Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στη Ψιψίνα είχαμε υποσχεθεί να πάμε σε περόδους αποχής από κρεατοφαγία, ώστε να διαπιστώσουμε εαν οντως τα ομολογουμένως καλά σε γενικές γραμμές σχόλια των φίλων του ask4food έχουν πιάσει τόπο.

Με το σκεπτικό αυτό και αυθόρμητα μόλις αναρωτηθήκαμε που να πάμε να φάμε
Κυριακή μεσημέρι μετά από Χριστουγεννιάτικα ψώνια για συγγενείς και φίλους σκεφθήκαμε την Ψιψίνα στο Παλαιό Φάληρο.

Είχαμε πολύ καλή άποψη και έγραψα και ανάλογη πρόσφατη κριτική για το έτερο μέλος της οικογένειας των καταστημάτων του κυρ Αρίστου (Μακαρονάδικο ο Ακάκιος), οπότε θέλαμε να δούμε και τη.... θαλασσινή άποψη του έτερου καταστήματος του ιδίου ιδιοκτήτη.

Λόγω της αυθόρμητης σκέψης, δεν υπήρξε χρόνος για να κάνουμε κράτηση, αλλά πήραμε το ρίσκο να δοκιμάσουμε ελπίζοντας η τύχη να μας.... χαμογελάσει.
Αμ δε!!! Με το που μπήκαμε στο χώρο ήδη στο κατάστημα έτρωγαν 3 παρέες, το δε υπόλοιπο του καταστήματος ήταν reserve, οπότε η απογοήτευση ήδη έκανε την εμφάνισή της στα πρόσωπά μας.

Ο σερβιτόρος που μας υποδέχθηκε βέβαια μας πρότεινε να διαλέξουμε τραπέζι στα δύο πλαινά του καταστήματος σε εξωτερικό χώρο, οπότε αφού το σκεφτήκαμε, αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε μια και ο καιρός ήταν καλός (περί τους 20 βαθμούς) και το κρύο δεν ήταν αισθητό.

Τελικά τολμώ να πώ οτι η αβλεψία μας να κλείσουμε τραπέζι μας βγήκε σε... καλό, αφού κάτσαμε σε ένα συμπαθητικό τραπεζάκι 4 ατόμων στο ένα από τα δύο πλαινά, όπου λόγω και της ζέστης από το μανιτάρι εξωτερικού χώρου, είχαμε αναγκαστεί να αποχωριστούμε από πολύ νωρίς τα μπουφάν μας λόγω της... ζέστης.

Πολύ σύντομα δε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια του εξωτερικού χώρου (όπως και τα μεσα φυσικά) είχαν γεμίσει ασφυκτικά.
Με δεδομένο λοιπόν οτι κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, η κριτική μου για τον εσωτερικό περιορίζεται σε ό, τι είδα και όχι σε ό, τι βίωσα. Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός μεν, με αρκετή βαβούρα που διαπιστώσαμε μόλις γέμισε, χωρίς να εντυπωσιάζει ή να διακρίνεται από κάτι ιδιαίτερο ή μια πρωτοτυπία, για αυτό και οι 2 ντοματούλες στη βαθμολογία.

Λογικές αποστάσεις των τραπεζιών, ο δε "κλεισμένος" εξωτερικός χώρος του κυρίως καταστήματος, έχει ικανοποιητικό φώς, ιδίως τη μεσημεριανή ώρα όπου μέχρι μια συγκεκριμένη ώρα ο ήλιος πέφτει πάνω του, δημιουργώντας μια θαλπωρή, ιδιαίτερα τα μεσημέρια του χειμώνα.

Στον καθαρά εξωτερικό χώρο που κάτσαμε εμείς που είναι όμως και στοιχειωδώς προστατευμένος, υπήρχαν άλλα τρία τραπέζια που γέμισαν και αυτά με οικογένειες (το κατάστημα κυρίως είδαμε οτι το προτιμούσαν οικογένειες καθώς και παρέες μέσης και μεγαλύτερης ηλικίας).

