Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Τα 2 Φ...

Η Φυσαρμόνικα και τα Φουρνομαγειρέματα είναι από τα πιο άξια τέκνα του Ask4food! Πιθανόν να μην "είχαν ανάγκη" από όλους εμάς τους χρήστες που χρησιμοποιούμε αυτό το σάιτ σαν ημερολόγιο εμπειριών αλλά και σαν "σκονάκι" για να βοηθήσουμε τους άλλους χρήστες, σίγουρα όμως κάποια επιτυχία την έχουν αποκτήσει και μέσω του πιο σύγχρονου και γρήγορου τρόπου επικοινωνίας της εποχής που ζούμε, του ίντερνετ. Με ένα κλικ πλέον αποκτάς χιλιάδες πληροφορίες. Σίγουρα όμως ο πιο επιτυχημένος τρόπος επιτυχίας είναι το word of mouth, από στόμα σε στόμα δηλαδή. Σταμπαρισμένο από τους φίλους χρήστες, δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω επίσκεψη.

Ομολογώ πως δεν κινούμαι στα βόρεια προάστια όμως ο δρόμος μου με είχε φέρει πριν 2-3 μήνες να το δοκιμάσω με κάποιους συγγενείς μου που κατοικούν στον Χολαργό. Επειδή είχαμε περάσει πολύ όμορφα αλλά είχαμε καταβροχθίσει όλο τον κατάλογο, κάτι τα γέλια και οι κουβέντες και κάτι που είχαμε αφεθεί στην παρέα, είχα πάρει την απόφαση. Θα ξανακάνω επίσκεψη σύντομα. Δεν άργησε και πολύ! Ο πρώτος λόγος και πιο σημαντικός ήταν φυσικά η ποιότητα του φαγητού. Ας τα πάρουμε με τη σειρά όμως.

Αγώνας για το κύπελο Ελλάδας στο βόλευ και η κλήρωση μας φέρνει να κάνουμε επίσκεψη στην Αγία Παρασκευή για να αντιμετωπίσουμε την ομώνυμη ομάδα. Ήδη ο φίλος Άλεξ (όχι ο par) μου έχει πει να κανονίσουμε μετά το τέλος του αγώνα να δειπνήσουμε κάπου εκεί κοντά. Η πρώτη τους επιλογή ήταν για μεξικάνικο. Ευτυχώς όμως που ο φίλτατος χρήστης Jim (που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είχε τονίσει σε πρόσφατη κριτική του πως τα περισσότερα μεξικάνικα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων μέτρια. Οπότε εγώ ο πονηρός που θα τους πήγαινα;

Επίσκεψη Σάββατο 12/12/2015 στις 21.30 από 5 πεινασμένα ζευγάρια μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα 1-3! Έναν φόβο τον είχα πως θα τους φανεί!

Η παρέα ήδη μας περιμένει και ενώ μπαίνω στο μαγαζί μας υποδέχεται ο υπεύθυνος, το παιδί με τα ξυρισμένα μαλλιά. Με χαιρετάει και παθαίνω πλάκα καθώς θυμόταν την μοναδική επίσκεψη μου προ μηνών. Μια χαρά την πήρα να πω την αλήθεια, το credit ήδη το κέρδισε το παλικάρι.

Καθόμαστε στον ημιυπαίθριο χώρο που καλυπτόταν με αρκετά φυτά αλλά και σόμπες. Μάλιστα τους ζητήσαμε να χαμηλώσουν την ένταση καθώς σκάσαμε! Καλή εντύπωση μου έκαναν τα φαναράκια αλλά και οι πολλές πόρτες και παράθυρα που έχουν σαν διακοσμητικά. Μου έφεραν λίγο σαν σκηνικό από παλιά ελληνική ταινία (σε κάποιους μπορεί να φανεί υπερβολικό, οκ το αποδέχομαι! ). Η καθαριότητα σε πολύ καλό επίπεδο όπως και τα ξύλινα τραπέζια πολύ καλής ποιότητος, η μουσική σίγουρα όχι λαϊκή. Δεν θέλω να σταθώ όμως τόσο πολύ εκεί.

Το μεγάλο ατού τους είναι η ποιότητα πρώτα απ'όλα. Πολύ καλά δομημένος κατάλογος με ένα touch από πείραγμα στις περισσότερες γεύσεις τους. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η παραδοχή τους πως σε κάποια πιάτα έχουν επηρεαστεί από άλλα μαγαζιά και έχουν πάρει ιδέες για το μαγαζί τους, χωρίς να σημαίνει αυτό κατά την άποψη μου ότι κάνουν αντιγραφές.

