Bar Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Ομολογώ ότι δίσταζα να γράψω κριτική για αυτό το μαγαζί αλλά βλέποντας την κριτική της φίλης nemo, αποφάσισα να γράψω και εγώ μια κριτική.

Χώρος (2/4):

Είχα δεί τον χώρο απο το internet, ο οποίος μου φάνηκε πολύ καλός (τι σου κάνει ένας καλός φωτογράφος και το photoshop!! ). φτάνοντας εκεί Παρασκευή βράδυ, οικογενειακώς, βλέπω τον χώρο και διστάζω, λέω δεν είναι αυτός, δεν μπορεί. Έμοιαζε σαν ένα μικρό καφέ, με μια τζαμαρία, μια μπάρα, μια τηλεόραση οπου έβλεπαν μπάσκετ και μικρά σχετικά τραπέζια σε έναν μικρό σχετικά χώρο, με μια διακόσμηση έξυπνη με παλιά αντικείμενα όπως τα κόκκινα κερματοτηλέφωνα και μερικές τέτοιες χαζομαρούλες, αλλίως δεν έλεγε τίποτα και μάλιστα μπορεί να μην αισθάνεσαι και βολικά τρώγωντας και τον άλλο δίπλα σου να πίνει καφέ και να βλέπει μάτς.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Ο κατάλογος καλός για αυτό το bistro με ενδιαφέρουσες προτάσεις και καλή ποικιλία. Πήραμε:

Μια σαλάτα με κοτόπουλο (πλούσια, μεγάλη, φρεσκοκομμένη, με φιλέτο κοτόπουλο ψημένο της ώρας, βαθμολογία 7.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (καταψυγμένες, βαθμολογία 5.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με τυρί και απο πάνω κρέμα γάλακτος και μανιτάρια (αρκετά ωραίο και νόστιμο, πλούσια μερίδα, βαθμολογία 7/10)

Burger με τυρί με φρέσκο μασχαρίσιο μπιφτέκι με πατάτες τηγανιτές (καλή μερίδα, νόστιμη γευση, βαθμολογία 7/10)

Γενικά η κουζίνα ήταν λίγο πιο ψαγμένη από όσο μπορούσα να φανταστώ.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Η κοπέλα πολύ ευγενική, αφοσιωμένη σε αυτό και η κουζίνα σωστή στους χρόνους της. Αυτό που με χάλασε είναι που ξαφνικά χαμήλωσαν τα φώτα, έκλεισαν την τηλεόραση που 2 πελάτες παρακολουθούσαν πίνοντας καφέ και ενώ διαμαρτυρήθηκαν δεν τους έδωσε κανένας σημασία. Επίσης με χάλασε η ξανθιά ευγενέστατη κοπέλα αλλοδαπής πρόελευσης στην πόρτα "ντυμένη βραδινά" που μου θύμισε λουλουδού-barwoman σε νυχτερινά επαρχιακά μαγαζιά. Βεβαια το μαγαζί την ώρα που φεύγαμε το μαγαζί γινόταν μπαράκι αλλά πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου επιτρέπεται να σχολιάσω τι δεν μου άρεσε.

Value for money (3/4):

Γενικά οι τιμές για την ποιότητα, ποσότητα είναι καλές για τον χώρο ίσως λίγο τσιμπημένες. Ο λογαριασμός για τα παραπάνω μαζί με εμφιαλωμένο νερό ανήλθε περίπου στα 23 ευρώ αλλά εμείς πήγαμε με κουπόνι προσφοράς απο deal site με έκπτωση 50%.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό μαγαζάκι για να τσιμπήσεις κάτι το μεσημέρι ή το απόγευμα μετά τα ψώνια ή κάνοντας διάλειμμα απο την δουλειά. Ενδιαφέροντα πιάτα σε σωστές τιμές με ευγενικό προσωπικο. Ο χώρος εμένα με χάλασε λιγάκι καθώς δεν νίωθω ωραία να τρωώ και δίπλα μου ο άλλος να πίνει καφέ, προτιμώ τον αποκλειστικό χώρο για το φαγητό και διαφορετικό για τον καφέ.