Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πολυ καιρο ηθελα να επισκεφτω τα φουρνομαγειρεματα μετα τις τοσες πολλες θετικες κριτικες απο τους εμπιστους φιλους.

Η ευκαιρια δοθηκε το περασμενο Σαββατο 12/12 αφου θα βρισκομασταν στη περιοχη για εναν αγωνα με την τοπικη ομαδα! αλλιως δυσκολα θα ξεκινουσαμε απο την αλλη ακρη της πολης!

Ειχαμε κανει κρατηση για 7 ατομα (η οποια τελικα μαλλον δε χρειαζοταν). Ο χωρος εχει περιγραφει αρκετα θα συμφωνησω με την πλειονοτητα των κριτικων ωραιος πρωτοτυπος και παιχνιδιαρικος. Θα σταθω σε δυο σημεια το πρωτο ειναι οτι οι τουαλετες ηταν πραγματικα πολυ καθαρες και προσεγμενες και το δευτερο ειναι αρνητικο οτι επιτρεπεται το καπνισμα (να σημειωσω εδω οτι καπνιζαν καποιοι και απο την παρεα μου).

Σαν φαγανα παιδια που ειμαστε δοκιμασαμε πολλα πραγματα, για αρχη ψωμι ζυμωτο(νοστιμοτατο) απο σαλατα πηραμε την ελληνικη (καλη), Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές” οντως δε θα καταλαβαινα οτι ηταν στο φουρνο, Τυρόπιτα ( παρα πολυ καλη εξαιρετικο το φυλλο, πηραμε και πακετο μια), Τυρένια Κέρατα (υπεροχα), Βαρκούλα Πατάτας έκπληξη(εμενα μου αρεσε πολυ στους υπολοιπους οχι και τοσο), Κειμά Γιαουρτλού (καλο σαν συνολο καποιο μπαχαρικο εμενα μου χαλασε τη γευση), Μελιτζάνα στον πηλό (αγαπω τη μελιτζανα, εδω ηταν καλη), Κοτόπουλο με Μανιτάρια στον πηλό (το πιο αδυναμο πιατο, ανευρο εντελως), Κοτομπουκίτσες (ζουμερο και γευστικο), Κεφτεδάκια με Κόκκινη Σάλτσα (υπεροχα μαλακα τελεια), Πολίτικο μπιφτέκι (μετριο πιατο), Κότσι Χοιρινό με κρούστα Μουστάρδας και Δενδρολίβανο (φοβερο πιατο τα συγχαρητηρια στο σεφ), επισης οι συνοδευτικες πατατες φουρνου ηταν "λουκουμι". Οι γευσεις παιρνουν μια βελτιωση ακομη για αυτο και το 3.

Η εξυπηρετηση ηταν κατι παραπανω απο αψογη ευγενια, χαμογελο, κερασμα μισο κιλο κρασι και τα γνωστα γλυκακια στο τελος(ο χαλβας φοβερος), ο σεφ ηρθε στο τελος να ρωτησει τη γνωμη μας, πραγματικα ειναι σπανιες φορες που βρισκεις τετοια εξυπηρετηση.

Το vfm αρκετα καλο δωσαμε 15 ευρω το ατομο(με καποια αναψυκτικα) και φυγαμε με ενα χαμογελο και αρκετα χορτατοι.

Y. γ.1 Εμεις θα επανελθουμε σιγουρα εμειναν καποια πιατα που πρεπει οπωσδηποτε να δοκιμασουμε και καποια που θελουμε να τα ξαναγευτουμε.

Υ. γ.2 Το μαγαζι αποτελει πλεον στεκι για αρκετα μελη του ask4food (γεγονος που για μενα δειχνει συνεπεια στην ποιοτητα) και αποδεικνυεται απο την τυχαια συναντηση με το pontiki και την παρεα της!

2015-12-22 15:01:21

θα ηθελα πραγματικα να σας ευχαριστησω για την επισκεψη σας στο καταστημα μας και για την διαθεση που ειχατε να γραψετε για εμας

Το σημαντικοτερο πραγματικα απο ολη την αποψη σας για εμας ειναι οτι μας προτρεπετε να προσπαθουμε παντα να ανεβάζουμε τη γευση μας, οσο ειναι δυνατον και να λειτουργουμε με συνεπεια ως προς ολους τους ανθρωπους που περνουν το κατωφλι μας

Αυτος αλλωστε ηταν και ο αρχικος μας στοχος και το μονοπατι που αποφασισαμε να ακολουθησουμε αν και δυσκολο πραγματικα στις μερες μας

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-12-07 13:21:30
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την TOMIE.