Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είναι ένα σημείο της πόλης που συνηθίζω να επισκέπτομαι λόγω δουλειάς δραστηριοτήτων και αγάπης προς στο κέντρο.

Πολύς λόγος για την καινούρια του μορφή πολλές αναφορές για την αναβίωση του ιστορικού παλιού καφέ-ρεστοράν, αναμονή από το καλοκαίρι που έκλεισε για να δούμε τα αποτελέσματα.
Κυριακή πρωί βλέποντας τις κουρτίνες που έκρυβαν το εσωτερικό του μαζεμένες και τα φώτα του να σε καλούν να μπεις. Ούτε δεύτερη σκέψη, είσοδος για καφεδάκι και λαχτάρα να αισθανθώ την χαρά του καινούριου και διαφορετικού.

Ερώτηση από τον νεαρό που εκτελούσε χρέη πόρτας τι επιθυμώ και στο άκουσμα του καφέ μου απαντάει αρνητικά μόνο για φαγητό!
Το πρόβλημα λύθηκε στην στιγμή γιατί ο υπεύθυνος του καταστήματος ήταν γνωστός από άλλες μας επισκέψεις σε πολύ γνωστό εστιατόριο. Με καλωσόρισε μου έδειξε τον χώρο και μου εξήγησε πως επειδή σερβίρουν ακόμα και πρωινό υπάρχει κάποιο πρόβλημα με άτομα που για έναν καφέ κάθονται πολλές ώρες με αποτέλεσμα να μην μπορούν να εξυπηρετήσουν όλη την πελατεία τους.

Ο ανακαινισμένος χώρος ήταν πανέμορφος εντελώς διαφορετικός από τον παλιό και με πολλά σημεία αναφοράς στην παλιά του μορφή που είχα την τύχη να έχω επισκεφτεί. Πραγματικά είναι στολίδι για την περιοχή.
Χωρίζεται στο μπροστινό τμήμα του καφέ που σου θυμίζει ένα μεγάλο ζεστό σαλόνι μιας μεγάλης αριστοκρατικής κατοικίας με ένα τζάκι στην μία πλευρά. έχοντας αναπαυτικά καθιστικά. Έχουν χρησιμοποιήσει υλικά που ζεσταίνουν τον χώρο. Μεγάλο εντυπωσιακό μπαρ σε όλο σχεδόν το μήκος της μιας πλευράς ντυμένο στο ξύλο και το εστιατόριο απλό με βελούδινα καθίσματα και καναπέδες.

Αλλά για τον χώρο θα έχουν αναφερθεί άλλοι ίσως με πιο εξειδικευμένες περιγραφές
Πήρα μία τιραμισού τελείως διαφορετική εκδοχή από τις συνηθισμένες και ένα φρουτώδες τσάι χαλαρώνοντας μπροστά στο τζάκι και έχοντας δίπλα κάποιους επώνυμους. Ασχολήθηκα με τους καταλόγους του καταστήματος, πάμπολλους γεμάτους επιλογές για πρωινά, μεσημέρι, βραδινά Τα ποτά ότι επιλογές ήθελες. Νομίζω κάτι ανάλογο είχα στο μυαλό μου ότι θα έβλεπα αλλά ήταν πάνω από τα αναμενόμενα. Για τις τιμές δεν θα συζητήσω καθόλου είναι αυτές που έχουν τα μαγαζιά αυτής τις κατηγορίας και που τα κάνουν απαγορευτικά για τους περισσότερους από εμάς.
Μετά την αναφορά μου στον σύζυγο για το μαγαζί αυτό αποφασίσαμε να πάμε το μεσημέρι για φαγητό. Οι επιλογές μας απλές ένα ορεκτικό μια σαλάτα και δύο κυρίως.

Δυστυχώς ζήσαμε το κομφούζιο των πρώτων ημερών ενός καινούριου μαγαζιού.
Γεμάτο από κόσμο και με ένα προσωπικό ευγενέστατο και πρόθυμο.
Το ορεκτικό ένας πύργος μελιτζάνας με σως γιαουρτιού, όσο καλή διάθεση και νάχεις η σχεδόν ωμή σκληρή μελιτζάνα δεν τρώγεται.
Το καλαθάκι με το ψωμί τίποτα το ιδιαίτερο φέτες λευκού και σιταρένιου ψωμιού τελείως σκέτες και απλές.
Και εδώ συμβαίνει το αλαλούμ. Μας έρχονται πιάτα που δεν είναι δικά μας τα παιδιά να προσπαθούν διακριτικά να βρουν τον αποδέκτη μετά από 35 λεπτά αναμονής μας έρχονται τα κυρίως χωρίς να έχει έρθει η σαλάτα. Βλέπαμε τραπέζια να εξυπηρετούνται αμέσως και άλλα να έχουν την τύχη την δική μας.
Η σαλάτα ήταν σπανάκι με μυτζήθρα δεν ήταν άσχημη αλλά θα την προτιμούσα χωρίς τα κοτσάνια.

Τα κυρίως πιάτα ήταν εξαιρετικά φιλέτο χοιρινό με πουρέ πολύ καλή εκτέλεση και ριζότο με γαρίδες γνήσια γεύση χωρίς να το έχουν πνίξει στην παρμεζάνα που σκεπάζει τα υλικά σε μεγάλες ποσότητες. Οι μερίδες ικανοποιητικές.
Για τους λάτρεις του είδους έχει καταπληκτική ποικιλία από σούσι.
Το πολυδιαφημισμένο παγωτό Σικάγο πλούσιο και μεγάλο σίγουρα για δύο άτομα. Γεύση ξεχασμένη μιας άλλης εποχής.
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη όσον αφορά το μπέρδεμα στο σερβίρισμα και δεν ξέρω αν μπορεί να δοθεί το ελαφρυντικό του καινούριου σε ένα τέτοιου επιπέδου μαγαζί, μας είπαν πως είχε γίνει πρόβα χωρίς προβλήματα. Ισως έτυχε την ώρα που ήμασταν εμείς και μόνο μια φορά.

Θα ξαναπάω σίγουρα για καφέ και ίσως κάτι ενδιάμεσο γιατί είναι ένας χώρος που δύσκολα βρίσκεις ανάλογο στο κέντρο και το βλέπω σαν ένα δώρο στον εαυτό μου μετά από κάτι κουραστικό. Όσο για το φαγητό δεν νομίζω, υπάρχουν σίγουρα πιο οικονομικοί και εύγευστοι προορισμοί.