Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Για το Maltagliati ήθελα να γράψω πολύ καιρό τώρα αλλά πάντα κάτι γινόταν και έδινα προτεραιότητα κάπου αλλού. Ίσως και ασυνείδητα να έψαχνα τον χρόνο για να καταλαγιάσω τις σκέψεις μου και να βγάλω πιο ώριμα τα συμπεράσματά μου.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή...

Ηθικός αυτουργός για αυτήν μας την επιλογή μας ήταν ο fratello ο οποίος είχε γράψει μία εξαιρετική κριτική που μου κέντρισε το ενδιαφέρον και συν-αυτουργοί η επιθυμία μας για Ιταλικό (αφενός) και η τεμπελιά μας (αφετέρου) αφού θέλαμε κάτι κοντινό και να μην φύγουμε μακρυά από τον Πειραιά.

Σάββατο βράδυ λοιπόν και φτάνουμε στο Maltagliati κατόπιν κράτησης 5 άτομα το ένα παιδάκι ηλικίας 9 ετών. Μας υποδέχθηκαν οι δύο ιδιοκτήτες (έτσι καταλάβαμε τουλάχιστον) όπου αφού μας καλωσόρισαν για την πρώτη μας επίσκεψη, μας έβαλαν σ'ένα πολύ άνετο και μεγάλο τραπέζι.

Ο χώρος πολύ απλός, παλ χρώματα και το καρό να κυριαρχεί, παλιές φωτογραφίες με Ιταλούς αστέρες, αντικειμενικά τίποτα το ιδιαίτερο σαν διακόσμηση όμως όλα τόσο ωραία μέσα στην απλότητά τους. Μην ξεχνάτε μιλάμε για τρατορία και όχι για restaurant και έτσι να το κρίνετε. Ο φωτισμός ιδανικός: Τόσος ώστε να βλέπεις τι τρως αλλά και και να σου επιτρέπει να χαλαρώσεις με το κρασί σου και την παρέα. Η μουσική χάιδευε όμορφα τα αυτιά μας και συνόδευε την κουβέντα μας δίχως να ενοχλεί. Θετική εντύπωση μου έκανε το ότι τα τραπέζια ήταν πολύ άνετα μεταξύ τους, παρόλο που ο χώρος δεν είναι μεγάλος και θα δικαιολογούσε άνετα ένα 4άρι τραπέζι ακόμα. Μάλιστα με τη νοοτροπία μερικών άλλων (έχουμε παραδείγματα ουκ ολίγα) θα δικαιολογούσε και πέντε 4άρια αλλά ας μην ανοίξω τώρα αυτό το θέμα. Μπράβο τους λοιπόν γιατί αυτό δείχνει σεβασμό στον πελάτη και επαγγελματισμό. Μπράβο τους επίσης για το ότι τηρούν στον μέσα χώρο την απαγόρευση του καπνίσματος.

Στα του φαγητού τώρα τα οποία είναι εξίσου σημαντικά. Για πρώτο και σαν καλωσόρισμα μας έφεραν μία σούπα καρότο σε ποτηράκια, εξαιρετική και πεντανόστιμη. Δεν ξέρω εάν το κέρασμα αλλάζει με τις εποχές αλλά στην περίπτωσή μας ταίριαζε απόλυτα καθώς η νύχτα ήταν ψυχρή και υγρή και ήταν ότι καλύτερο για να ζεσταθούμε και να προετοιμάσουμε το στομάχι μας για τα επόμενα. Μας έφεραν το καλάθι με τα χειροποίητα ζυμαρικά για να επιλέξουμε και μας έκαναν μια σύντομη παρουσίαση του καθενός. Ο κατάλογος τους λιτός, δεν χάνεσαι στις σελίδες του...
Πήραμε μια σαλάτα μαρούλι με σολωμό και κάπαρη (πολύ καλή) δύο φετουτσίνι με σπαράγγια κρέμα γάλακτος και προσούτο (εξαιρετικό) και δύο λιγκουίνι με φρέσκα θαλασσινά, μύδια, κυδώνια κλπ, το οποίο ήταν καταπληκτικό και πρέπει να το δοκιμάσετε όπωσδήποτε. Βέβαια νομίζω ότι ήταν πιάτο ημέρας αλλά εάν το έχουν μην το παραλείψετε. Για την μικρή πήραμε μία καρμπονάρα την οποία μας έφεραν σε μισή ποσότητα απ' την κανονική αφού επρόκειτο για 9χρονο παιδί και φυσικά μας χρέωσαν την μισή. Μπράβο τους, πολύ όμορφη κίνηση. Το μόνο που δεν με ενθουσίασε μπορώ να πω ήταν τα ρολάκια του προσούτο με την μοτσαρέλα και το χύμα κόκκινο κρασί αλλά αυτά σε καμία περίπτωση δεν θα με κάνουν να μειώσω την βαθμολογία μου αφού το φαγητό στο σύνολό του ήταν άριστο, τα υλικά φρέσκα και καλής ποιότητας και οι γεύσεις ισορροπημένες. Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε τιραμισού και μια κρέμα σοκολάτας τα οποία αμφότερα ήταν τέλεια.

