Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Βγαινοντας βολτα στην πλατεια Αγ. Ειρηνης με μια φιλη και ψαχνοντας καπου να καθισουμε, μου προτεινε το Rock n Balls. Mου ειπε οτι ειχε ξαναερθει αρκετες φορες με τον αντρα της και τους αρεσει πολυ, λεγοντας μου πως η ονομασια του μαγαζιου προκυπτει απο το γεγονος οτι παιζει ροκ μουσικη και σερβιρει κατα κυριο λογο κεφτεδακια. Σαν γνησια ροκου αλλα και καλοφαγου, ενθουσιαστηκα με το concept και δεχτηκα να καθισω με χαρα αλλα και προσδοκιες.

Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει αυτη η πληροφορια περι μουσικης ροκ που μου ειπε η φιλη μου ή αν ηταν δικο της συμπερασμα, παντως στο site που κοιταξα δεν ειδα να γραφουν κατι σχετικο. Αν ομως ισχυει, προς απογοητευση μου καθε αλλο παρα ροκ ακουσα εκει μεσα. Παρολα αυτα ειχε ευχαριστα ακουσματα, αν και λιγο υπερβολικα δυνατα.

Για να πουμε βεβαια την αληθεια, ο χωρος ηταν καταμεστος απο κοσμο και αν δεν την ειχαν τοσο δυνατα, το πιο πιθανο θα ηταν να ακους την βαβουρα των γυρω.

Δεν πεινουσαμε πολυ, κατα βαση θελαμε κατι να συνοδευσουμε τις μπυρες μου και το κρασι της φιλης, οποτε παραγγειλαμε συγκρατημενα. Πηραμε τη ζεστη σαλατα με πατατα και λουκανικο και κεφτεδακια σολωμου. Η σαλατα (αν και θα το ονομαζα μεζε το πιατο γιατι δεν ειναι και πολυ σαλατα εδω που τα λεμε), ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!! Δεν μπορουσα να σταματησω, και ο μονος λογος που το εκανα ηταν γιατι επρεπε να φαει και η φιλη μου! Ειδικα για συνοδεια μπυρας ηταν οτι επρεπε!

Τα κεφτεδακια σολωμου ηταν νοστιμα, αλλα την επομενη φορα αν πηγαινα θα επαιρνα να δοκιμασω και κατι αλλο. Επισης η φιλη μου ειπε οτι κανουν πολυ ωραιες σουπες ημερας, κατι που θα το εχω στα υπ οψην.

Για τις τιμες δεν εχω να πω και πολλα, μιας και ηδη εχει καλυφθει το θεμα απο τους υπολοιπους. Αν πεινατε και ψαχνετε καποιο μαγαζι για να χορτασετε, σιγουρα δεν θα το προτεινα γιατι θα φουσκωσει πολυ ο λογαριασμος. Αν θελετε 2-3 πιατακια ετσι για το ποτο, ειναι μια παρα πολυ καλη προταση. Ισως αν σκεφτονταν καποια μενου με προσφορες να τραβουσαν περισσοτερο κοσμο, βεβαια αν δουλευει με τοση πελατεια καθημερινα οπως οταν το πετυχα εγω, δεν νομιζω οτι ειναι κατι που ενδιαφερει την συγκεκριμενη επιχειρηση γιατι ηδη παει πολυ καλα!

Το σερβις ητανε καλο και προθυμο, αν και οταν φουλαρισε το μαγαζι, ηταν και λιγο δυσευρετο το παιδι μου μας σερβιριζε.

Πολυ καλη εντυπωση μου εκανε η ανοιχτη και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ κουζινα, ο απολυτος συντονισμος των παιδιων που δουλευαν μεσα απο τον παγκο και η γενικη εικονα επαγγελματισμου που σου εμπνεει το μαγαζι. Ο χώρος είναι ωραίος αλλά χάνει λόγω της τοποθεσίας του.

Θα ξαναπηγαινα φροντιζοντας ομως να μην ειναι σε ωρα και μερα αιχμης.