Οι σερβιτόροι ήταν άμεσοι και εξυπηρετικότατοι. Μας έφεραν με το που κάτσαμε καταλόγους και εντός 5 λέπτου ελαφρά ψημένο ψωμάκι με λάδι και πασπαλισμένο με χοντρό αλάτι καθώς και εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας το άλλαξαν αμέσως με νερό κανάτας όταν το ζητήσαμε χωρίς κανένα πρόβλημα. Αμέσως μετά μας προσφέρθηκε καλοσόρισμα ζεστής ψαρόσουπας, που έγινε ανάρπαστη

Οντας 4 άτομα (δύο ενήλικες και δύο παδιά), αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις από το ομολογουμένως σχετικά λιτό αλλά πολύ περιεκτικό μενού του εστιατορίου.
Συγκεκριμένα πήραμε το περίφημο κριθαρότο γαρίδας, μια χόρτα, πατάτες τηγανητές, πατατοσαλάτα, καλαμαράκια γόνο, καραβιδόψυχα και ντοματοκεφτέδες.

Τα πιάτα ήρθαν με τη σωστή σειρά και σε εύλογο χρόνο (πρώτα τα ορεκτικά) και γενικά οι σερβιτόροι ερχόντουσαν την κατάλληλη στιγμή αφήνοντας ικανό χρόνο μεταξύ των πρώτων και δεύτερων πιάτων, όπως τους ζητήσαμε.

Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και επαγγελματική, έλειπε όμως κατά τη γνώμη μου λίγο περισσότερο χαμόγελο, για αυτό και οι 3 ντοματούλες

Τα χόρτα ήταν καλά και σε πολύ καλή ποσότητα ως μερίδα, το ίδιο και οι ντοματοκφτέδες.

Οι πατάτες ήτα πλούσια ως μερίδα, φρέσκιες αλλά λίγο περισσότερο τηγανισμένες από όσο θα έπρεπε.

Η καραβιδόψυχα ήταν εξαιρετική, σερβιρισμένη μαζί με μια σως με βάση το γιαούρτι.

Το καλαμαράκι γόνος πολύ καλό χωρίς να αφήνει στο στόμα την αίσθηση του λαδιού που είχε τηγανιστεί.

Η πατατοσαλάτα πολύ καλή επίσης και σε ικανοποιητικότατη ποσότητα
Τελευταία αφησα την κριτική για το κριθαρότο γαρίδας, εξαιρετικο πιάτο, με το κριθαράκι να λιωνει στο στόμα, ανάμεικτο με με τη γεύση του τυριού στο οποίο είχε μαγειρευτεί, με περειεχόμενο 7-8 γαρίδες μεσαίου μεγέθους. Το πιάτο χωρίς υπερβολή μπορούσε να θεωρηθεί διπλή μερίδα ικανό να χορτάσει δύο άτομα, σερβιρισμενο δε στη σωστή θερμοκρασία.

Για το τέλος κεραστήκαμε λικέρ μαστίχας και μας έφεραν και αρωματικά μαντηλάκια ώς είθισται σε εστατόρια με βάση το ψάρι.
Για όλα τα ανωτέρω, πληρώσαμε 56,4 ευρώ, τιμή εξαιρετική για 4 άτομα που φάγαμε μέχρι τελικής... πτώσης

Συμπερασματικά ένα από τα καλύτερα vfm στο συγκεκριμένο χώρο, ανυπερθέτως κράτηση πριν αποφασίσετε να πάτε και.... καλή σας όρεξη.

Αν θα ξαναπήγαινα, μα φυσικά και ναι, στον εσωτερικό χώρο όμως πλέον ώστε να μπορέσεω να βιώσω και την εμπειρία του χώρου αυτού ώστε να είμαι όσο το δυνατό πιό αντικειμενικός για την κριτική του χώρου αυτού