Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Βρέθηκα στο συγκεκριμενο κουτούκι ή οπως αλλιώς αυτοχαρακτηρίζεται, μια ηλιόλουστη Κυριακή του Δεκέμβρη. Είχα καιρο να περασω απο τη Μεγ. Αλεξάνδρου, και ομολογώ οτι δεν το γνώριζα ή ακομα χειρότερα, δεν το είχα προσέξει. Είχα διαβάσει ομως κριτικες, και κυριως θυμάμαι του VAGELIS, και το είχα στα υπόψη μου, όποτε μου δόθηκε η ευκαιρία με ένα φίλο να το επισκεφτώ.

Ο χωρος δεν ειναι τίποτα το φοβερό. Ειναι γλυκός χωρος, επειδη ειναι ξύλινος, όποτε, ταιριάζει με το πνεύμα της εποχής, χειμώνας και κρύο, χωρίζεται σε δυο επίπεδα, τον κυριως χωρο, και κατεβαίνεις σκαλάκια, για να βρεθείς σε ένα χωρο, που προφανώς το καλοκαίρι ανοιγει. Η θέρμανση παρέχεται απο σόμπες, αλλα εκείνη την ημέρα, επειδη είχε έναν υπέροχο ήλιο, η όλη θερμοκρασία ήταν μια χαρα. Ε.... Φάγαμε και λιγο παραπάνω, ήπιαμε κιολας, όποτε θα ζεσταινομασταν ούτως γω άλλως!!!!

Στο γευστικό κομμάτι, αποδεχτήκαμε πιο φαγανοι απο άλλους χρήστες, γιατι δυο άτομα παραγγειλαμε πολλα ορεκτικά, και κρεατικά, τα φάγαμε ολα, αλλα σκάσαμε!!!

Και ξεκινάμε λοιπόν, έχουμε και λεμε

Σαλάτα λάχανο-καροτο εποχής, φρεσκοκομμένη, με μπόλικο λάδι και λεμόνι, παρά πολυ καλή, ικανοποιητική για δυο άτομα.

Πουγκιά μελιτζάνας, δεν έχω λόγια, ήταν εξαιρετικά, η μερίδα είχε 4 μεγάλα πουγκάκια, με μπαχαρικά, αλλα σου άφηναν μια υπέροχη γευση. 4/4

Τυροπιτάκια, με μπόλικη γέμιση, ωραίο τραγανό φυλλο, χωρις περιττά λάδια, αρκετα και αυτα, τα καταβροχθισαμε μαλλον εύκολα 4/4

Μπουγιουρντί, ήπια καυτερό, σερβίρεται σε πήλινο, οχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα, φαγώθηκε με ευχαρίστηση και το φρυγανισμένο ψωμί στην αρχή, βοήθησε στις βουτες4/4

Λουκάνικο χοιρινό, ήπια καυτερό, πολυ ωραια ψημένο, μαλλον το βρηκα λιγο βαρύ, αλλα μου άρεσε. Συνοδευοταν απο πατάτες τηγανητες, οπως ολα τα κρέατα. 3/4

Χοιρινή τηγανιά, πολυ καλή μερίδα, τα κομματια πολυ μαλακα εξαιρετικό στη γευση, δεν αφήσαμε ουτε κομμάτι. 4/4

Κεμπάπ με επισης πατάτες τηγανητες, πολυ ωραίο και αυτο, είχε αν θυμάμαι δυο αρκετα μεγάλα κομματια, τα φάγαμε και αυτα ευχάριστα. 3/4

Ήπιαμε μισό κιλό κοκκινο ημίγλυκο, το οποίο μου άρεσε, και στο τελος για γλυκό πανακότα.

Στην εξυπηρετηςη ο λόγος που έβαλα 2/4 ειναι γιατι ναι μεν τα παιδια ήταν ευγενικά και χαμογελαστά, αλλα ήταν λιγο ξεχασιαρηδες. Μας έφεραν πρωτα τα πιάτα και μετα το κρασι. Επισης, ενώ σε κάποιους έφερναν νερό σε κανάτα, εμείς όταν ζητήσαμε νερό, δε μας έδωσαν την επιλογή και μας έφεραν απευθείας εμφιαλωμένο. Τελος, όταν ζήτησα γλυκό, που το είδα στους διπλανούς κέρασμα, μου είπαν οτι μαλλον τελείωσε, αλλα τελικά μου βρήκαν. Λιγο άκυρη η εξήγηση τους. Παρόλα αυτα, αστοχίες παντα υπάρχουν, αυτός δεν ειναι λόγος για να μην το, προτεινω.

´Οσο για το value for money, ναι ειναι εξαιρετικό. Φάγαμε, σκάσαμε, και πληρώσαμε 35 ευρω. Μια χαρα τιμη, για ολα αυτα, η ποιότητα και οι γεύσεις τα άξιζαν και με το παραπάνω. Επισης, να τονίσω οτι μπορείτε να ξοδέψετε και λιγότερα, αν σκεφτείτε, οτι εμείς πηραμε και το μισό κατάλογο.

Το συστηνω λοιπόν, αν βρεθείτε στα Δυτικά, ειναι μια εξαιρετική επιλογή για φαγητο και κρασι.