Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Εκεί που τον Πειραιά τον επισκεπτόμουν 3-4 φορές το χρόνο (και κατά βάση καθ’ οδόν προς αγαπημένους νησιώτικους προορισμούς, αχ, καλοκαίρι φίνο πόσο σ’ αγαπώ), να που τείνω να εξελιχθώ σε θαμώνα. Βράδυ Σαββάτου, λοιπόν, δύο μόλις εβδομάδες μετά την έθνικ γαστρονομική αποκάλυψη του Μαχαραγιά, τέσσερα κορίτσια κινήσαμε απ’ το μακρινό Χαλάνδρι για την Τρούμπα. Ο προορισμός μας για να είμαι ειλικρινής ήταν το γειτνιάζον ταϊλανδέζικο, αλλά απεδείχθη φουλ κι έτσι όπως πήγαμε χωρίς κράτηση, καταλήξαμε να βρούμε απάγκιο στον φιλόξενο χώρο του Kebab & Curry.

Πράγματι ο χώρος είναι συμπαθέστατος. Χρωματιστός, γεμάτος με φολκόρ στοιχεία, πολύχρωμες ινδικές τοιχογραφίες, οι οποίες με κάποιον μαγικό τρόπο καταφέρνουν να μην είναι κιτσαριστές, μια τηλεόραση απαραίτητα συντονισμένη στο mtv india, στα σωστά ντεσιμπέλ. Τραπέζια μεγάλα και άνετα, τα οποία διατηρούν πολύ καλές αποστάσεις αναμεταξύ τους. Όλα καλά κι ωραία, λοιπόν, εκτός από τον εξαερισμό, ο οποίος είναι στα όρια της ανυπαρξίας. Μόλις μπαίνεις στο μαγαζί συνεπαίρνεσαι από τις μυρωδιές, μόλις όμως βγαίνεις συνειδητοποιείς ότι οι ευωδίες αυτές έχουν ποτίσει το είναι σου όλο. Στα συν ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κι έτσι τα μαλλιά σας τη γλιτώνουν την τσιγαρίλα, μυρίζουν μόνο κάρι.

Το όλο σέρβις διεκπεραιώνεται από έναν κύριο, ο οποίος ενδέχεται να είναι και ο ιδιοκτήτης, συμπαθέστατος και εξυπηρετικός κι από έναν ακόμη νεαρό, του οποίου τα ελληνικά είναι πολύ φτωχά μεν, ικανά όμως για μια στοιχειώδη επικοινωνία στα απολύτως βασικά (για τα πιο σύνθετα αναζητήστε τον κύριο που λέγαμε). Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση ήταν καλή, καθώς ό, τι επιπλέον ζητήσαμε μας ήρθε πολύ άμεσα, όμως η αρχική μας παραγγελία άργησε χαρακτηριστικά να έρθει. Βέβαια ήρθαν όλα μαζί και φαντάζομαι αυτός ήταν ο στόχος, αλλά θα μπορούσαν να μας ρωτήσουν.

Στο φαγητό τώρα. Όλα ξεκίνησαν με το καθιερωμένο κέρασμα των παπαντάμ με τη συνοδεία δύο σαλτσών, μάνγκο τσάτνεϊ λογικά και μία πικάντικη γιαουρτο-μεντένια. Νόστιμα τα παπαντάμ, περισσότερο χοντρά απ’ ότι τά χουμε συνηθίσει να σερβίρονται και καθόλου λαδένια, νόστιμες κι οι σάλτσες και πλούσιες. Τα εξαφανίσαμε στη στιγμή και μετά για ώρα περιμέναμε υπομονετικά την έλευση της παραγγελίας μας, πίνοντας πειθήνια τις κόμπρες μας (Kobra: μάρκα ινδικής μπύρας) Με τα πολλά, επιτέλους κατέφθασαν όλα τα πιάτα, μοσχοβολιστά και πολλά υποσχόμενα.

Για ορεκτικό αποφασίσαμε να πάρουμε ένα από τα πιάτα με φακές, καθώς τρελαινόμαστε για τις indian style φακές. Συγκεκριμένα, λοιπόν, επιλέξαμε τις ντααλ ταρκα, οι οποίες περιγράφονται στον κατάλογο ως κρεμώδεις φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Ήταν πολύ νόστιμες, οφείλω να το πω, ήταν ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Θα ήθελα η ποσότητα να είναι πιο πλούσια, υπήρχε νομίζω το περιθώριο.

