Ταβέρνες με τραγούδι - Εξάρχεια, Αθήνα

Πρόκειται για ένα λαϊκό ταβερνάκι στον πεζόδρομο της Μεθώνης, στα Εξάρχεια, ένα από τα πλέον ήσυχα σημεία της περιοχής. Υποθέτω ότι ήταν κάποτε σπίτι το οποίο μετατράπηκε σε ταβέρνα. Ο χώρος είναι κυριολεκτικά ξεχασμένος από το χρόνο χωρίς όμως να είναι αφημένος ή παρατημένος. Ίσα ίσα που για μένα ήταν κίνητρο αλλά και κριτήριο για την επιλογή μου. Μεταφέρεσαι λοιπόν νοερά στις ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες και στη δεκαετία του ΄50 με ΄60. Έχει 2 διαφορετικά δωμάτια με τραπεζάκια μικρά και διακόσμηση ρετρό. Για το λόγο αυτό ενδείκνυται για μικρές παρέες οι οποίες υποθέτω ότι θα γίνονται όλοι μια παρέα, όταν παίζει μουσική, καθώς έχει και ζωντανό πρόγραμμα τα παρασκευοσάββατα. Απλώς εγώ έτυχε να πάω μεσημεροαπόγευμα. Μοναδική επίσης είναι και η στενόμακρη αυλή του. Και μόνο για να την απολαύσω, θα έχω υπόψη μου το Εφήμερον και για την περίοδο που θα αρχίσει να καλοκαιριάζει.

Ο χώρος λοιπόν είναι γεμάτος από παλιακά αντικείμενα που ταιριάζουν και συμπληρώνουν με μοναδικό τρόπο το περιβάλλον του μαγαζιού. Η πόρτα εισόδου παλιά, σε βάζει από την αρχή στην ατμόσφαιρα που σε περιμένει. Μας υποδέχτηκε ένας ηλικιωμένος κύριος, μια σεβάσμια γλυκιά μορφή που επίσης μας μετέφερε με την παρουσία του στα χρόνια της αθωότητας.

Ο κατάλογός του, ένα παλιό μικρό μαθητικό τετράδιο, με τις ονομασίες των πιάτων γραμμένες με το χέρι, στηρίζεται κατά βάση σε πολίτικες γεύσεις, γεγονός που δεν περίμενα και με εξέπληξε ευχάριστα. Είχε μεγάλη ποικιλία και η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω. Επομένως, εκτός από την αυλή προστέθηκε άλλος ένας λόγος που καθιστά μια ακόμη επίσκεψή μου σχεδόν επιβεβλημένη.

2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- γκιουζλεμέ, πονιτακή και μικρασιατική συνταγή με πίτα και τυρί που ψήνεται κατά την ώρα της παραγελίας και ήταν αφενός χορταστική και αφετέρου γευστική πανδαισία. Η αλήθεια είναι ότι αυτή που έφαγα στο Εφήμερον αποτελεί προφανώς παραλλαγή, καθώς έχω δοκιμάσει στη Μικρά Ασία γκιουζελεμέ και ήταν κάπως διαφορετικός, εκτός από το γεγονός ότι πλέον φτιάχνεται και με διαφορετικές γεύσεις ως προς το περιεχόεμνο (π. χ. χόρτα, πατάτα κλπ)

- χωριάτικη σαλάτα χορταστική, δροσερή

- χοιρινό στη γάστρα με λιωμένα τυριά, σουσάμι και παπαρουνόσπορο που κατέφτασε μέσα σε πήλινο και ήταν πραγματικά συγκλονιστική γαστρονομική εμπειρία που συνδύαζε το λιωμένο τυρί και μια ελαφριά γλυκύτητα προερχόμενη από τους σπόρους. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι αντίστοιχο.

- χιουνκιάρ μπεγεντί, κλασικό πολίτικο πιάτο για το οποίο θα πω μόνο ένα: πέρα από τη μοναδική γεύση της ελαφριάς καπνίλας της μελιτζάνας ήταν πολύ ελαφρύ για τα δεδομένα όπως και το χοιρινό, γεγονός που νομίζω ότι οφείλεται στη μαστοριά του μάγειρα που δεν ήταν άλλος από τον κύριο που μας υποδέχτηκε και τα έκανε όλα: παραγγελία, μαγείρεμα, σερβίρισμα.

- κρασί κόκκινο χύμα (ένα τεταρτάκι)
Να σημειώσω ότι είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά που έχω συναντήσει στην Αθήνα και είχε μαντί (κλασικό πολίτικο πιάτο: ζυμαρικό με γέμιση).

Ως προς τις τιμές θα έλεγα ότι είναι ακριβούτσικο, αν σκεφτεί κανείς ότι δεν είχε ζωντανή μουσική την ημέρα και την ώρα που το επισκέφτηκα για να δικαιολογούνται αυτές οι τιμές. Πληρώσαμε 44 ευρώ για όλα τα παραπάνω, αρκετά τσιμπημένα για το σύνολο της εμπειρίας και την περιοχή. Από το περιβάλλον και το φαγητό ωστόσο έμεινα απολύτως ικανοποιημένη. Μου άρεσε και θα ξαναπάω.