American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή προ των Χριστουγέννων βρέθηκα να κάνω μια μεγάλη βόλτα στο κέντρο, με αφετηρία το Γκάζι και τελική κατάληξη το απόγευμα στο Ίδρυμα Θεοχαράκη για να δω μια εξαιρετική, όπως αποδείχτηκε, μουσικοθεατρική παράσταση, το " Αχ Μπάχ "......

Η ενδιάμεση στάση για γεύμα ήταν στην ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ, την οποία τυχαία ανακάλυψα στο ίντερνετ και διαβάζοντας κατόπιν εδώ την κριτική που έχει προηγηθεί της δικής μου, ενθουσιάστηκα, επειδή ταυτίστηκα πάρα πολύ.

Έχω δοκιμάσει και εγώ το περίφημο έδεσμα που λέγεται kumpir στην Κων/πολη πριν από αρκετά χρόνια, και το θυμόμουν με μεγάλη νοσταλγία. Δεν έχω βρει έκτοτε κάτι ανάλογο στην Ελλάδα μας και όταν έμαθα την ύπαρξή του, ήταν επιτακτική ανάγκη να πάω τρέχοντας!

Το μαγαζί είναι ένα απλό ορθάδικο street food, όπως πολλά που συνάντησα κατηφορίζοντας την Κολοκοτρώνη ( στο Hot Hot Burger Bar εν τω μεταξύ, γινόταν ο κακός χαμός από κόσμο...... ) όπου παραγγέλνεις στο ταμείο την τεράστια πατάτα σου, χωρίς να υπερβάλλω το βάρος της παίζει να πλησιάζει τα 700 γραμμάρια, κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να ετοιμαστεί, γύρω στο δεκάλεπτο, και μετά απολαμβάνεις.

Το kumpir στην Πόλη ήταν το μισό σε μέγεθος. Και σε υλικά. Γιατί οι Τούρκοι μπορεί να είναι μερακλήδες στο φαγητό τους, αλλά με την ποσότητα έχουν ένα θέμα, καθώς όπως είχα πληροφορηθεί ενοχλούνται πολύ να πετάνε φαγητό ή να δουν κάποιον να πετάξει για κάποιο λόγο φαγητό. Και έτσι κάνουν τσιγκουνιές στα υλικά, αν και όχι πάντα, για να μην είμαι και απόλυτη.

Στην ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ όμως το θέμα το έχουν εξελίξει πολύ. Και σε γεύση, και σε ποικιλία υλικών, και σε φρεσκάδα και νοστιμιά και σε ποσότητα. Είναι ένα κανονικό γεύμα που σε χορταίνει και σου αφήνει ένα υπέροχο αίσθημα ζεστασιάς στο στομάχι σου, όταν έξω κάνει κρύο και εσύ μασουλάς μια υπέροχη φουρνοπατάτα ( σχεδόν μασούλησα και την κριτσανιστή φλούδα! )

Το concept έχει περιγραφεί επαρκέστατα στην προηγούμενη κριτική της φίλης mslaxanontolmades. Είτε επιλέγεις να αυτοσχεδιάσεις και να φτιάξεις την δική σου πατάτα φορτώνοντας υλικά, αρώματα και γεύσεις, είτε επιλέγεις κάποια από τις έτοιμες προτάσεις που έχουν. Αναφέρω ενδεικτικά την Anatolian με τυρί, βούτυρο, coleslaw, χωριάτ. λουκάνικο, εσμέ ( κόκκινη πικάντικη σάλτσα ), πιπεριά, κόκκινα φασόλια, ρώσικη ( πεντανόστιμη! ), κισίρ ( ανατολίτικη σαλάτα με βάση το πληγούρι ).

Εγώ που είμαι υπέρ της πληθωρικότητας επέλεξα την ναυαρχίδα Super Combo, στα 5 ευρώ, με βούτυρο, τυρί, λάχανο, πίκλες, λουκάνικο φρανκφούρτης, εσμέ, ρώσικη σαλάτα, κισίρ, μανιταροζαμπονοσαλάτα, μπέικον και doritos. Για την αδελφή μου, που την πήγα εκεί κάνοντάς της έκπληξη και προβλέποντας με επιτυχία τον τελικό της ενθουσιασμό, της διάλεξα την Chef"s στα 4 ευρώ, με βούτυρο, τυρί, coleslaw, πίκλες, λουκάνικο φρανκφούρτης, μπέικον και αντί για τυροκαυτερή, σως γιαουρτιού, που μου πρότεινε ως δροσερή εναλλακτική της τυροκαυτερής, η ευγενέστατη κοπέλα στο ταμείο.

Χωρίς υπερβολή, τρώγαμε και τελειωμό δεν είχε... Χορταστικότατη, αχνιστή, πάρα πολύ νόστιμη, τα υλικά όλα έδεναν με την γεύση της πατάτας και μεταξύ τους, ελαφρά καυτερή και θερμαντική.... πόσο ποιητική μπορεί να είναι μια ταπεινή πατάτα ; Όλα είναι τέχνη στη ζωή κατά την ταπεινή μου γνώμη. Και έχω καταλήξει ότι στα απλά, αλλά καλοφτιαγμένα και με μεράκι, βρίσκεται σχεδόν πάντα η ουσία.

Εννοείται ότι το συστήνω με κλειστά μάτια, να πάτε και να την απολαύσετε την καυτή πατάτα γιατί αξίζει. Κάνουν και delivery στις πέριξ του κέντρου περιοχές, αν και θεωρώ ότι τη συγκεκριμένη λιχουδιά πρέπει να την απολαύσεις εκεί μόλις σερβιριστεί.

Το πρόβλημα για μένα τώρα, είναι πότε θα ξαναβρώ ευκαιρία, λόγο, αφορμή ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να λειτουργήσει ως κίνητρο, για να μπω στο τρένο, να διανύσω τα 45 λεπτά και να ξαναπάω σύντομα!!

Υ. Γ. Το 2/4 που βάζω στο χώρο, δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το ίδιο το μαγαζί, το οποίο μου φάνηκε πεντακάθαρο, με ευγενική και πολύ χαμογελαστή εξυπηρέτηση, αλλά μάλλον το χρεώνονται οι παραζαλισμένοι περαστικοί που σκόνταφταν συνεχώς πάνω στην καρέκλα μου, στο κάπως επικλινές σημείο του πεζοδρομίου που καθόμουν.

Y. Γ 2. Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους!!!