Τσιπουράδικα - Ουζερί - Γλυφάδα, Αθήνα

Στο τσιπουράδικο Ιωλκός πήγαμε την Τετάρτη 23/12 αργά το μεσημέρι επιλέγοντάς το για επαγγελματικό δείπνο 6 ατόμων.

Το τσιπουράδικο βρίσκεται στην οδό Ζέππου στη Γλυφάδα, αρκετά κοντά στην έξοδο της Ζέππου προς τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης
Στα συν του εστιατορίου η άνετη πρόσβαση τόσο από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης όσο και από την παραλιακή (Ποσειδώνος) καθώς και η ευκολία εξεύρεσης χώρου στάθμευσης στα γύρω στενά καθώς και στην οδό Ζέππου που είναι φαρδύς και άνετος δρόμος

Ο χώρος το τσιπουράδικου είναι απλός, ανετος με αρκετή απόσταση των τραπεζιών μεταξύ τους, φωτεινός και καθαρός
Στην ουσία βέβαια το κατάστημα αναπτύσσεται στην κλειστή πρασιά του ακινήτου, η οποία έχει μεταμορφωθεί σε ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο, λιτά διακοσμημένο και απαλλαγμένο από μυρωδιές

Η κουζίνα είναι ανοικτού τύπου και το κατάστημα είναι γωνιακό, δύσκολα δε περνά απαρατήρητο από τον περαστικό
Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο και είναι προσβάσιμες με σχετική σκάλα στο εσωτερικό του καταστήματος.
Ψυχή του καταστήματος ο ιδιοκτήτης του ο Κος Αλέξης, πολύ κοινωνικός με όλους τους πελάτες όπου προσπαθεί πραγματικά να γίνει πολύ οικείος μαζί τους, να τους εξυπηρετήσει, να μάθει πώς τους φαίνεται η κουζίνα του μαγαζιού και γενικά να εξυπηρετήσει κάθε επιθυμία. Μας καλωσόρισε ο ίδιος προσωπικά και γενικά επιμελήθηκε ο ίδιος της παραγγελίας όσο και να μας ικανοποιήσει κάθε επιθυμία.

Καλωσόρισμα με τσίπουρο βολιώτικο και ορεκτικά ως standard.
Πάμπολα τα ορεκτικά για να διαλέξεις, όλα με βάση τα ψαροειδή και τα ψαρικά
Πήραμε φάβα, τσίρο, γαύρο μαρινάτο, μύδια, γαρίδες τηγανητές, γυαλιστερές, πετροσωλήνες, χταπόδι ψητό και όσον αφορά το ψάρι μας ετοίμασαν μια εξαιρετική σκορπίνα μεγάλου μεγέθους.
Ψωμί συνοδευτικό και νερό εμφιαλωμένο μας ήρθε στην αρχή, καθώς επίσης και άφθονο τσιπουρο και λευκό κρασί που ανανεώθηκε αρκετές φορές
Όλα ήταν καλομαγειρεμένα, χωρίς ιχνος λαδίλας και γενικότερα αφήνοντας ελαφριά τη γεύση στο στόμα.

Εξαιρετικό το ψήσιμο της σκορπίνας, ίσως από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει σε ψαροταβέρνες, με τρόπο που το ψάρι ήταν αφρός, πολύ εύγεστο σωστά αλατισμένο και με πολύ καλή σάλτσα-λαδολέμονο
Οι γαρίδες ήταν καλοτηγανησμένες, μεσαίου μεγέθους, χωρίς ίχνος λιπαρότητας από το λάδι, ιδιαίτερα ελαφριές
Τα πρώτα ορεκτικά ήταν εξαιρετικά, απλά η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι οι ποσότητες ήταν σχετικά μικρές και αναλογούσε μικρή ποσότητα σε κάθε συμμετέχοντα
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατι στο κατάστημα υπήρχαν άλλες δύο παρέες οπότε δεν βίωσα την εξυπηρέτηση σε συνθήκες πληρότητας του μαγαζιού. (Συνιστάται η κράτηση για μέρες και ώρες αιχμής γιατί μέτρησα περί τα 12 τραπέζια στον κυρίως χώρο του τσιπουράδικου δυναμικότητας 5-6 ατόμων έκαστο)
Οσον αφορά το χώρο θα ήθελα να επισημανω ότι έλειπε κατά τη γνώμη μου κάποιου είδους μουσική για να κάνει πιο ευχάριστη την ατμόσφαιρα και να αναβαθμίσει την ατμόσφαιρα του χωρου σε άλλο επίπεδο

Σύνολο λογαριασμού λίγο πάνω από τα 200 ευρώ, ποσό που ισοδυναμεί με περίπου 35 ευρώ το άτομο, που για τα είδη που πήραμε, την ποιότητα και τη φρεσκάδα, όπως και για το κυρίως ψάρι διόλου ευκαταφρόνητου μεγέθους για 6 άτομα κρίνονται πολύ ικανοποιητικά, δίνοντας 3 ντοματούλες στη σχετική κατηγορία του vfm

Οι εντυπώσεις απ όλους μας ήταν πολύ καλές και γενικά θεωρώ το τσιπουράδικο ως μια από τις πολύ καλές επιλογές των νοτίων προαστίων, σε μια εύκολα προσβάσιμη περιοχή, απόκεντρη, μακριά από την πληθώρα των καταστημάτων εστίασης του κέντρου της Γλυφάδας, με πολύ καλή όμως ποιότητα και ευγενέστατη και άμεση εξυπηρέτηση
Θα το ξαναεπισκεφθώ στα σίγουρα για να δοκιμάσω και τους λοιπούς μεζέδες που δεν κατάφερα κατά την επίσκεψή μου αυτή