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω πολλά, πραγματικά αισθανθήκαμε σαν να μας έκαναν το τραπέζι φίλοι. Και αυτό έγινε δίχως δουλοπρέπειες και κρύα αστειάκια στο στυλ “να σπάσουμε τον πάγο”... Οι άνθρωποι χαίρονται όταν τους επιλέγεις και κάνουν τα πάντα για να σε ευχαριστήσουν χωρίς υπερβολές. Όμορφη εντύπωση μου έκανε η κυρία στην κουζίνα ή οποία έβγαινε που και που ρίχνοντας κλεφτές ματιές στα τραπέζια, προσπαθώντας από τα πιάτα και τις εκφράσεις των πελατών να καταλάβει έαν είναι ευχαριστημένοι από το φαγητό.

Τέλος θα ήθελα να δικαιολογήσω το 3άρι μου στο VFM το οποίο το βάζω μετά πόνου και αφορά καθαρά τις τιμές. Το έχω πει πάμπολλες φορές και θα το λέω κι ας γίνομαι κουραστικός: Η πάστα ΔΕΝ είναι ακριβή πρώτη ύλη ακόμα και αν είναι χειροποίητη. Ούτε τα περισσότερα που την συνοδεύουν. Και δεν είσαι ούτε στον Λυκαβηττό, ούτε στο λαιμό της Βουλιαγμένης για να δικαιολογείσαι από ένα υψηλό ενοίκιο ή ένα προσωπικό 15 ατόμων. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με τα Ιταλικά αδυνατώ να το καταλάβω, να μην γίνεται δηλαδή να πέσεις κάτω από τα 25 ευρώ/άτομο μηδενός εξαιρουμένου. Και πόσω μάλλον δε όταν πρόκειται για ένα συνοικιακό μαγαζί, σε απόκεντρο σημείο με λίγο προσωπικό. Νομίζω λοιπόν για μια μικρή μείωση στις τιμές σίγουρα υπάρχει περιθώριο. (ΣΣ: Η επίσκεψη έγινε περίπου τον Μάρτιο, δεν έχω τωρινή εικόνα)

Συνολικά λοιπόν θα έλεγα ότι το Maltagliati προσφέρει σε μεγάλο βαθμό ότι θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο μαγαζί. Όμορφο, φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον, απλότητα και γούστο, λιτός κατάλογος, καλό σπιτικό φαγητό και ότι χρειάζεσαι για να περάσεις μια όμορφη και γευστική βραδιά. Με μία διόρθωση στις τιμές πιστεύω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή και το απόλυτο VFM της κατηγορίας. Εννοείται ότι θα ξαναπάω και το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους του φόρουμ όμως το λέω ευθέως ότι για να συνεχίσω θα ήθελα χαμηλότερες τιμές.

Καλές γιορτές σας εύχομαι καλοφαγάδες και με το καλό ο νέος χρόνος. Να έχετε υγεία και όμορφα τραπεζώματα με αυτούς που αγαπάτε!!: )