Οι τρεις επιλέξαμε πιάτα με κοτόπουλο και η μια μας ένα από τα πιάτα με γαρίδες. Προσωπικά το ενδιαφέρον μου κίνησε το κοτόπουλο τζαλφερέζι, μαγειρεμένο δηλαδή κατά την περιγραφή σε γιαούρτι και κάρι μασάλα, το οποίο ζήτησα να μου το ετοιμάσουν πικάντικο, αφού με διαβεβαίωσαν ότι όλα τα πιάτα μπορούν να τα κάνουν όσο καυτερά τους ζητήσουμε. Δυστυχώς θεώρησαν ότι πρέπει να προσαρμόσουν κατά πολύ την καυτεράδα στα ελληνικά δεδομένα κι έτσι ενώ το πιάτο μου ήταν αξιοπρεπέστατο γευστικά, σε καμία περίπτωση δεν το έλεγες καυτερό. Βέβαια, συγκριτικά με το πιάτο της φίλης μου, που έκανε την ίδια επιλογή, αλλά ζήτησε να έρθει μέτριο, το δικό μου ήταν σαφώς ανώτερο, καθώς στο μέτρια καυτερό (ούτε καν δηλαδή), έλειπε η όποια γευστική σπιρτάδα και κατέληγε να είναι ψιλοαδιάφορο.

Η άλλη φίλη επέλεξε κι αυτή ένα πιάτο τζαλφερέζι, με γαρίδες, όμως, σωταρισμένες με πράσινη πιπεριά, κρεμμύδι και φρεσκοαλεσμένα μπαχαρικά και χορταρικά (ό, τι διάβασα σας μεταφέρω αυτούσιο). Αξιοπρεπές πιάτο κι αυτό, συμπαθές αναμφισβήτητα, πλούσιο σε γαρίδες, αλλά έλειπε το κάτι το ξεχωριστό κι απ’ αυτό.

Τέλος, η τέταρτη της παρέας, η αδερφή μου δηλαδή, διάλεξε ένα κοτόπουλο μαντράς, μαγειρεμένο σε πικάντικη σάλτσα και καρύδα. Αρωματικό πιάτο αρκετά και συμπαθητικό, αλλά χωρίς ένταση, χωρίς κι αυτό να καταφέρει να ξεχωρίσει. Η ινδική κουζίνα χαρακτηρίζεται από την πανδαισία των αρωμάτων της και τις έντονες γεύσεις της, αλλά δυστυχώς εν προκειμένω, παρόλο που όλα ήταν αρκετά εύγευστα, κανένα από τα πιάτα δεν ήταν αρκούντως ξεσηκωτικό.

Τα κυρίως μας συνοδεύσαμε με ρύζι με λάχανα (σύμφωνα με την τέλεια περιγραφή του καταλόγου), το οποίο αναλύεται σε ρύζι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, γιαούρτι και μασάλα. Ακούγεται πιο υπερπαραγωγή απ’ ότι ήταν, νόστιμο μεν, τίποτα ιδιαίτερο δε. Το ένα πάντως δεν μας έφτασε ως ποσότητα να συνοδεύσουμε το φαγητό μας κι άμεσα παραγγείλαμε κι ένα δεύτερο.
Τέλος, εννοείται πως πήραμε κι ένα νααν και διαλέξαμε αυτό με το σκόρδο, το οποίο θεωρητικά ήταν πικάντικο, αλλά φευ. Καθόλου πικάντικο, σχεδόν ανύπαρκτο το σκόρδο, θα το έλεγα αδιάφορο.

Πήραμε κι ένα λάσι μάνγκο, το γιαουρτοποτό τους, που ήταν κατά κοινή ομολογία πάρα πολύ καλό. Σερβίρεται μάλιστα σ’ ένα τεράστιο δοχείο, οπότε είναι κι άκρως χορταστικό.

Κι όσο για το λογαριασμό, για όλα τα παραπάνω, συν τέσσερις κόμπρες και το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας έφεραν και το κρατήσαμε, μας πήγε 69 ευρώ. Σίγουρα η τιμή είναι εξαιρετική, αλλά να σας πω την αλήθεια, δε με βλέπω να ξαναπηγαίνω. Με τόσες επιλογές πλέον ανά την Αθήνα σε ινδικά εστιατόρια, για να φτάσω μέχρι τον Πειραιά θα πρέπει να πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό. Κι όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν εναλλακτικές να με οδηγήσουν μέχρι εκεί, στις οποίες το Kebab & Curry δεν κατόρθωσε δυστυχώς να συμπεριληφθεί.