Ιταλία - Κουκάκι, Αθήνα

Το Mystic Pizza του Κουκακίου έχει μεταφερθεί πλέον πίσω από το καλλιμάρμαρο.

Πήγαμε στις 31 /10 Σάββατο βράδυ 4 άτομα με κράτηση. Εξωτερικά η παλιά μονοκατοικία θυμίσει ταβέρνα παλαιάς κοπής χωρίς να είναι αρνητικό αυτό. Μπαίνοντας συναντάτε τον πρώτο ισόγειο χώρο ο οποίος είχε 3-4 τραπέζια, όμορφα αλλά λίγο... μόνα τους. Βλέποντας σήμερα το site τους αυτός ο χώρος έχει γίνει "μπακάλικο" όπου μπορείς να αγοράσεις διάφορα προϊόντα μικρών Ελλήνων παραγωγών ή να τα απολαύσεις επί τόπου. Έξυπνη κίνηση που σπάει την μονοτονία pizza - pasta.

Στην συνέχεια ανεβαίνοντας μερικά σκαλάκια μπαίνεις στην κύρια αίθουσα στις οποίας την αριστερή πλευρά υπάρχει μία μπάρα και ο υπόλοιπος χώρος καλύπτεται από τραπέζια φαγητού.
Ανάμεσα στα τραπέζια υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να νιώθεις άνετα και να μην στριμώχνεσαι με τους δίπλα, ίσως από τους πιο άνετους χώρους που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

Όλοι οι τοίχοι και το ταβάνι είναι βαμμένοι σε ένα ανοικτό υπόλευκο χρώμα το οποίο σε συνδυασμό με τα λίγα διακοσμητικά στοιχεία στον χώρο σου δίνουν την αίσθηση ότι το άλλο πρωί κάποιο συνεργείο θα πάει να συνεχίσει την διακόσμηση που έμεινε στη μέση.

Υπάρχει επίσης και ταράτσα την οποία από ότι μας είπαν θα έκλειναν και θα θέρμαιναν για τον χειμώνα, όπως επίσης και υπόγειο κελάρι το οποίο τώρα βλέπω και αυτό στο site τους και φαίνεται ενδιαφέρον.

Μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας το οποίο ήταν άνετο για 4 άτομα και με άνεση χώρου για πολλά πιάτα. Μουσική ξένη, κατάλληλη για το χώρο και σε σωστή ένταση.

Το concept της επιχείρησης (αλεύρι κάνναβης κλπ) φαντάζομαι είναι γνωστό οπότε δεν θα αναφερθώ σε αυτό.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πέρα από pizza & pasta διάφορα ορεκτικά και σαλάτες καθώς και 3-4 άλλα πιάτα όπως ψαρονέφρι, λαχματζούν και κάποια ακόμα.
Σου επιτρέπουν να φτιάξεις την πίτσα σου με δύο γεύσεις το οποίο είναι πολύ βολικό γιατί μπορείς να γευθείς μεγαλύτερη ποικιλία.
Στην αρχή μας έφεραν πίτες ολικής άλεσης από το δικό τους αλεύρι αντί για ψωμί μαζί με ένα ντιπ τις οποίες δεν χρέωσαν και νερό σε κανάτα.

Εμείς παραγγείλαμε:
Mystic Dilas μανιτάρια ψητά με dressing ελαιόλαδου μουστάρδας και κανναβόσπορου. 6,00€ Αδιάφορο ορεκτικό χωρίς την αίσθηση του ψητού στα μανιτάρια.
Λαχματζούν με μοσχαρίσιο κιμά 6,60€ Εύγευστο με λεπτή ζύμη και πικάντικο τόσο όσο.

Πίτσα Bloody Mary/Putanesca 9,40€ Ωραία, καθαρά υλικά, ζύμη που στη γεύση μοιάζει με ολικής άλεσης. Πολύ καλός συνδυασμός γεύσεων η Poutanesca με τις αντζούγιες την οποία ομολογώ ότι στην αρχή δεν την ήθελα και την πήραμε επειδή άρεσε σε άλλο μέλος της παρέας.

Πίτσα Jamaica/Mystic Formagge 9,40€ Τα ίδια σχόλια με την πρώτη πίτσα όπου σε αυτόν τον κύκλο (της πίτσας) νικητής είναι το Jamaicano ημικύκλιο.

Ήπιαμε 1kg κόκκινο χύμα Αγιωργίτικο 12€ το οποίο ήταν μια χαρά και εκείνη την ώρα αλλά και το άλλο πρωί.
Το κάπνισμα από ότι κατάλαβα επιτρέπεται στην μπάρα αλλά δεν μας ενόχλησε καθόλου.

Το service είναι αρκετά φιλικό και χωρίς άγχος ή πίεση.
Στον αρχικό λογαριασμό είχαν χρεώσει 2 μπύρες που δεν είχαμε πάρει, τις οποίες αφαίρεσαν άμεσα μετά την υπόδειξή μας. Το σύνολο 46,70 με απόδειξη.
Το 2 στη γεύση διότι όλα καλά όπως θα έπρεπε να είναι σε όλα τα εστιατόρια
(που δυστυχώς δεν είναι) αλλά όχι κάτι που θα σου μείνει να θυμάσαι για πολύ καιρό. Ίσως 2,5 θα ήταν πιο δίκαιο αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα.
VfM 4 γιατί φάγαμε και ήπιαμε αρκετά καλά σε έναν χώρο πολύ καλύτερο από μια απλή πιτσαρία σε τιμές συνοικιακής πιτσαρίας, περίπου 12€ το άτομο με το κρασί.

Θα ξαναπάω ευχαρίστως για να δω και τις αλλαγές που βλέπω στο site τους.

Υ. Γ. Δεν έχω καταλάβει γιατί γράφουμε ( και εγώ μέσα) στις κριτικές μας με χαρά, ότι το μαγαζί μας έφερε κανονική απόδειξη ( το οποίο είναι το σωστό και αναμενόμενο όπως και το ότι θα μας φέρει πιάτα και μαχαιροπήρουνα ), όταν θα έπρεπε να γράφουμε με κεφαλαία και bold για αυτούς που δεν κόβουν απόδειξη και αισχροκερδούν, κερδίζοντας επιπλέον 23% από το φπα + 20% - 30% από το φόρο εισοδήματος ? Ρητορικό το ερώτημα.