Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

"Σταυρώστε με σταυρώστε με" που έλεγε και η αοιδός...

Τρία σκουφάκια κοσμούν το nickname μου στο παρόν site και δεν ξέρω δίκαια ή άδικα, καθώς λατρεύω το φαγητό, αλλά δε με λες και ευέλικτη στο είδος της κουζίνας που κυρίως επιλέγω. Έχω δοκιμάσει ιταλική κουζίνα που σχεδόν ταυτίζεται με τις ελληνικές γεύσεις, πολίτικη, μεξικάνικη, δε θέλω να θυμάμαι την εμπειρία μου με την κορεάτικη και μέχρι εκεί. Κινέζικη, ιαπωνική, ταϋλανδέζικη και τις λοιπές ούτε απ' έξω. Εκείνη η ρώσικη "ΠΡΕΜΙΕΡΑ" που είναι και 5' με τα πόδια από το σπίτι μου, αν είχε στόμα να μιλήσει για το πόσους μήνες είναι στη wishlist μου, θα ούρλιαζε... Επίσης, να μη μιλήσω για τη σχέση μου με τη γαλλική κουζίνα.

Σίγουρα δεν ενδιαφέρουν κανέναν οι παραπάνω πληροφορίες μεμονωμένες, αλλά θέλω να σας μεταφέρω τη χαρά μου όταν έκανα το βήμα κι επέλεξα το "Maharaja Kitchen" για να δοκιμάσουμε με τις επίσης πρωτάρες στην ινδική κουζίνα φίλες μου ένα δείγμα της.

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου λοιπόν, περασμένες 10 το βράδυ περάσαμε το πλήρως φωταγωγημένο κατώφλι του Maharaja. Βρήκαμε parking αμέσως και δε γίνεται αντιληπτό πως η περιοχή είναι κακόφημη. Μας υποδέχτηκε ένας ευγενέστατος αλλοδαπός νεαρός και παρότι ήμαστε μόλις τρεις, μας τοποθέτησε σε ένα 5άρι πολύ άνετο τραπέζι. Δεν υπήρξε πρόβλημα στη συνεννόησή μας, δε χρειάστηκε καν να επιστρατεύσουμε τα αγγλικά μας. Ο χώρος αποδεδειγμένα δεν είναι όμορφος ή ζεστός (και μεταφορικά και κυριολεκτικά), αλλά τον περίμενα πολύ χειρότερο.

Προσγειώθηκε αμέσως στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό και δεν το επιστρέψαμε. Μελετήσαμε τον ιδιαίτερα εκτενή κατάλογο και παραγγείλαμε:

- Ραΐτα, η μοναδική ατυχής επιλογή της βραδιάς. Από τις περιγραφές περίμενα ένα παραλλαγμένο τζατζίκι και αυτό που ήρθε ήταν μια άγευστη γαλατένια "σούπα" με σκόρπια κομματάκια αγγουριού και καρότου.

- 2 Νάαν με σκορδοβούτυρο. Λεπτές πίτες σαν αραβικές πολύ καλά ψημένες και όμορφα σκορδοαρωματισμένες.

- Ρύζι κασμίρ. Ένα βουναλάκι από ρύζι μπασμάτι με διάφορους ξηρούς καρπούς (π. χ. αμύγδαλα, κάσιους), αποξηραμένα φρούτα, σταφίδες και υπέροχα μπαχαρικά.

- Σαμόσας λαχανικών. Άλλο ένα βουνό λαχανικών κομμένων ζουλιέν και τηγανισμένων με ρεβυθάλευρο συνοδεία μιας πολύ ελαφρώς γλυκοπικάντικης σάλτσας. Εξαιρετικά. Η πρώτη μπουκιά δε με ξετρέλανε, αλλά βουτηγμένα στη σάλτσα ήταν εθιστικά...

- Κοτόπουλο κόρμα. Μπουκιές κοτόπουλο που κόβονται με το πιρούνι, σε μια υπέροχη γευστικά και σωστά δεμένη σάλτσα. Καθόλου καυτερό. Όνειρο!

- Ψητές Jumbo γαρίδες μετρίως καυτερές τέλεια καρυκευμένες τσιτσίριζαν στο μαντεμένιο σκεύος. Άλλο ένα αξιομνημόνευτο πιάτο και ταίριαζε απόλυτα με τη σάλτσα των σαμόσας.

- Αρνίσιο σις κεμπάπ. Αρνίσιο έλεγε στα ελληνικά, κατσικίσιο στα αγγλικά. Όπως είχε ειπωθεί στην παλιά ελληνική ταινία, δε με νοιάζει τι είναι, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΦΑΩ!!! 4 μεγάλα κομμάτια χωρίς ανεπιθύμητες μυρωδιές, ξανά με τα σωστά καρυκεύματα στο ίδιο με τις γαρίδες μαντεμένιο σκεύος. \

- 3 κουτάκια coca cola zero κουτάκια που σερβιρίστηκαν με καλαμάκια (! ). Ούτε σε σουβλατζίδικο πλέον το συναντάς αυτό...

- 1 ρόφημα με lime και μέντα μιας και διάβασα πολύ καλά λόγια εδώ και αποδείχθηκαν σωστά. Αρκετά δροσιστική γεύση, δε θα έλεγα το ίδιο και για τη θερμοκρασία του. Ήταν σε θερμοκρασία δωματίου και είμαι σίγουρη πως μερικά παγάκια θα το είχαν απογειώσει.

Το συνολικό ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε -βάσει δελτίου παραγγελίας παρακαλώ- ήταν 54,5€ με μηδαμινό κέρασμα.

Καθώς είχα διαβάσει αρκετές κριτικές για όλα τα ινδικά πριν το επιλέξω, κατέληξα ότι αυτό το μαγαζάκι ξεκίνησε ταπεινά με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές και κάπου στην πορεία το έχασε. Ευτυχώς όχι στις γεύσεις, αλλά στο γενικότερο concept.
Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί, το μαγαζί εξυπηρέτησε 4-5 παρέες, δεν είναι και λίγες αναλόγως της χωρητικότητάς του.

Η παραγγελία μας δεν ήταν υπερβολική κι όμως χωρίς αλκοόλ πλήρωσε σχεδόν 19€/άτομο, χωρίς απόδειξη τονίζω, χωρίς γλυκό και χωρίς "παπαντάμ καλωσορίσματος" που διάβασα σε άλλες κριτικές.

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να συγκρίνω γεύσεις, καθώς δεν είχα ξαναδοκιμάσει ινδικό, οι συγκεκριμένες όμως άρεσαν πολύ σε μένα και την παρέα μου.

Δυστυχώς, συμπέρανα ότι αρχίζουν να κάνουν εκπτώσεις στην εξυπηρέτηση, να "ελληνοποιούνται" στον τομέα της φοροδιαφυγής και να αυξάνουν τις τιμές...
Τον ίδιο δρόμο πολλοί εδιάλεξαν και σε κανέναν δε βγήκε σε καλό.
Το μέλλον θα δείξει.

Θα το πρότεινα καθαρά και μόνο για τις γεύσεις.