Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Η πιπεριά μπορώ να πω πλέον με σιγουριά ότι αποτελεί μια σταθερή αξία στην περιοχή του Ψυχικού και μια επιλογή που είναι εξαιρετικά δύσκολο ν’ απογοητεύσει κάποιον.

Δύο χρόνια μετά την πρώτη μας γνωριμία, συνεχίζει να μην αφήνει κανένα περιθώριο για αρνητικά σχόλια ως προς το επίπεδο ποιότητας φαγητού κι αυτό είναι γεγονός που πρέπει να το επικοινωνούμε με κάθε τρόπο, καθώς τέτοιες προσπάθειες αξίζει να επιβραβεύονται!

Επίσκεψη 06/12/2015 άτομα 4, που στην πορεία της βραδιάς γίναμε 5.

Το παρεάκι με το οποίο είχαμε καιρό να ειδωθούμε, αποφάσισε φαγητό και μετά ποτάκι. Η μπάλα έπεσε σε μένα για ευνόητους λόγους. Προτάσεις υπήρχαν αρκετές αλλά κάποιοι περιορισμοί μου δυσκόλεψαν το πλάνο. Το ένα άτομο νήστευε και το άλλο δεν έτρωγε ψαρικά παρά μόνο κάποια θαλασσινά.

Το μυαλό μου πήγε αμέσως στην Πιπεριά μιας και ήθελα να τους ενθουσιάσω αλλά και για να ξεφύγουμε από τα κοινότυπα μιας απλής ψαροταβέρνας. Η νηστεία δε των Χριστουγέννων επιτρέπει ψάρι, οπότε τα πράγματα για την μία φίλη ήταν ακόμα πιο ευνοϊκά.

Με ένα τηλεφώνημα επιβεβαίωσα ότι υπάρχουν και 1-2 επιλογές πιάτων με βάση το κρέας, οπότε η επιλογή οριστικοποιήθηκε χωρίς να έχω ιδιαίτερο άγχος να πω την αλήθεια. Άλλωστε οι προηγούμενες αναμνήσεις μου αλλά και οι πιο επικαιροποιημένες κριτικές των φίλων του site, συνέβαλαν σ’ αυτή τη σιγουριά.

Ο χώρος αξιοπρεπής, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις συνηθισμένες ψαροταβέρνες. Επιτρέπει την ευχάριστη παραμονή σ' ένα όμορφο περιβάλλον, χωρίς να κουράζει. Δεν θα ήθελα όμως να αναλωθώ στο να κάνω περιγραφή ξανά αφού υπάρχει διαθέσιμη αυτή η πληροφόρηση. Το πιο σημαντικό είναι ότι εντός (τουλάχιστον του κάτω χώρου που καθίσαμε εμείς) απαγορεύεται το κάπνισμα.

Από την εξυπηρέτηση για άλλη μια φορά δεν είχαμε παράπονο. Όποτε χρειαστήκαμε κάτι το είχαμε με προθυμία από όλα τα παιδιά και χωρίς καθυστερήσεις.

Για αρχή μας ήρθε ένα καλαθάκι με φρεσκότατα ψωμάκια άσπρα και μαύρα μαζί με ένα ωραίο ντιπάκι πιπεριάς φλωρίνης χ 1,20€ ανά άτομο. Τσάκισα τα περισσότερα σχεδόν μόνη μου. Βέβαια θεωρώ ότι στα τέσσερα άτομα τα 5 ευρώ για ψωμί…είναι πολλά…όσο νόστιμο κι αν είναι!

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα πράσινη με ραντίτσιο, αντιβ και αρκετά άλλα που δεν θυμάμαι ακριβώς με φιλεταρισμένο πορτοκάλι, σύκο και μια σος πορτοκαλιού που πίκριζε ελαφρώς αλλά εμένα μου άρεσε, φρέσκια και ιδιαίτερη. χ 7,70€

- Πέρκα τυλιγμένη σε φύλλο κανταϊφιού με γλυκόξινη σάλτσα περιχυμένη από πάνω, τοποθετημένη επάνω σε σαλατούλα λάχανο. Για μένα είναι το σήμα κατατεθέν -πιάτο- της Πιπεριάς, το οποίο είναι χαραγμένο στο μυαλό μου από την πρώτη μου επίσκεψη και δεν είχε καμία απόκλιση από τότε. Η πέρκα ζουμερότατη, το φύλλο τραγανό και η σάλτσα από πάνω αποθεώνει την γεύση! 4 ευμεγέθη τεμάχια, ένα για τον καθένα χ 7,90€

