Beer Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

American style-Burgres.

Να αλλη μια κατηγορια φαγητου που αρχισε τα τελευταια χρονια να κατακλυζει την Αθηνα! Πως εγινε και οι Ελληνες ανακαλυψαμε και αυτο το ειδους φαγητου την τελευταια πενταετια? Αναρωτηθηκα. Μαλλον επειδη στρεφομαστε σε κατι πιο οικονομικο λογω της κρισης, απαντησα στον εαυτο μου. Κι'ομως, τοσο οι αλλες μου επισκεψεις σε αντιστοιχα μαγαζια, οσο και η συγκεκριμενη με επεισαν πως εσφαλα...

Το λοιπον φτασαμε δυο ατομα στο μαγαζι βραδακι Κυριακης, απ'αυτες τις τσουχτερουλες του Δεκεμβρη. Ειχαμε προηγουμενως φροντισει να κανουμε και κρατηση μεσω ιντερνετικου σαιτ το οποιον εδινε και μια εκπτωσουλα 10%. Το περιβαλλον ευχαριστο και ευρυχωρο. Ο φωτισμος επαρκης, η διακοσμηση σε τονους του λευκου-μαυρου(περισσοτερο το δευτερο ομως), τα τραπεζια και οι καρεκλες ξυλινα και μαλλον ανετα.

Η μουσικη συμπαθης, κατι που θυμιζε περισσοτερο τζαζ, πλην ομως σε αρκετα μεγαλυτερη ενταση απ'οση θα ηθελα σε περιβαλλον που παω για να φαγητο. Να προσθεσω ομως, οτι το εστιατοριο, δεν ειναι μονο εστιατοριο, πολλοι πηγαινουν μονο για μια μπυρα(ειναι και μπυραρια εκτος απο "μπεργεραδικο")η ακομα και για καφε. Διπλα μας καθοταν δυο ηλικιωμενες κυριες οι οποιες επιναν τσαι νομιζω. Επισης μας πειραξε λιγο που η πορτα παρα το κρυο περεμενε ανοιχτη με αποτελεσμα να μη νοιωθουμε οσο ζεστα θα θελαμε, και παρα το γεγονος οτι καθομασταν λιγο πιο "μεσα".

Απο την αλλη, υπηρχαν αλλοι πελατες(3-4 παρεες ημασταν συνολικα)που ενω κοθοταν πιο κοντα στην πορτα, φαινοταν μια χαρα, συνεπως ισως να ειναι μονο μια προσωπικη ιδιοτροπια.

Ο καταλογος μεγαλουστικος, με αρκετα μπεργκερ, σαντουιτς, σαλατες και καποια γλυκα. Επισης μεγαλη ποικιλια μπυρας που μιας και δεν πινω δεν ειμαι σε θεση να αξιολογησω. Προσεξα με ενδιαφερον παντως, οτι η πιο οικονομικη ηταν περιπου 4,5 ευρω και οι περισσοτερες ανω των 5,50 με 6,00. Εμεις ζητησαμε απο την λιαν ευγενικη σερβιτορα τα εξης:

-Ενα μπεργκερ BBQ με καπνιστη σαλτσα. Οχι ιδιαιτερα μεγαλο αν και ηρθε σερβιρισμενο σε πολυ μεγαλη πιατελα. Το ψωμακι επιεικως μετριο, αφρολεξοειδες. Το μπιφτεκι νοστιμο, καλοψημενο και ζουμερο. Επισης ειχε λιγη ντοματα και καποιες ροδελες κρεμμυδι. Η σαλτσα νοστιμη και ενδιαφερουσα. Συνοδευοταν απο σωστα τηγανισμενες και τραγανες πατατες. Κοστος 8,40! Τουτεστιν ολιγον φαρμάκι για μπεργκερ... Αξιολογηση 7/10 "λογω τιμης".

-Ενα μπεργκερ με κοτοπουλο και σαλτσα "μανγκο". Το ψωμακι τα ιδια χάλια. Το κοτοπουλο περιορισμενο ποσοτηκα, η σαλτσα ομως ιδιαιτερη και πεντανοστιμη. Το πιατο(επισης τεραστιο)συνοδευοταν οπως ζητησαμε απο σαλατα που ομως θα χαρακτηριζα αδιαφορη. Τιμη 9,50(!! ). Δηλαδη σου βαζουν σε ενα ανοστο ψωμι λιγο κοτοπουλο(πετυχημενο γευστικα οπως ειπα, αλλα... )μαζι με λιγη σαλατα πρασινη και χτυπησαμε το 10ρικο! Γιατι ρε παιδια? Τελος παντων, εδω βαζω 5/10 ακριβως γιατι το θεωρω πολυ παραπανω ακριβο απ'όσο θα περιμενα. Και να συμπληρωσω οτι τα μπεργκερ ξεκινουν απο τα 8,00 και ανεβαινουν. Γι'αυτο εγραψα οτι τα μαγαζια αυτα δεν ηρθαν ως οικονομικες λυσεις, αλλα ως ακομα ακριβοτερες!

-Μια σαλατα κολσλοου. Δηλαδη με λαχανο, καροτο, μυρωδικα και αφθονη μαγιονεζα. Εδω δεν προκειται να γκρινιαξω. Και μεγαλη ποσοτητα και πολυ νοστιμη, και οικονομικη. Στα 4,50 ευρω. Αρα εδω θα πω 9/10. (Αντεδεικνυται εντονως για ανθρωπους με προβλημτα χοληστερινης! ).

