24 Δεκ 2015

Το Γιάντες αποτελεί πάντα αυτό που λέμε, "σταθερή αξία". Είχα καιρό να το επισκεφθώ και μου έλλειψε. Ειδικά όμως αυτή την εποχή των Χριστουγέννων με την στολισμένη σάλα του και την υπέροχη εξωτερική αυλή του, είναι σαν παραμύθι! Φτάσαμε βραδάκι δυο άτομα, μετά από κράτηση σε σάιτ που δίνει και μια έκπτωση 10%. Το σέρβις απο την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν εξαιρετικό, αμεσότατο, φιλικό και χαμογελαστό! Από τους δυο καταλόγους(εναν με πιάτα ημέρας και έναν τον κλασικό τους)επιλεξαμε:

-Πράσινη σαλάτα με καρέ τομάτας και τριμμένο μανούρι. Δροσερη, γιορτινή, υπέροχη, ελαφριά και ποσοτικά άφθονη! Τιμή εξαιρετική στα 5,60 ευρώ. Βαθμολογία 10 στα 10 χαλαρά!

-Καπνιστό σκουμπρί με μαυρομάτικα φασόλια. Εδώ να σε έχω! Αριστουργηματάκι! Σχετικά μικρή η ποσότητα αλλά εκ των πραγμάτων το σκουμπρί αποτελεί μεζέ περισσότερο. Η γεύση όμως του ψαριού ήταν σκέτη απογείωση. Τιμή 6,90 και εδώ επίσης η αξιολόγηση είναι 10/10.

-Ταλιατέλες με σολωμό, με ελαφριά σάλτσα τομάτας και άνιθο. Τέλειο γευστικά, με μπόλικα κομματια σολωμού και σωστά βρασμένες τις ταλιατέλες. Ίσως λίγο τσιμπιμένο, στα 11,50 αλλά αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του. Αξιλόγηση 9/10.

-Σπαγγέτι αλ πέστο. Η κλασική και λίαν βασανισμένη στην Ελλάδα συνταγή, εδώ στην καλύτερη εκδοχή της! Συμβαίνει να είμαι λατρης του πιάτου αυτου και έχω πολύ ταλαιπωρηθεί απο τις υποτιθέμενες αλ πέστο που εχώ κατά καιρους δοκιμάσει. Εδώ λοιπόν πραγματικά "το γλέντησα"! Τιμή 8,30, πολυ καλή για την ποιοτητα και ποσότητα της!10/10 λοιπον και εδώ!

-Μισό κιλό χύμα αγιωργίτικο κοκκινο. Πολύ καλό για την τιμή του.

Αρχικά μας έφεραν νερό βρυσης σε γυάλινη κανάτα, το οποιο ξαναγεμιζε κάθε φορα που εφτανε η στάθμη μέχρι τη μέση-είπαμε, τα πάντα λειτουργούν άψογα εδώ! Επίσης ψωμάκι με χρέωση 1 ευρω το άτομο(αλλα μετά απο ερώτηση αν θέλουμε) μαζί ενα νόστιμο ντιπ. Στο τέλος δυο σφηνάκια υπέροχη μαστίχα μαζι με δυο σπιτικά μελομακάρονα κέρασμα.

Συνολική τιμή 39,30 που μετα την έκπτωση έρχεται 35,30. Το μαγαζί αξίζει και το τελευταίο σεντς! Όλα με ποιότητα, με καλαισθησία, με καθαριότητα, με ευγενεια, ταχύτατο σέρβις και καταπληκτικές γεύσεις!

Δεν προκειται να τονίσω πόσο το συστήνω. Θα πω μόνο οτι Δεν καταλαβαινω γιατι άργησα τόσο πολύ να το ξαναεπισκεφτω!

Υ. Γ: Αν για κάτι δεν φημίζομαι, είναι για τις αγιογραφίες εστιατορίων και αυτό μπορεί ευκολα καποιος να το διαπιστώσει με ματιά στις μέχρι στιγμής κριτικές μου. Όμως είναι φορές που η ποιότητα κάποιων μαγαζιών με φανατίζει!

24 Δεκ 2015

manos36