Ιταλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το ανακάλυψα μέσω εκπτωτικού σάιτ, που ηθελα ένα ιταλικό για να γευματισω με την αδελφή μου, μετα απο πολυ καιρο. Αν και περνάω απο κει παρά πολυ πολυ συχνα, μου είχε διαφύγει, και δεν ξέρω γιατι. Η αληθεια ειναι οτι το όνομα του δε σε προδιαθέτει για ιταλική κουζίνα, ο χωρος ειναι εντελώς διαφορετικός απο ένα καθαρόαιμο ιταλικό, και γενικά ειναι διαφορετικο. Θα το χαρακτήριζα ως ένα μαγαζι με ιδιαίτερη ταυτότητα.

Βρέθηκα στο Κολωνακι και στο Mohnblumchen, έπειτα απο μια χριστουγεννιάτικη βόλτα στα μαγαζια, και ηθελα να γευτώ ιταλικό φαγητο, χωρις να μου φύγει μια περιουσία, και χωρις να μείνω πολυ ωρα, γιατι λόγω των ημερών, είχα πολλές υποχρεώσεις, και το 24ωρο φάνταζε μικρό.

Βρίσκεται ακριβως πάνω στην πλατεία Δεξαμενής, βγαίνοντας απο τη Σπευσίππου, και κάνοντας αναγκαστικά δεξιά στην ανηφόρα, η μια πλευρα σε κατευθύνει προς την Ηρακλείτου, και η άλλη γωνια ειναι το ιταλικό.

Όμορφος χωρος, προσεγμένος, σε βιομηχανικό στυλ ναι μεν, φινετσάτος αρκετα, δε. Τα τραπέζια ξύλινα και βαριά, σκοπίμως φαγωμένα, και οι καρέκλες σαν τις σχολικές, οπως ειναι τα θρανία. Η αληθεια ειναι οτι όταν τις είδα, με πήγαν πολλα πολλα χρονια πίσω.... Για όσα τραπέζια ομως ακουμπούν στον τοιχο, οι καρέκλες ειναι σαν καθίσματα αυτοκινήτου, που μου άρεσαν πιο πολυ γιατι ήταν κλάσης πιο αναπαυτικά!! Ένεκα οτι η αδελφή εχει γεννήσει πρόσφατα, μαντέψτε ποιος χάρηκε πιο πολυ αυτα τα καθίσματα!!!

Το μαγαζι ειναι σε διαφορα επίπεδα, τα τραπέζια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, που προάγουν την ιδιωτικότητα, και οι προθήκες στους τοίχους με διαφορα κρασιά, συνηγορούν σε ένα όμορφο αισθητικά αποτέλεσμα. Τα μεγάλα παράθυρα έχουν θέα ακριβως πάνω στη Σπευσίππου, ενώ ο εξωτερικός χωρος, προσεγμένος ιδιαίτερα, θα ειναι καλος προφανώς όταν το επιτρεψει ο καιρός.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πίτσες, ζυμαρικά, ριζότο, 4-5 σαλάτες, και μερικά ενδιαφέροντα ορεκτικά. Λόγω περιορισμένου χρόνου, δεν παραγγειλαμε πολλα, γιατι δε θα τα τρώγαμε, ετσι δυο άτομα πηραμε μια σαλάτα πράσινη, με ανάμεικτα λαχανικά, με σος μπαλσαμικου, γευστική, δροσερή και ικανοποιητική για δυο άτομα.

Στην αρχή μας προσέφεραν για καλωσόρισμα κριτσινακια με ένα ωραίο ντιπ, μου διαφεύγει η γευση, αλλα με ενθουσίασε. Μας έφεραν αμέσως εμφιαλωμένο νερό, αλλα ζητήσαμε ευγενικά νερό βρύσης, και μας το άλλαξαν. Αυτο το θέμα με το νερό στην Ελλαδα, δε θα το καταλάβω ποτε. Θα ηθελα να έχω εγώ την απόλυτη επιλογή και οχι ο εκάστοτε καταστηματάρχης.

Για κυριως δοκιμάσαμε ταλιατέλες με σάλτσα ραγού, πολυ ωραια βρασμένες, πολυ γευστικές, αλλα κατι σχετικά συνηθισμένο. Η μερίδα μεσαίου μεγέθους, δηλαδή για μένα μια χαρα, αλλα για κάποιον άλλον, μπορει να του φανεί σχετικά μικρή.

Δοκιμάσαμε επισης ζυμαρικά, σαν βίδες, λιγο διαφορετικά απο τα συνηθισμένα, με κολοκύθι, πέστο, ντομάτα και βασιλικό. Τα ζυμαρικά πολυ σωστά βρασμένα, τοσο ´οσο πρεπει, και τα υλικα δεμένα μεταξύ τους, διατηρώντας το καθένα τη γευση του. Εντύπωση μου έκανε οτι το βασιλικό, τον καταλάβαινες στην κατάποση.

Ήπιαμε απο ένα ποτήρι κοκκινο κρασι, φρουτώδες, Syrah, απο το κτήμα Χελώνα, δεν το ηξερα, αλλα μου άρεσε πολυ.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, χαμογελαστή, χωρις κατι το πολυ φοβερό, στους χρόνους σωστή, αλλα εκείνη την ωρα το μαγαζι ήταν ήσυχο.

Γενικά, μπορω να πω οτι αποκόμισα θετική εμπειρια, θα ξαναπηγαινα, γιατι θα ηθελα να δοκιμάσω και κάποια αλλα πιάτα, αλλα και κάποια ορεκτικά. Αν βρίσκεστε στην περιοχή και θέλετε να κανετε στάση για ένα γεύμα, το συστηνω. Το value for money, δεν ειναι απαγορευτικό, και να αναφέρω επισης οτι καθημερινές εχει έκπτωση 20%, το οποίο το κανει αυτομάτως ακομα πιο προσιτό. Δοκιμάστε το, νομιζω αξιζει.