Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Αποφασίσαμε σαν ομάδα στη δουλεια, να κάνουμε την καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη σύναξη, και ετσι βρεθήκαμε στο Σπύρο και τον Αντώνη. Εγώ ομολογώ οτι δεν το γνώριζα το συγκεκριμενο κουτούκι, κι ας μένω σχετικά κοντα στην περιοχή, ενώ οι υπόλοιποι ήξεραν τα παντα για αυτο! Μέχρι και επαγγελματικά γεύματα έχουν φιλοξενηθεί στο παρελθόν! Εχει εύκολη πρόσβαση, απο την Πατησίων με κατεύθυνση προς Πατήσια, πριν τη Λασκαράτου στρίβετε δεξιά και στο 24 θα συναντήσετε ένα μικρό χαριτωμένο κουτουκάκι. Αν παλι μπερδευτείτε, και ρωτήσετε κάποιον απο τους περιοίκους, που ειναι η οδός Γαβριηλίδου, θα σας απαντήσουν αμέσως ´α στο κουτουκάκι πάτε ε;;;;' Γιατι μας έτυχε και αυτο!

Ο χωρος ειναι μαλλον το αδύνατο σημείο, αλλά....

Ειναι καθαρός, χωρίζεται σε δυο τμήματα, μπαίνεις στον κυριως χωρο, και λιγο πιο μεσα στενεύει και σε παει σε έναν ακόμη χωρο, για πιο ήσυχες καταστάσεις ή για μεγάλες παρέες, οπως εμείς, που ξεσηκώνουν το σύμπαν απο τα γέλια. Η αληθεια ειναι οτι είμαστε φασαριόζικη ομάδα και πολυ φαγανή! Τα τραπέζια απλά, οι καρέκλες ψάθινες, καινούργιες και τα τραπεζομάντηλα κόκκινα καρό. Οι τοίχοι ανοιχτόχρωμα βαμμένοι, αλλα σαν να ειναι παλιοί. Παρόλα αυτα, πιστευω οτι ο χωρος ειναι οικείος και ζεστος. Στα μείον, το κάπνισμα που επιτρεπεται.

Η εξυπηρετηςη εξαιρετική. Τα παιδια ήταν φιλικά, ευγενικά, στους χρόνους τους σωστοί, και άμεσοι όταν χρειαζόμασταν κατι παραπάνω. Δικαιωματικά το 4/4, γιατι δεν ήμασταν μόνοι μας, μετα απο μια ωρα, το μαγαζι ήταν σχεδόν γεμάτο.

Όσον αφορά το φαγητο, που ειναι και το κυριως θέμα, εχει απο πρωτα κάποια μαγειρευτά, και μετα κρεατικά ψητά στα κάρβουνα. Δεν εχει κάποια τρομερή ποικιλία, αλλα ο, τι δοκιμάσαμε ήταν απο πολυ καλο μέχρι εξαιρετικό.

Και ξεκινάμε....

Σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά, μαρούλι, λάχανο, καρότο, πατζαρι και κρεμμυδάκι φρέσκο. Φρεσκότατη, χορταστική με ένα πιάτο λεμόνια στο, πλάι για όποιον επιθυμεί περισσότερο.

Φέτα με λεμόνι και ρίγανη, μια χαρα, τυροκροκέτες, που οι υπόλοιποι είπαν τα καλύτερα, εγώ δε δοκίμασα, γιατι δε μου αρεσουν, άκουσα ομως που είπαν οτι ειναι χειροποίητες.

Σπιτικά ντολμαδάκια. Εδώ κόντεψα να δώσω ρεσιτάλ συναδελφικότητας. Σχεδόν τα πήρα μπροστα μου, γιατι ήταν εξαιρετικά. Πιστευω οτι ήταν χειροποίητα, γιατι ήταν τοσο γευστικά, με φρέσκια γέμιση, κιμά και μυρωδικά και απο πάνω σάλτσα αυγολέμονο. Ειναι ίσως τα καλύτερα που έχω φάει εκτός σπιτιού. Η μερίδα είχε κάπου επτά μεγάλα ντολμαδάκια.

Πατάτες τηγανητες, μαλλον το πιο αδιάφορο πιάτο, ήταν απλά αποδεκτές. Συκώτι εξαιρετικά ψημένο, ζουμερό και γευστικό, σωστό σε αλάτι και πιπέρι χ3 μερίδες.

Ενάμιση κιλό παιδακια, που μέχρι και εγώ δοκίμασα, ήταν πολυ καλα ψημένα, με μπόλικο ψαχνό, και οχι σκέτο κόκκαλο που συναντάς κατα καιρούς σε αλλα μέρη εστιασης, ωραια στη γευση, θα τους έβαζα 4/4, άρεσαν σε όλους.

Πηραμε επισης χοιρινή πανσέτα και λουκάνικα. Πολυ καλα ψημένα, κρατούσαν τα χυμούς τους, και γευστικά. Μείναμε ολοι πολυ ευχαριστημένοι. Όλα τα κρέατα συνοδευοντουσαν απο πατάτες τηγανητες, και οι μερίδες ήταν πλουσιοπάροχες.

Ήπιαμε κοκκινο κρασι χύμα, αρκετα καλο, και απο γλυκά πηραμε κρέμα καραμελέ, δεν ενθουσιάστηκα προςωπικα, και πανακότα που ήταν αρκετα καλή.

Όσον αφορά το value for money, επειδη ουτε κατάλογο είδα, ουτε πλήρωσα, γιατι ήταν κερασμένο, δεν μπορω να έχω άποψη. Βάζω ομως 3/4 γιατι οι συνάδελφοι μου που το οργάνωσαν, το είχαν επισκεφτεί πολλές φορές στο παρελθόν, και είχαν πει οτι ειναι πολυ οικονομικό και αξιζει.

Αν βρεθείτε στην περιοχή, μη διστάσετε, για κρεατοκατασταση και κρασάκι ειναι ο, τι πρεπει, με φιλους, θα περάσετε όμορφα και θα το ευχαριστηθείτε, και ουτε θα κλάψετε τα λεφτα σας, ειναι σίγουρο. Το συστηνω.