- Ψωμί στα 6 ευρώ, το μαύρο τίποτα το ιδιαίτερο, το λευκό πιο καλό. Εδώ θα μπορούσαν να προσθέσουν και μια σως, όχι να μας έρθει ορφανό.

- Ελληνική σαλάτα στα 5.7 ευρώ που φαγώθηκε ταχύτατα χωρίς να είναι στο οπτικό μου πεδίο, φρεσκότατη. Αναφέρεται στον κατάλογο με κουλούρι Θεσσαλονίκης. Αν κατάλαβα καλά είναι μια παραλλαγή της χωριάτικης. Όρκο δεν παίρνω γιατί δε δοκίμασα.

- Σαλάτα Φυσαρμόνικα στα 6.7 ευρώ με μαρούλι, άισμπεργκ με ξινόμηλο, πεκορίνο Αμφιλοχίας με ντρέσινγκ από μουσταρδόμελο. Ο υπαρχηγός την καθάρισε κι αυτή χωρίς να δοκιμάσω. Αναφέρω πως στην καλοκαιρινή εκδοχή της υπάρχει πεπόνι αντί για ξινόμηλο, αναφέρθηκε πρόσφατα και από τον φίλο mavtaso.

- Κρητικός ντάκος στα 4.4 ευρώ με φρεσκοτριμμένη τομάτα, πιο φρέσκια και δροσερή δεν γινόταν, τηγανιτή κάπαρη και ξύγαλο Σητείας σε παραδοσιακό παξιμάδι Κρήτης. Κάθε μπουκιά ήταν και ένα νοερό ταξίδι στη λεβεντογέννα.

- Πατατόφλουδες με σάλτσα γιαουρτιού, τομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι που άφηνε το στίγμα του στα 3.8 ευρώ. Άλλες πιο τραγανές, άλλες πιο κρατσανιστές, θα ήθελα περισσότερο γιαούρτι. Επιλογή και στην πρώτη επίσκεψη.

- Σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα απο δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού. Φαγώθηκε πολύ γρήγορα και από άτομα που δεν θέλουν να αναμειγνύονται οι αλμυρές με γλυκές γεύσεις. Άρεσε αρκετά κι αυτό.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκες με στάκα Χανίων στα 4.6 ευρώ. Η στάκα όχι τόσο πηχτή, με διακριτική παρουσία. Αβγουλάκι ίσως;

- Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα με γραβιέρα και σως μπαλσάμικο στα 5.2 ευρώ. Άρεσαν, αν και όχι κάτι ιδιαίτερο κατά την άποψη μου. Διατηρούσαν τους χυμούς τους πάντως.

- 3 ποικιλίες κρεατικών στα 19 ευρώ η κάθε μία. Ζουμερότατα τα κρεατικά, αν και δεν αναφέρεται τι περιλαμβάνεται. Υπάρχουν ψημένα κρεμμύδια, πολλές πατάτες και πιτούλες. Ομολογώ πως έκανα λάθος στην παραγγελία με τόσες πατάτες καθώς υπήρχαν σε μεγάλες ποσότητες στην ποικιλία. Θα ήθελα περισσότερο κρεατάκι είναι η αλήθεια. Ζουμερότατο και το κοτόπουλο αλλά και το λουκάνικο. Χαρακτηριστικό είναι πως στην αρχή παραγγείλαμε 2 ποικιλίες και μετά μας άνοιξε η όρεξη και για τρίτη. Αν είστε μεγάλη παρέα πάντως αρκεστείτε στη μία και πάρτε άλλα κυρίως πιάτα για να παίξετε με τις γεύσεις!

- Παστουρμαδοπιτάκια (4 τεμάχια) στα 6.3 ευρώ. Ένας φίλος λέει "θα βρωμάνε οι μασχάλες και ο ιδρώτας μου με την κοπέλα μου, μην πάρεις! "... Ευτυχώς η κοπέλα του του έβαλε τα γυαλιά και δοκίμασε πρώτη. Κόλλησαν με τη γεύση, το μυστικό είναι στη γέμιση από χειροποίητη μαρμελάδα τομάτας. Οι γυναίκες μας κατατρόπωσαν!

