Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Φαντασου καλοκαιρι σε νησι, να εισαι μικρη και ανεμελη, εως και τις 8 το βραδυ θαλασσα, τα χειλη σου να εχουν γινει μπλε και τη μανα σου να τσιριζει να βγεις για να φας κατι που ειχε κουβαλησει μαζι και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πατε σπιτι! Και εσυ εννοειται να κανεις πως δεν ακους μεχρι να σε κανει ρεζιλι σ ολη τη παραλια! Τωρα σκεφτειτε οτι στο σπιτι περιμενε ολοκληρη παρεα που ειχα ηδη ξεκινησει με μπυρες, μπαρμπεκιου και το παππου να παιζει μπαγλαμαδακι.... Αυτα ειναι τα παιδικα μου καλοκαιρια.... Τι τρελη ανεμελια, τα γονατα να εχουν γινει μαυρα και κοκκινα κατα τοπους (το μαυρο ειναι στο πεθαμενο πια, κοκκαλιασμενο αιμα.. ) γιατι καπου εκει επαιζε ενα πατινι ή το χαλασμενο ποδηλατο αιωνων του παππου (που εκεινη την ωρα που λεμε επαιζε το μπαγλαμαδακι! ).. Αυτη λοιπον ηταν η πρωτη μου αναμνηση οταν ακουσα πως στο συγκεκριμενο μαγαζι παιζει η Μαριω, της οποιας και εχω φοβερη συμπαθεια και σεβασμο! Ενθουσιαστηκα τοσο που εννοειται πως κουβαλησα μια φιλη μου και το αγορι μου και πηγαμε να το διασκεδασουμε!

Λοιπον, το μαγαζι μεσα σε μια τυπου στοα, μικρο αλλα χαριτωμενο, με ενδιαφεροντα χρωματα στους τοιχους, διαφορα μπιχλιμπιδια και ωραια καλυματα στις καρεκλες! Αυτο θυμαμαι πιο εντονα απ ολη τη διακοσμηση, ηταν κουρελου αλλα φτιαγμενη για καλυμμα, πολυ χαριτωμενο! Στη μεση ειχε και μια μικρη πιστα, ενα κενο για να χορευει ο κοσμος αλλα και να μπορουν οι σερβιτοροι να περασουν κιολας! Δεν ειναι για 4/4 διοτι οι τουαλετες ειναι μικρες και μικρολεπτομερειες κατεβαζουν την βαθμολογια αλλα και το 3/4 ειναι οκ.

Οταν πηραμε τλφ μας ενημερωσαν πως υπηρχαν 2 μενου, 19ε το κεφαλι αλλα το κρασι απεριοριστο! Στο ενα που πηραμε εμεις ειχε: μια σαλατα, πατατα ψητη με μπεικον και τυρια, ποικιλια κρεατικων και μια μεριδα λεμονατο.
Και εδω ξεκιναμε:

Η σαλατα με ροκα (ή κατι παρεμφερες), τυρι, τοματινια, λιαστη τοματα, σως απο πετιμεζι (μαλλον), κουκουναρι, λιαστη τοματα και 3 κριτσινια. Πολυ καλη η επιλογη της σως και πολυ ομορφα σερβιρισμενη, ειχαν ενα πιατο βαθυ και κοκκινο σιδερενιο!

Πατατα Ψητη: Μεσα σε πηλινο σκευος, οσο επρεπε στην ποσοτητα για να μην σκασεις πριν το κυριως, φοβερα μαγειρεμενη και με μπολικο μπεικον και τυρια.

Λεμονατο Μεριδα: Πολυ ωραιο! Με κομματια κρεμμυδιου και πιπεριων, οτι επρεπε λιγο πριν το κυριως! Ζουμερο το κρεας, ειχε ποτισει απο τη σαλτσα του!

Και παμε στη ποικιλια κρεατικων: εχετε δει τα φτυαρακια που ειναι της μοδος να φερνουν μεσα τις πατατες? Τις σεσουλες? Ηταν αυτο το σκευος αλλα στο μεγαλο μεγεθος. Παιδια ηταν ξεχειλισμενο απο κρεας και πατατες! Οτι ηθελες απο κρεας, κοτοπουλο, χοιρινο, λουκανικο, κεμπαπ, παιζει να ξεχναω και αλλα..! Οι πατατες φρεσκιες και πολυ καλα τηγανισμενες, δεν κρατουσαν λαδι.. Η φοβερη εκπληξη ηταν τα πιτακια απο κατω που ειχαν ποτισει απο τις γευσεις του κρεατος!

Το κρασι σας ειπα οτι ειναι απεριοριστο αλλα εμεις πηραμε μονο ενα μισοκιλο γιατι μονο ο ενας επινε και κατι αναψυκτικα. Οχι κατι να τρελαθεις αλλα αξιοπρεπες μας ειπε, αποψη ομως γι αυτο δεν εχω γιατι δεν εχω και γνωση επι του θεματος..

Το σερβις.... Δυστυχως ηταν μονο 2 ατομα για μια στοα, αλλα κανεις δεν καταλαβε καμια καθυστερηση και οσους εβλεπα να φευγουν χαιρετουσαν εγκαρδια τους σερβιτορους. Βασικα νομιζω οτι και ο ιδιοκτητης βοηθουσε στο σερβις. Ισως να περιμεναν και αλλον και για καποιο λογο να μην ηρθε... Αποκλειεται να ειχε αφησει μονο 2 ατομα για ολο αυτο το κοσμο!

Και τελος, VFM: σιγουρα εκει θα ξαναπηγαινα με μενου γιατι ξερω οτι θα ηταν δικαιη η ανταλλαγη φαγητου = χρηματων.

Αποτελεσμα: Οτι πρεπει για Κυριακη μεσημερι, να ακουσεις τη μουσικουλα σου, να φας το φαγητο σου και να τσουγκρισεις με φιλους!

Τip του μαγαζιου η φοβερη του ηχομονωση, η στοα εχει μια πορτα οπου οταν την κλεινεις δεν ακουγεται το παραμικρο!