Cafe - Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το Φορμάικα αποφάσισα να το επισκεπτώ μετά τις κριτικές που διάβασα στο site μιας και στο σημείο που βρίσκεται θα ήταν μάλλον αδύνατο να το ανακαλύψω... Έτσι νωρίς το βραδάκι μιας καθημερινής μετά από ψώνια στο κέντρο αποφασίσαμε με τον καλό μου να το επισκεπτούμε για ένα τσιπουράκι μιας και οι προοπτικές ήταν ιδιαίτερα καλές... Ως φαν και εμείς του Υπερωκεάνειου (προπάντων του πρώτου διαστήματος λειτουργίας του) χαρήκαμε που υπάρχει κάτι ανάλογο...

Το μαγαζί βρίσκεται στην Καρόρη που είναι η πρώτη κάθετος δεξιά μετά την πλατεία Αγίας Ειρήνης όπως κατεβαίνεις. Δεν είναι πάνω στο δρόμο, είναι σε μια στοά στο αριστερό σας χέρι. Το καλοκαίρι λογικά θα έχει τραπεζάκια στην στοά, τώρα μου φάνηκε λίγο παρατημένη. Το μαγαζί είναι ακριβώς όπως το έχουν περιγράψει οι υπόλοιποι χρήστες... Παλιό μωσαϊκό κάτω αλλά το υπόλοιπο ανακαινισμένο και καθαρό με ένα ωραίο μπαρ και χαριτωμένες και πεντακάθαρες τουαλέτες... Τα τραπεζάκια ήταν στην σωστή απόσταση μεταξύ τους και σε συνδυασμό με την απαλή μουσική σε ηρεμούσε, προπάντων όταν πριν από λίγο είχες μόλις περάσει από τον χαμό στα μαγαζιά της Αγίας Ειρήνης.

Την ώρα που πήγαμε εμείς ήταν αρκετά νωρίς και δεν είχε κόσμο ενώ μετά από λίγο ήρθαν κάποιοι πελάτες αλλοδαποί διαφόρων εθνικοτήτων αν κατάλαβα καλά... Όχι τουρίστες, προφανώς ζουν χρόνια στην Ελλάδα που φαινόταν ότι ήταν συχνοί πελάτες και όλο αυτό έδινε μια πιο intellectual εικόνα στον χώρο... Ένα ακόμα θετικό ότι ο χώρος ήταν στη σωστή θερμοκρασία (γιατί σε πολλά τρως με το παλτό σου ακόμα και μέσα).

Στο service ήταν το παιδί του μπαρ, το οποίο ήταν ευγενέστατο και ιδιαίτερα ευχάριστο και περιποιητικό. Επιλογές δεν έχετε πολλές, παίζουν κάποια στάνταρ πιάτα (με περισσότερες επιλογές από θαλασινά) αλλά και κάποια πιάτα ημέρας. Τον ένα πόντο το service το χάνει γιατί δεν υπάρχουν κατάλογοι αλλά ένας πίνακας με τα φαγητά και τα ποτά και πρέπει να σηκωθείς για να τον διαβάσεις αν είσαι λίγο μακριά του όπως εμείς, κάτι που είναι λίγο άβολο.

Εμείς προτιμήσαμε αυγά με σύγκλινο, το οποίο ήταν ένα αυγό μάτι με τέσσερα κομματάκια σύγκλινο γύρω γύρω (νόστιμο αλλά δεν το περίμενα έτσι και μικρό ακόμα και για τα χρήματα του), μία λαχανοντολμάδες (σε αυτό θυμάμαι την τιμή 5,5 ευρώ για δύο πολύ μικρούς λαχανοντολμάδες είναι πολλά, θεωρώ ότι κάπου τόσο έχει μια κανονική μερίδα) και ένα ή δύο πιάτα ακόμη που δεν τα θυμάμαι (και επειδή δεν έχει περάσει και τόσος χρόνος καταλαβαίνετε ότι δεν μου έμειναν). Συνοδεύσαμε με ρακί που ήταν αρωματική και γλυκόπιοτη και χωρίς παρενέργειες...

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι το Φορμάικα είναι μια καλή επιλογή αν είστε στην περιοχή, θέλετε έναν καφέ, ένα ποτό ή ένα τσιπουράκι και δεν θέλετε να κάτσετε στην πολύβουη Αγίας Ειρήνης. Όχι τόσο για το φαγητό του αλλά περισσότερο για το ζεστό του περιβάλλον...