- 2 μεγάλες μπύρες Μύθος στα 7 ευρώ συνολικά.
- 6 αναψυκτικά στο 1.9 ευρώ έκαστο.
- 1.5 λίτρο κρασί χύμα λευκό στα 10.5 ευρώ, στους πιο πολλούς φάνηκε ικανοποιητικό.

Ξεχωριστή μνεία θα κάνω στα γλυκά και συγκεκριμένα στη δική μου επιλογή που ήταν η...

- Μους μακεδονικού χαλβά στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτή, μου θύμισε ένα ταξίδι μου στην Πόλη την αυγή του 2010 που είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο στην πλατεία Ταξίμ. Με την ευκαιρία να σας προτείνω να πάτε σίγουρα στην Πόλη, αν και οι τελευταίες εξελίξεις δεν είναι ευνοϊκές. Θα σας μείνουν πολλές εικόνες χαραγμένες. Δώστε προσοχή στη βάση του γλυκού. Περισσότερα από κοντά! Προσοχή όμως γιατί είναι αρκετά λιγωτικό με το γλυκό του κουταλιού. Απέσπασε τις καλύτερες κριτικές και για την ιδιαιτερότητα του.

- Παγωτό σε κρούστα καταϊφιού στα 4.5 ευρώ. Ήρθαν 4 χορταστικές μπάλες σε πιάτο της σούπας. Άρεσε.

- 3 σοκολατόπιτες με παγωτό ή αλλιώς το γλυκό της αγάπης στα 4.5 ευρώ έκαστο. Τα 3 ζευγαράκια έπεσαν με τα μούτρα και δεν άφησαν τίποτα.

- Τσίζκεικ στα 4.5 ευρώ. Φρεσκότατο με ξινούτσικη μαρμελάδα που του ταίριαζε αρκετά.

Σημειώστε πως τα γλυκά ήταν σε χορταστικές ποσότητες, μπορείτε να μοιραστείτε 1 γλυκό ανά 2 άτομα.

- Κέρασμα μαστίχα από το μαγαζί.

Σύνολο στα 161.2 ευρώ, τιμή πολύ καλή όπως παραδέχτηκαν οι φίλοι.

Το δεύτερο στοιχείο που έχει η Φυσαρμόνικα στην έως τώρα επιτυχία της βρίσκεται στον ανθρώπινο παράγοντα και πιστέψτε με αυτό μόνο εύκολο δεν είναι. Χαρακτηριστικό είναι πως μόλις έκανα ιντερνετικά την κράτηση μου, δέχτηκα τηλεφώνημα μετά από 5 λεπτά για να με ρωτήσουν επιθυμίες σχετικά με τον χώρο που θέλω να καθίσω, την ώρα κλπ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω νέα παιδιά να εργάζονται και να "πονάνε" το μαγαζί, πλήρως ενημερωμένα για τα πιάτα και τις προσφερόμενες υπηρεσίες τους. Αν παρατηρήσετε στη σελίδα τους στο facebook κυριαρχούν φωτογραφίες προσώπων, χαμογελαστές και φρέσκες, αυτό για μένα λέει πολλά. Μου φτιάχνει τη διάθεση.

Φυσικά και προτείνω τη Φυσαρμόνικα και θα συμφωνήσω πως τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά δύσκολα θα απογοητευτεί κάποιος. Εμένα μου προσέφερε 3 ώρες με φίλους, με γέλια και χαβαλέ! Από τη φρουτόκρεμα με μπισκότα που έφαγε ο συμπαίκτης μας πριν το παιχνίδι και έπεσε ΤΟ δούλεμα μέσα στα αποδυτήρια μέχρι την ανεκδιήγητη διαιτήτρια που μας έριχνε τις κόκκινες κάρτες στον αγώνα αλλά μας "ξύπνησε" και μας συσπείρωσε ώστε να νικήσουμε και να το ευχαριστηθούμε.

Ήταν το γλυκό κλείσιμο μιας βραδιάς που καταγράφω τώρα αλλά μετά από δύσκολες στιγμές που θα έχουμε σαν ομάδα, θα τις διαβάζουμε και θα γελάμε ώστε να παίρνουμε δύναμη με τους φίλους μου. Η Φυσαρμόνικα ήταν μέρος αυτής της εμπειρίας!

Εύχομαι σύντομα να έχω την ευκαιρία να καταγράψω νέα εμπειρία και με τα υπόλοιπα παιδιά που δεν ήρθαν! Α ρε Άλεξ, τόσα χρόνια σε λάθος ομάδες έπαιζες!