- Ντοματοκεφτέδες με μαγιονέζα δυόσμου. Νόστιμοι και αρωματικοί, χωρίς να μένει ίχνος λαδίλας στον λαιμό σαν επίγευση όπως συνήθως συμβαίνει…χ 6, 40€

- Γόνος καλαμάρι, πολύ τρυφερό που σερβιρίστηκε σε ένα τρυπητό καλαθάκι με λαδόχαρτο και μια σαλτσούλα κόκκινη με τσίλι. Εξαιρετικό! χ 7,90€

- Τηγανιτές πατάτες κυδωνάτες με την φλούδα τους, νόστιμες και χρυσαφένιες με ένα ντιπάκι αρωματικό γιαουρτιού χ 3,90

- Μύδια αχνιστά σβησμένα με ούζο, αρωματισμένα με μάραθο και φινόκιο…ονειρεμένα για τους λάτρεις του είδους!!! χ 7,90€

- Λιγκουίνι με φρέσκο φιλεταρισμένο γαύρο και ντομάτα, σερβιριμένο σε ένα μεγάλο τηγάνι. Αποτέλεσε το λιγότερο αρεστό πιάτο από την παρέα. Εμένα δεν μου αρέσει ο γαύρος οπότε δεν θα μπορούσα να είμαι αντικειμενική έτσι κι αλλιώς. Γι’ αυτό και δεν θα το επέλεγα σε καμία των περιπτώσεων. Δοκίμασα βέβαια και μπορώ να πω καλά λόγια για τα λιγκουίνι που ήταν άψογα βρασμένα. Θυμάμαι μια εξαιρετική γαριδομακαρονάδα με λιγκουίνι που είχα φάει παλαιότερα…αλλά δεν ήθελα να επηρεάσω, άλλωστε η επιλογή ήταν της κοπέλας που νήστευε. χ 8,90€

- Ρυζότο μανιταριών με καπνιστή πανσέτα και τρουφόμελο. Ένα θεσπέσιο πιάτο που δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έτρωγα σε εστιατόριο με κατάλογο κατά βάση θαλασσινών! Άρεσε πάρα πολύ σε όλους χ 9,90€

- Ψαρονέφρι σχάρας για το άτομο που ήρθε και μας βρήκε προς το τέλος χ 10,90€. Ζουμερότατο και αξιοπρεπέστατο απ’ ότι μας είπε. Οι λοιποί είχαμε σκάσει και δεν δοκιμάσαμε.

Για το τέλος πήραμε μια σοκολατόπιτα με παγωτό στα 6,90€. Εδώ θα πρέπει να πω ότι ο τομέας των γλυκών θεωρώ ότι είναι ένα κομμάτι το οποίο επιδέχεται βελτίωσης στην Πιπεριά. Αν θυμηθώ κι εκείνη την (ψευτο)τάρτα που είχαμε δοκιμάσει παλαιότερα και υπάρχει ακόμα στον κατάλογο, δεν μπορώ να πω ότι μ’ έχει ενθουσιάσει. Γενικά υπάρχουν 5-6 επιλογές. Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ, όμορφη και καλοδεχούμενη κίνηση.

Ο συνολικός λογαριασμός με ένα ποτήρι κρασί και άφθονο νερό βρύσης ήρθε στα 87€. Αφαιρώντας το ένα άτομο που ήρθε στο τέλος και πλήρωσε μόνο το ψαρονέφρι με το κρασί (χ 2,70€), η αντιστοιχία για τα 4 άτομα ήταν 18,35€/άτομο. Υπολογίστε δηλαδή ότι μαζί με ποτό με 20-22€ τρως αξιοπρεπέστατα στην Πιπεριά. Ίσως κάποιες τιμές είναι τσιμπημένες όμως λάβετε υπόψη ότι οι μερίδες είναι πολύ καλές και η γεύση αποζημιώνει.

Συμπερασματικά πρόκειται για ένα εστιατόριο ψαροθαλασσινών, με πειραγμένες-δημιουργικές συνταγές, που βγάζει ασπροπρόσωπους όλους τους επισκέπτες. Με την πάροδο του χρόνου έχει καταφέρει να διατηρήσει σταθερή και ποιοτική πορεία -πράγμα που ίσως τελικά είναι και το πιο δύσκολο- και να καθιερωθεί στην περιοχή του Ψυχικού. Αυτή την κριτική λοιπόν η Πιπεριά δεν την είχε άμεσα ανάγκη. Ήρθε απλά σαν μια επιβράβευση όπως της αξίζει, και σαν μια επιπλέον επιβεβαίωση ότι όλα συνεχίζουν να βαίνουν…πολύ καλώς!

Προτείνεται για άλλη μια φορά ανεπιφύλακτα!!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία και όμορφα γευστικά ταξίδια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.