Μοντέρνα κουζίνα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μια νέα σχετικά άφιξη στην καρδιά της θεατρικής πιάτσας του Ψυρρή με καλλιτεχνικό διακοσμητικό ταμπεραμέντο, ευέλικτη δημιουργική κουζίνα, που επικεντρώνεται σε κλασικές ελληνικές γεύσεις, και μελωδίες που παραπέμπουν σε Godfather και Νίνο Ρότα (! ) αλλά και στο La Strada(1954) του Φ. Φελίνι, επίσης σε μουσική Νίνο Ρότα, όπου ο καλλιτέχνης του τσίρκου Zampano είναι ο κεντρικός ήρωας! Δεν μπορούσε βέβαια να μην υπάρχει μουσική τζαζ, καθώς και οι νοσταλιγές μελωδίες της Εντίθ Πιαφ...

Το Zampano είναι η ιδανική λύση για φαγητό ή ποτό μετά από κάποιο θέατρο στην περιοχή ή για ατμοσφαιρικές χειμωνιάτικες εξόδους. Ως θαμώνας της περιοχής, θεωρώ ότι συμπληρώθηκε το κενό που εδώ και καιρό άφησαν αξιόλογα εστιατόρια όπως το il Bucco, το Beer Academy και το πρωτοπόρο για την εποχή El Pecado!

Πρόκειται, κυρίως, για εστιατόριο αλλά προσφέρεται και για ποτό, συνοδεία ποικιλίας τυριών ή αλλαντικών ή κάποιου ελαφριού πιάτου.

Ο διάκοσμος στο ισόγειο του εσωτερικού χώρου, του επιβλητικού αυτού νεοκλασικού κτιρίου, όπου στεγάζεται το εστιατόριο αλλά και το City Circus hostel, συνηγορεί από την πρώτη ματιά για μία όμορφη βραδιά.

Περνώντας απ' έξω, οι μεγάλες τζαμαρίες και ο ρομαντικός φωτισμός ελκύουν κάθε περαστικό. Όταν, όμως, διαβεί κάποιος την μεγάλη πράσινη πόρτα, το έργο αρχίζει... Τραπέζια όλων των τύπων με εκλεπτυσμένη σχεδίαση, μου άρεσε το κόκκινο τραπέζι μπαίνοντας αριστερά, δείγμα μάλλον Φένγκ Σούι αρχιτεκτονικής (?), για καλό ποδαρικό, περίτεχνα μωσαϊκά, ένα μεγάλο μωβέ μπάρ, ένα ψυγείο με διάφορα προϊόντα, εταζέρες και μπουφέ με ποτήρια και διάφορες κομψές και άλλων εποχών λεπτομέρειες συνθέτουν το σκηνικό του ισογείου.
Βιομηχανικό σκούρο γκρι στους τοίχους και εκπληκτικά, ευφάνταστου σχεδιασμού, πολύφωτα και απλίκες ενισχύουν την ιδιαίτερη αύρα του χώρου. Οι τουαλέτες, στον ισόγειο χώρο επίσης, συνεχίζουν στο ίδιο απαράλλαχτο διακοσμητικό μοτίβο.

Επειδή πήγαμε βράδυ Σαββάτου, μετά από θεατρική παράσταση, χωρίς κάποια κράτηση μας "προώθησαν'' στον επάνω χώρο και παρόλο που στην αρχή ήμασταν αρνητικοί μόλις ανεβήκαμε αλλάξαμε αμέσως γνώμη, μην πω μάλιστα ότι είναι και πιο όμορφος από τον κάτω χώρο.

Ενδείκνυται μάλιστα για ιδιαίτερες περιστάσεις όπου κάποιος θέλει privacy αλλά και "χουζούρι". Λυπάμαι μόνο τους ανθρώπους του σέρβις για το ατέλειωτο ανεβοκατέβασμα....

Από τον επάνω χώρο, υπάρχει πανοραμική έποψη του ισογείου και τα περισσότερα τραπέζια έχουν και αυτά θέα προς την οδό Σαρρή. Ο πρώτος όροφος δηλαδή είναι αυτό που λέμε κέντρο - απόκεντρο.

Η διακόσμηση είναι επίσης εκπληκτική, με την απόλυτη αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας που δίνουν τα ξύλινα πατώματα και η ασπρόμαυρη ριγέ ταπετσαρία σε μεγάλο τμήμα του τοίχου. Μάλιστα, στο βάθος αριστερά, ένα μικρό δωμάτιο - σαλονάκι, με 70'ς διακόσμηση, τράβηξε αμέσως την προσοχή μας, καθώς περιεργαζόμασταν τον χώρο.

