Ιταλία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επίσκεψη Κυριακή βράδυ 13.12.15 μετά της συζύγου!
Το μέρος γνωστό το έχουμε επισκεφθεί κάμποσες φορές και στο παρελθόν...

Οπότε στο μυαλό μας έχουμε κάποιο στανταράκι...
Ο φόβος μας μάλιστα ήτανε αν θα βρούμε να καθίσουμε.

Τελικά με το που φτάσαμε βρήκαμε και παρκάραμε ακριβώς απ' έξω,

Ευτυχώς για εμάς με το που μπήκαμε το μαγαζί είχε άλλα 5 τραπέζια γεμάτα οπότε βρήκαμε και καθίσαμε αρκετά άνετα.

Χώρος:
Ο χώρος ζεστός και φιλόξενος όπως πρέπει να είναι σε μια Ιταλλική ταβέρνα! Παλ χρώματα... φωτογραφίες στον τοίχο και έξτρα διακόσμηση Χριστουγέννων! Το μόνο αρνητικό στην όλη ιστορία ήταν ότι στην πίσω πλευρά του μαγαζιού (πηγαίνοντας προς την κουζίνα) είχανε βάλει μια τεράστια τηλεόραση η οποία έδειχνε το μάγειρα/ ιδιοκτήτη του μαγαζιου (πιθανος από κάποια εκπομπή/ γυρίσματα) να μαγειρεύει... πράγμα γενικά που σου αποσπούσε την προσοχή και δεν σε άφηνε να χαλαρώσεις και να μιλήσεις με την παρέα σου.

Εξυπηρέτηση:
Ο σερβιτόρος ευγενικός, χαμογελαστός και ομιλητικότατος έτοιμος να μας εξυπηρετήσει. Η παραγγελίας μας ήρθε στην ώρα της όπως έπρεπε..

Γεύση:
Παραγγείλαμε:
- ένα spaghetti al olio με οδηγίες για τον μάγειρα να το κάνει όσο πιο spicy γινότανε..!
- ένα ριζότο ημέρας (με μανιτάρια porcini).
- μία σαλάτα του καίσαρα.
- ψωμί με dip και
- μισό κιλό λευκό κρασί!
Πιάτα απλά και γενικά κλασικά για το μαγαζί.

Δυστυχώς όμως απογοητευτήκαμε πλήρως.... και ξεκινάμε η σαλάτα του καίσαρα είχε μόνο ένα κομμάτι κοτόπουλο (σαν τι να πω τώρα... σε μέγεθος μικρού καρότου) και μετά όλο πρασινάδα!: (
Το ριζότο άνοστο σαν να τρως λαπά!!!

Το spaghetti (al olio) επειδή δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο γευστικά να επιδείξη παίζεις με την ένταση στο πόσο καυτερό και με το πόσο μάστορας στο al dente έχει βγάλει το μακαρόνι ο μάγειρας! Για το al dente δεν έχω παράπονο... αλλά όταν έχεις πάρει οδηγίες για xtra spicy... και τελικά ούτε που καίει... εεε τι να πω...! Συν το ότι το ψωμάκι που μας έφερε ήτανε λες και είχε μείνει από την πρωινή βάρδια γιατί ήταν άλλα κομμάτια λίγο πιο ξεραμένα άλλα όχι!
Ευτυχώς το κρασί ήτανε δροσερό!!!

Τιμή:
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 49.50€ και μείναμε απογοητευμένοι όχι γιατί μας φάνηκε ακριβό... αλλά γιατί δεν ήτανε αυτό που ήτανε πιο παλία... Και δυστυχώς την παραπάνω αλλαγή την επαλήθευσα και από φίλο καλό ο οποιός μου μετέφερε την απογοήτευση του για τις τελευταίες του επισκέψεις.

Αν θα ξαναπάω;;;
Φυσικά και ναι γιατί ελπίζω ότι έτυχε! Όπως ελπίζω η επόμενη επίσκεψη μου να μην είναι και η τελευταία, αλλά να με ξανακερδίσει...!