Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το συγκεκριμενο μαγαζι βρισκεται ενα στενο κατω απο το Πανεπιστημιο Πειραιως εκει που περασα τα φοιτητικα μου χρονια και κοντα στο πασαλιμανι, το ειχα δει αρκετες φορες περνωντας απεξω παντα βιαστικα.

Ενα βραδυ δευτερας εψαχνα για κατι γρηγορο και οικονομικο στο κεντρο του Πειραια μου ηρθε λοιπον στο μυαλο, περασαμε να το δουμε μας αρεσε και βρηκαμε και θεση παρκιγκ ακριβως απεξω.

Μπηκαμε στο μαγαζι που ειχε ακομη τρεις παρεες μας υποδεχτηκε ο ιδιοκτητης -μαλλον- με μεγαλη ευγενια και χαμογελο, καθησαμε σε ενα τραπεζακι (τρια ατομα) ριξαμε μια ματια στα γρηγορα στον καταλογο, ο οποιος ειχε αρκετα ενδιαφεροντα πιατακια κρητικης προελευσης, εμεις πιο πολυ θελαμε να τσιμπησουμε και να τα πουμε. Οποτε πηραμε με προτροπη του σερβιτορου την ποικιλια (μικρη στα 8 ευρω) που περιειχε Χ2 κολοκυθοκεφτεδες, κεφτεδες, ντοματα, αγγουρι, τυρι φετα, χοιρινο φιλετακι, λουκανικο χωριατικο, πατατες τηγανιτες(κομμενες στο χερι και μπολικες) ισως και κατι ακομη που ξεχνω, ολα φαινονταν χειροποιητα και ηταν νοστιμα αρκετα, πηραμε και ενα ντακο (πολυ καλο οπως πρεπει, πιατο που δυσκολα να μην πετυχει καποιος). Η κουζινα χωρις γευστικες εξαρσεις αλλα μαμαδισια φαγητα μαγειρεμενα σωστα. Το 3 το εβαλα διοτι επιφυλασσομαι να δοκιμασω και τα υπολοιπα πιατα, ειδα κατι καλτσουνια διπλα που μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα!!

Το vfm σε πολυ υψηλα επιπεδα αυτα με μια μπυριτσα κοστισαν 15 ευρω περιπου, τιμη που σου επιτρεπει να κανεις το μαγαζι στεκι για καθημερινες, σε συνδυασμο με το ανεπιτηδευτο χαμογελο και την σωστη εξυπηρετηση απο τους ιδιοκτητες.
Το μονο αρνητικο αφορα το χωρο και την μη απαγορευση του καπνισματος, απο εκει κοβω μια ντοματουλα, καταλαβαινω ομως και τους ιδιοκτητες στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να σεβαστει καποιος αυτο το νομο και απο οτι βλεπω γυρω μου δυστυχως χανουν πελατες οταν το κανουν, κατα τα αλλα για το ειδος του εχει ενδιαφερον, εξαιρετικες οι τουαλετες τους ομορφα διακοσμημενες και καθαρες. Εχει καποια αντικειμενα στο χωρο που παραπεμπουν σε κομμωτηριο (προσπαθω να θυμηθω αν ηταν κατι τετοιο στο παρελθον το μαγαζι αλλα δε θυμαμαι).

Συμπερασματικα ενας ομορφο μαγαζακι μεζεδοπωλειο-μοντερνο καφενειο που ειναι καταλληλο γι αυτους που θελουν να πανε πειραια να τσιμπησουν κατι αλλα θελουν να αποφυγουν την κινηση και τη δυσκολια του παρκαρισματος. Με νοστιμο φαγητο και καλη εξυπηρετηση.