Ο συγκερασμός μοντέρνου και κλασικού μέσα στον ίδιο χώρο καθιστούν το μέρος ιδιαίτερα ελκυστικό έστω και για ένα ποτό!

Το Zampano λειτουργεί μόνο βράδυ.

Το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά!!

Αστρολογικό δελτίο,
Στο σέρβις μας εξυπηρέτησε ο αεικίνητος και μάλιστα Τοξοβόλος (με ωροσκόπο Παρθένο.... ) Ανδρέας με εμφανή τη διάθεση της φιλοξενίας και της ενημέρωσης!!
Τοξότης, το τυχερό μου ζώδιο, σκέφτομαι, και... αφήνομαι στις υπηρεσίες του απόλυτα ήρεμη.....

Δοκιμάσαμε,

Ρεβυθάδα με δενδρολίβανο και κομματάκια από σύγκλινο Μάνης. Χορταστική μερίδα και αρκετά νόστιμα μόνο που, κατά την γνώμη μου, ήθελαν λίγο λεμόνι για να γίνει πιο αισθητή η γεύση των ρεβυθιών. ΕΥΡΩ 6,00

Πιττάκια με σπετζοφάϊ, περί τα τέσσερα μικρά και τριγωνικά κομμάτια, από φύλο κρούστας, με σος γιαουρτιού ολίγον καυτερή μέσα σε γυάλινο μπολάκι μέσα στο πιάτο. Πολύ νόστιμο πιάτο!! ΕΥΡΩ 7,00

Ρολάκια από μπούτι κοτόπουλο με πλιγούρι και σος καυτερή. Το κοτόπουλο πεντανόστιμο αλλά το πλιγούρι αρκετά αδιάφορο...! ΕΥΡΩ 11,00

Κροκέτες με τυρί και σπανάκι, πράσινη σαλάτα ως γαρνιτούρα και κόκκινη σος παντζαριού να ομορφαίνει το πιάτο μας!! Οι κροκέτες, περί τα πέντε τεμ., ήταν πολύ νόστιμες και η σος έδενε απόλυτα με το έδεσμα....!! ΕΥΡΩ 6,00

Τα πιάτα έρχονταν σταδιακά και τα σερβίτσια άλλαζαν συνέχεια.

Το πλατό τυριών και αλλαντικών, με τυριά και αλλαντικά, που αλλάζουν ανάλογα με την ημέρα, συνοδεία ψωμιού και σος, στοιχίζει ΕΥΡΩ 11,00.
Παρατηρήσαμε ότι πολλοί το προτιμούσαν για να συνοδεύσουν το κρασί ή το ποτό τους.
Υπάρχουν και πιάτα ημέρας, όπως σούπα (6,00) ή δελεαστικές σαλάτες (6-8,00).

Από γλυκά δοκιμάσαμε,

Σοκολάτα με κομματάκια πορτοκάλι, δύο μαρεγκάκια με κακάο και παγωτό καραμέλα. Νόστιμο γλυκό - και μεγάλη ποσότητα - με πικρή γεύση, έξω από τα συνηθισμένα. Ιδανικό για τους λάτρεις της Bitter σοκολάτας. ΕΥΡΩ 6,00

Cheesecake με ανθότυρο και ξινομυζήθρα. Πρόκειται για ένα συμπαγές στρογγυλό κομμάτι γλυκού με μαρμελάδα βερίκοκο ως topping. Δεν μας ενθουσίασε... ΕΥΡΩ 5,00

Παρόλο που δεν ήπιαμε κάτι, παρά μόνο νερό βρύσης, λόγω μεσημεριανής οινοποσίας..., ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογο με τα κρασιά είδαμε ότι είναι απόλυτα ενημερωμένος Έντελώς δειγματολιπτικά: ροζέ Βιβλία Χώρα ΕΥΡΩ 25,00, κόκκινο Κατώγι Αβέρωφ 19,00, λευκό Κτήμα Χατζηγεωργίου 22,00. Σερβίρεται και κρασί σε ποτήρι ( 5,00 περίπου), μπύρες μικροζυθοποιών (5-6,00) καθώς και διάφορα ποτά και κοκταίηλ ( 7-9,00).

Στο τέλος, μας κέρασαν εξαιρετικό λικέρ μαστίχας με λάιμ και πιπέρι!

Περάσαμε μια πολύ πολύ όμορφη και λαμπερή βραδιά!!
Εύχομαι μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα να κυλήσουν οι γιορτές όλων μας!