-Ενα ποτηρι κρασι(200ml ελεγε ο καταλογος)κοκκινο. Πολυ καλο και σε σχετικα καλη τιμη, στα 3,00 ευρω. Οταν ηρθε το ποτηρι ρωτησα την (ευγενεστατη οπως εγραψα)σερβιτορα αν ειναι σιγουρη πως ειναι 200ml. Εκεινη απαντησε με αθωοτητα "Μαλλον, τι να σας πω, δεν ξερω.... ". Της λεω, "δε νομιζω πως ειναι τοσα". Μετα απο λιγο επεστρεψε στο τραπεζι και μας ενημερωσε πως τελικα Δεν ειναι 200ml, αλλα 180ml. Θα μου πεις για 20ml κανεις ετσι? Οχι τοσο γι'αυτο αλλα γιατι ο καταλογος δεν ειναι καλο να γραφει ανακριβειες και επισης δεν ειναι καλο να δηλωνουν αγνοια οι ανθρωποι του σερβις...

Το συνολο λιγο παραπανω απο 26,00 ευρω που ομως με την εκπτωσουλα πεφτει περιπου στα 23,50. Να σου πω τωρα: Τα 23,50 δεν ειναι κακη τιμη, διοτι αν μη τι αλλο τρως ενα νοστιμο μπιφτεκι μαζι με υπεροχες τηγανιτες πατατες και σαλατουλα. Το αρχικο ποσον ομως αρχιζει να ξεφευγει. Και αν ξεφυγει κι'άλλο θα γινει λιαν απρόσιτο το στεκι.

Συνεπως δε θα'λεγα οχι, αρκει να εξασφαλισεις την εκπτωση αφενος και να εισαι προσεκτικος στην παραγγελια αφετερου.

Εγω παλι θα το σκεφτω σοβαρα. Με τα ιδια λεφτα μπορω να φαω πολυ καλυτερα(κι'ας μην ειναι μπεργκερ! )

2015-12-18 16:47:11

Αγαπητέ Μάνο,
ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη και τη κριτική. Βασιζόμαστε τόσο στα θετικά όσο και στα αρνητικά σχόλια για να γινόμαστε καλύτεροι.
Για τη ποσότητα του κρασιού έχετε απόλυτο δίκιο, το ορθογραφικό λάθος θα διορθωθεί άμεσα στον επόμενο ανανεωμένο κατάλογο.
Δύο διευκρινησεις: Τα burger μας ξεκινούν από τα 6.90 με πατάτες ή σαλάτα κσι οι μπύρες απο τα 3€ οι εμφιαλωμενες και 3.50 οι βαρελίσιες.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαστε ένα πολύ οικονομικό μαγαζί.
προτιμούμε να βασιζόμαστε στη πολύ καλή ποιότητα των υλικών μας. Γι αυτό το λόγο όλες μας οι σάλτσες φτιάχνονται από εμάς, οι πατάτες είναι φρεσκιες και ο κιμάς μας είναι 100% φρέσκο μοσχάρι και τον ίδιο παίρνουμε σπίτι για τα παιδιά μας.
Στο ψωμάκι προσφέρουμε τρεις επιλογές: Μπριος, σταρενιο και πολύσπορο. Ποιο είχατε παραγγείλει και δεν σας ικανοποίησε;
Ελπίζουμε να μας επισκεφθείτε πάλι και να σας αφήσουμε ακόμα καλύτερες εντυπώσεις.

2015-12-18 17:42:46

Πηραμε το κλασικο ψωμακι, δηλαδη δε ρωτησαμε, ουτε μας ρωτησαν. Μας εδωσαν αυτο που σερβιρετε συνηθως προφανως.
Μιας και μιλατε για τις κατωτατες τιμες, θα ηταν πολυ χρησιμο να αναφερετε και τις ανωτερες. Ειμαι σιγουρος πως αν ψαξουμε για καποιον "μεσον ορο" θα βρεθουμε καπου κοντιτερα στα δικα μου λεγομενα. Μια καλη ιδεα, αν θελετε τη γνωμη μου, θα ηταν η δημοσιοποιηση του μενου σας και των τιμων του. Σε αυτη την περιπτωση ουδεις θα ηταν σε θεση να γραψει οποιαδηποτε ανακριβεια(ανθρωπινο κι'αυτο, μιας και ενας επισκεπτης γραφει απο μνημης, δε φωτογραφιζει καταλογους)για το καταστημα σας.

Οπως και να'χει χαιρομαι για την απαντηση σας(που αποδεικνυει τον επαγγελματισμο σας) και σας ευχομαι καλη συνεχεια απο καρδιας.

2015-12-18 18:19:37

Γειά σας και πάλι,
Έχετε δίκιο, αν αναφερθούμε στο μέσο όρο τιμών burger θα είμαστε περίπου σε ότι γράψατε.
Τα ορεκτικά μας κοστίζουν από 3.90 μέχρι 6.20, οι σαλάτες από 4.90 μέχρι 8.20, ενώ τα sandwiches από 6 50 μέχρι και 11.90.
Αλίμονο, δεν εννοουσαμε ότι γράφετε ανακρίβειες, ίσα ίσα τα σχόλια σας και η περιγραφη του Hops ήταν αναλυτικότατα.
Το πλήρες μας μενού αναγράφεται στη σελίδα μας στο facebook, ώστε να έχουν μια εικόνα οι πελάτες.
Και πάλι σας ευχαριστούμε για τη κριτική και την άμεση απάντηση στο σχολιασμό μας.

2016-06-14 12:42:24
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την manos36.