Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

H ομορφιά βρίσκεται στα απλά! Αυτή η φράση στριφογύριζε στο μυαλό μου μετά την επίσκεψή μου στην Ζωοδόχο Πηγή και ουσιαστικά περιγράφει άψογα τις εντυπώσεις μου..

Ζωοδόχος Πηγή λοιπόν! Στην αρχή διαβάζω για το οινομαγειρείο ένα ενδιαφέρον άρθρο σε ένα γνωστό διαδικτυακό περιοδικό (πρώτο σημάδι). Καπάκι, έρχεται ο βομβαρδισμός από διθυραμβικές κριτικές καλοφαγάδων στο ask (δεύτερο σημάδι). Ε, είναι και στα μέρη μου, δεν θέλει και πολύ σκέψη, μπαίνει στη wish list μου.

Έτσι, ένα κρύο βράδυ μιας Τρίτης του Δεκέμβρη, όλες οι γυναίκες της οικογένειας (4 γυναίκες σύνολο - 3 γενιές), μετά απο δική μου προτροπή, ξεκινήσαμε για τη ζωοδόχο πηγή.

Προηγήθηκε κράτηση μία ώρα περίπου πριν, ευγενέστατος ο κύριος στο τηλέφωνο, πολύ θετική πρώτη εντύπωση.

Για να φθάσουμε, αν και μένουμε κοντά, χρησιμοποιήσαμε gps και έτσι δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου. Παρκάρισμα εύκολο, λίγο πιο κάτω από την ομώνυμη εκκλησία.

Ο χώρος: μικρός αλλά ζεστός! Στενόμακρος, με τραπεζάκια κοντά το ένα στο άλλο.. Βαρέλια στη μια πλευρά, ένα ποδήλατο στην άλλη, οι μαριονέτες.. Εμάς το τραπέζι μας ήταν δίπλα στην πόρτα και ουσιαστικα διπλα στα ραφάκια (σαν βιβλιοθήκη) με όλα τα μικροαντικείμενα και σκεύη. Ένας χώρος γεμάτος όμορφες λεπτομέρειες. Η αλήθεια είναι πως νιώθεις άνετα από την πρώτη στιγμή που μπαίνεις, αισθάνεσαι οικεία, σαν καλεσμένος και όχι σαν πελάτης. Επιτρέψτε μου να κάνω και μια ειδική μνεία στην μουσική, μιας και μ' άρεσε πολύ! Φουλ του εντέχνου (Μάλαμας, Κανά, Παπακωνσταντίνου, Ιωαννίδης κλπ).

Ο κόσμος: Όταν φθάσαμε - 20.30 περίπου - ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, μέσα όμως σε μία ώρα, το μαγαζί έχει γεμίσει. Κυρίως νεολαία, παρέες μικρές και μεγαλύτερες, γέμισαν όλα τα τραπέζια!

Εξυπηρέτηση: Άψογη! Από την πρώτη στιγμή (στο καλωσόρισμα) μέχρι την τελευταία (όταν μας ρώτησαν με πραγματικό ενδιαφέρον πως μας φάνηκε το φαγητό μας και αν μείναμε ευχαριστημένες). Το παιδί που μας εξυπηρέτησε απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μας πριν την παραγγελία, με χαμόγελο και υπομονή (είπαμε στην παρέα είχαμε και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας). Όλα τα πιάτα έφθασαν με σωστή σειρά και σε λογικούς χρόνους. Γενικά χαίρεσαι να βλέπεις νέα παιδιά να κάνουν τη δουλειά τους με μεράκι και χαμόγελα.

H παραγγελία (άτομα 4):

- Σαλάτα πράσινη => πλούσια σε ποσότητα, με τυρί τριμμένο, σταφίδες, μπαλσάμικο.. δεν θυμάμαι αναλυτικά τα συστατικά, πάντως άρεσε σε όλες μας.

- Χαλούμι ψητό

- Τσιπς πατάτας με αυγά τηγανητά και τριμμένο τυρί => πλούσιο σε ποσότητα, οι πατάτες κρατσανιστές, ολόσωστα τηγανισμένες.

- Λιβανέζικο => 4 πιτάκια - σαν τσεπάκια- γεμισμένα με πικάντικο κυμά, ψιλοκομμένη ντοματούλα, κρεμμυδάκι και γιαούρτι. Απλά υπέροχο πιάτο!!

- Ασλάν => ένας πύργος αποτελούμενος από πίτες (σαν του σουβλακιού αλλά πιο μικρές σε μέγεθος) σε διάφορα επίπεδα, με τυρί, πιπεριά, παστουρμά ανάμεσά τους, ντοματούλα και στην κορυφή, ένα αυγό τηγανητό! Το όλο κατασκεύασμα συγκρατούσε ένα μαχαίρι καρφωμένο. Εντυπωσιακό πιάτο σαν παρουσίαση, έξυπνο σαν σύλληψη, νόστιμο πολύ, ιδανικός κρασομεζές.

- Μοσχαράκι με πουρέ σελινόριζας => μοσχαράκι κοκκινιστό, μαλακό, να λιώνει στο στόμα και πουρές πεντανόστιμος.

- Νερό βρύσης

- Χύμα κρασί ημίγλυκο

- Αναψυκτικό (1)

Για αρχή μας έφεραν ψωμί ψητό με λαδάκι και ρίγανη.
Ενώ στο τέλος, μας κέρασαν γλυκό, σαν τσιζκέικ λεμόνι (συνταγή που συνηθίζουμε να την κάνουμε και στο σπίτι), σε ατομικά πιατάκια, ένα για την καθεμία. Πολύ ελαφρύ, ακριβώς το είδος του γλυκού που προτιμώ μετά το φαγητό, ελαφρύ και ξινό, τόσο όσο.

Λογαριασμός παρακαλώ!! Σύνολο: 52,30 ευρώ, ήτοι 13 ευρώ περίπου το άτομο!

vfm=> ε, ναι! 4/4 και εδώ. Θέλει και ερώτημα?

4/4 σε όλα λοιπόν! Πρώτη φορά βάζω άριστα, ωραία αίσθηση!
Μερικές φορές η επιτυχία δεν θέλει πολλά. Ούτε πολυτέλειες, ούτε φιοριτούρες. Όμορφο-ζεστό χώρο θέλει, νόστιμο φαγητό, χαμόγελο και καλές τιμές. Απλά πράγματα!