Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Αυτή την κριτική θέλω καιρό να την γράψω αλλά δεν έχω βρεί τον χρόνο. Καθημερινή βράδυ παρακολούθησα ένα σεμινάριο με έναν συνεργάτη μετά είχε κανονίσει να πάμε για φαγητό. Μέσω internet είχε κλείσει απο ένα deal site μια προσφορά με έκπτωση στο sixties dinner, κάτι που με χαροποιήσε ιδιαίτερα καθώς το είχα βάλει στην wish list μου.

Φτάσαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, αντικρίσαμε ένα ταπεινό μικρό μαγαζί χωρίς τεράστιες ρεκλάμες, με λιτή διακόσμηση που περιείχε πολύ προσωπικό γούστο παρά επαγγελματικό απο διακοσμητή (κατά την άποψη μου) αποφεύγοντας τα τετριμμένα (π. χ καφάσια, άσπρο ξύλο, παλιά κονσερβοκούτια κτλ). Μπαίνοντας μέσα αντικρίζεις ξύλινα τραπεζάκια στα δεξιά και αριστερά, στο βάθος (μην φανταστείτε μεγάλο βάθος) μια μπάρα που θυμίζει λίγο αμερικανιά και απο δίπλα ένα μικρό γκισέ-ταμείο.

Στα του φαγητού τώρα, μας δόθηκε ο κατάλογος με σχετικά μικρή ποικιλία πιάτων αλλά ικανοποιητική κατά την γνώμη μου. Λόγω προσφοράς είχαμε έναν περιορισμό στα πιάτα(εάν και εμείς δοκιμάσαμε επιπλέον πιάτα), και επιλέξαμε τα παρακάτω:

Μια σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο της οποίας αγνοώ το όνομα αλλά θυμάμαι την υπέροχη και φρέσκια γευση.

Ένα λουκάνικο κιοφτέ, πολύ νόστιμο και όχι όσο βαρύ φοβόμουν.
Μπριζολάκια με σάλτσα μαυροδάφνης, πολύ νόστιμο
Φιλετάκια χοιρινά πολύ ωραιά

Και ομολογώ ότι πήραμε και άλλα πιάτα, που θέλαμε να δοκιμάσουμε αλλά είχα ξεμείνει απο μπαταρία στα κινητά μου και δεν μπόρεσα να σημειώσω αναλυτικά τι δοκίμασα. Γενικά μου έμεινε μια πολύ καλή ανάμνηση απο τα πιάτα που δοκίμασα.

Η εξυπηρέτηση απο την κοπέλα που σέρβιρε ήταν πολύ ζεστή. Ευγενική, εξυπηρετική μας κέρασε άλλη μια γύρα απο ότι πίναμε και ήρθε με το ποτήρι της και μας ευχήθηκε. Με χαρά μας εξήγησε και μας πρότεινε πιάτα απο τον κατάλογο. Με ιδιαίτερη θέρμη μας ρώτησε εάν είμασταν ευχαριστημένοι και στο τέλος μου έδειξε το νέο ξύλινο κουτί που έφτιαξαν στην πόρτα που θα το γέμιζαν με καραμέλες.

Γενικά οι τιμές ήταν πολύ καλές για την ποιότητα των πιάτων σε μέτρια όμως ποσότητα (εγώ προσωπικά προτιμώ να φάω μια λογική ή πιο μικρή μερίδα νόστιμη παρά μια μερίδα τεράστια αλλά άνοστη).

Γενικά το συστήνω, είναι μια αξιόλογη προσπάθεια με γευστικό αποτέλεσμα με αγάπη και μεράκι και νομίζω ότι αυτό φαίνεται.