ετοιμοι να παραγγειλουμε. Pasta (penne) Arrabiata και Pizza Vegetariana.

Σπανιότατα έχω τύχει σε εστιατόριο με τόσο άμεση εξυπηρέτηση, και πόσο μάλλον σε γεμάτο από κόσμο καφέ- εστιατόριο σε εμπορικό κέντρο. Τα συγχαρητήρια μου για την οργάνωση της κουζίνας και του σέρβις. Το φαγητό μας ήρθε περίπου σε 10 λεπτά από την παραγγελία, μαζί με την απόδειξη του.

Σε γενικές γραμμές και οι δύο μας επιλογές ήταν πολύ καλές. Η pizza, κανονικού μεγέθους, είχε λεπτή καλοψημένη ζύμη, πολύ σωστό αναλογικά με τη ζύμη κόψιμο των λαχανικών και ελαφριά γεύση στη σάλτσα την οποία προσωπικά θα ήθελα λίγο πιο έντονη. H pasta, παρόλο που είχε νοστιμότατη σάλτσα, προς το μέτριο πικάντικη και γλυκά ντοματένια, με απογοήτευσε λίγο ως προς το βράσιμο του ζυμαρικού. Θα έλεγες πως με τέτοια ποιότητα στην pizza, δε θα υπήρχε περίπτωση το ζυμαρικό να μην είναι al dente βρασμένο. Παρ' όλα αυτά το φαγητό μας φαγώθηκε μέχρι τέλους, οπότε και παραγγείλαμε το αναψυκτικό μας.

Το αναψυκτικό ήρθε με την αντίστοιχη απόδειξη, και μέχρι να καταναλωθεί έριξα μια ματιά στο χώρο που από την πείνα μου πιο πριν δεν είχα δει! Ε νταξ.. Δε μου άρεσε και πολύ... Βαρετές μεταλλικές ματ καρέκλες στον εξωτερικό χώρο, κάποια τραπέζια με λευκό μάρμαρο (απ'οτι κατάλαβα) και κάποια στο αντιστοιχο της καρέκλας. Σίγουρα δε φέρναν και πολύ στο κλασικό ιταλικό που παραπέμπει το όνομα του μαγαζιού, ωστόσο μέσα τα πράγματα φαινόντουσαν κάπως καλύτερα, με το ξύλο να κυριαρχεί, αλλά χωρις να προσδίδει κάποια ταυτότητα. Μέτρια πράματα.

Για δύο πιάτα και ένα αναψυκτικό πληρώσαμε 21.20 ευρώ χωρίς κουβέρ, κάτι που θεωρώ μεγάλο ατού για το μαγαζί. Οπουδήποτε αλλού χρεώνουν δύο ευρώ με το που κάθεσαι. Βέβαια αν παίρναμε και κάποια σαλάτα θα πηρώναμε προφανώς περισσότερο. Αν θα ξαναπήγαινα; Ε ναι! Και φυσικά αν μου πει κάποιος γνωστός ή φίλος πως πάει για ψώνια σε κάποιο από τα εμπορικά που υπάρχει IL BARRETTO, θα του προτείνω ανεπιφύλακτα να γευματίσει εκεί!