Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

Η ανακάλυψη του Little Kook, μαγαζιού που μετράει μόλις δέκα μέρες ζωής (άνοιξε το περασμένο Σάββατο), παραμονές Χριστουγέννων, αποτέλεσε για μένα την πραγματοποίηση ενός ονείρου χρόνων. Ξέρω ότι φαντάζει πάρα πολύ υπερβολικό αλλά αυτό το μαγαζάκι προσδίδει έναν αέρα κεντρικοευρωπαϊκών Χριστουγέννων στα αθηναϊκά Χριστούγεννα. Είναι ό, τι ακριβώς βλέπει κανείς στις φωτογραφίες από Βουδαπέστη, Βιέννη, Εδιμβούργο.. (μου θύμισε πολύ ένα μαγαζί με στολίδια στο Εδιμβούργο, βασικά).

Είναι απίθανο, μαγικό, παραμυθένιο, ονειρεμένο, ό, τι και να πω εν πάση περιπτώσει είναι λίγο και θα το αδικήσει και φοβάμαι μην κάνω και spoiler για όποιον πάει (πρέπει ΟΛΟΙ όσοι αγαπάτε τις γιορτές, τα γλυκά και τα παραμύθια να σπεύσετε πάραυτα). Χωμένο σε μία υπεράνω υποψίας γωνίτσα του Ψυρρή, από μακριά μοιάζει λίγο σαν ακόμα ένα μαγαζί με χριστουγεννιάτικα είδη.. Μόλις όμως πλησιάσεις καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για κάτι μαγικό που όμοιό του ΣΙ- ΓΟΥ- ΡΑ δεν έχεις ξαναδεί στην Αθήνα.

Μπαίνοντας μέσα, νομίζεις ότι βρέθηκες αλλού. Τελείως αλλού όμως. Αν το Cap Cap θεωρήθηκε πρωτοποριακό, θα σας πληροφορήσω ότι το Little Kook αποτελεί όχι το παιδί, αλλά το εγγόνι του. Είναι πολύ, πολύ μπροστά. Ένα διώροφο παλιό αρχοντικό έχει μεταμορφωθεί από άκρη σε άκρη και από γωνία σε γωνία στον παράδεισο κάθε παραμυθά και λάτρη των Χριστουγέννων. Κάτω από το ημίφως και τη λάμψη των εκατοντάδων λαμπιονιών (ο παλιός μου φίλος φοβήθηκε ότι δε θα βρει πρίζα να φορτίσει το κινητό του), ανακαλύπτεις έναν άλλον κόσμο. Πορτρέτα από άλλη εποχή, βάζα με ζαχαρωτά, μεταλλικά vintage κουτιά, ενώ στην κουζίνα έχουν φτιάξει μια πανέξυπνη κατασκευή που μοιάζει με καροτσάκι - τρένο γλυκών. Σε κάθε όροφο υπάρχει τζάκι (το οποίο δεν πετύχαμε αναμμένο δυστυχώς), τουλάχιστον τέσσερα τεράστια δέντρα.. Γενικώς φαίνεται ότι στο μαγαζί έχει πέσει πολύ χρήμα και πολλή, πολλή προετοιμασία. Δεν ξέρω τι να πω, είναι φανταστικό. Πήγα δύο φορές σε δύο μέρες μόνο και μόνο για την ατμόσφαιρά του!!!

Το service είναι άψογο, άμεσο και αποτελεσματικό. Ο κατάλογός του είναι μακρύς (αποτελείται μόνο από γλυκά, εφιστώ την προσοχή σας - κρέπες, κέικ, cupcakes), τσάι, ζεστές σοκολάτες και καφέ. Εμείς δοκιμάσαμε (εγώ μ' έναν παλιό φίλο) τις δύο μέρες που πήγαμε, carmelina (κέικ με αλμυρή καραμέλα και βούτυρο γάλακτος), ένα με βανίλια και μέντα που δυστυχώς δε συγκράτησα την ονομασία του, και εκτός καταλόγου, oreo cake και red velvet cake. Όλα κυμαίνονται στα 5,5 €. Παρόλο που οι μερίδες είναι μεγάλες και χορταστικές, και η γεύση σούπερ, θεωρώ ότι θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ πιο κάτω. Η ζεστή σοκολάτα Squirrels (με φουντούκι) ήταν καλή, αλλά σε μικρή κούπα (στα 5 €) - παρόλα αυτά καμίιιιιια σχέση με τη σοκολάτα του Αριστοτέλη στο Dark Side- ενώ και το τσάι ήρθε σε μικρή, πολύ μικρή ποσότητα, ενώ αντιστοίχως σε τσαγιερίες (βλ. Παιώνια), γεμίζεις και ξαναγεμίζεις. Στα 4,5 € ένα που δοκιμάσαμε και έμοιαζε με τσάι των Χριστουγέννων (πορτοκάλι, κανέλλα). Γι' αυτό και το 3/4 στο vfm.

Εν ολίγοις, μακράν το αγαπημένο μου μαγαζί εντός πρωτευούσης και Ελλάδος. Γιατί όταν είμαι εκεί, νομιμοποιούμαι να γίνομαι παιδάκι (το οποίο θα ήθελα και εκτός μαγαζιού). Αν θα ξαναπάω όμως; Δεν ξέρω. Πολλές οι αναμνήσεις ρε παιδί μου. Πολλές από μόλις δύο μέρες. Oh, oh, the mistletoe...

Καλές γιορτές σε όλους.