Ελληνική κουζίνα - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Στις Σεϋχέλλες ήθελα να πάω εδώ και καιρό, από τότε που ξεκίνησε όλος ο χαμός και να γράφεται παντού για την "trendy ανοιχτή κουζίνα" τους.
Τελικά, τα κατάφερα στις 22 Δεκεμβρίου 2015, ένα βράδυ Τρίτης λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα.

Είχαμε κάνει κράτηση για 2 άτομα και πάλι καλά, γιατί το μαγαζί ήταν γεμάτο. Ασφυκτικά γεμάτο θα έλεγα, δίνοντας πάσα στον εαυτό μου να μιλήσω για το χώρο!: )
Ο χώρος σαν χώρος είναι αρκετά ζεστός αλλά υπάρχουν άπειρα στριμωγμένα τραπέζια. Κανείς δεν φαίνεται να κάθεται άνετα και κυρίως τα τραπέζια των δύο ατόμων, που σε ένα τέτοιο κάτσαμε, είναι υπερβολικά μικρά. Δηλαδή μόνο με τα άδεια πιάτα και το νερό είχε γεμίσει. Όταν ήρθαν τα πιάτα έπρεπε να παίξουμε λίγο jenga για να τα χωρέσουμε! Και εκτός αυτού ήμασταν εντελώς κολλητά με το δίπλα τραπέζι, σχεδόν μια παρέα... Όλο αυτό εννοείται ότι δεν σε προδιαθέτει θετικά, ούτε νιώθεις άνετα να αράξεις και να φας με την ησυχία σου, μιας και αν πας να ξύσεις την πλάτη σου μάλλον θα χτυπήσεις κάποιον από το δίπλα τραπέζι. Επίσης, υπάρχει απίστευτη βαβούρα μέσα στο μαγαζί. Με το ζόρι ακούς τι σου λέει ο δίπλα σου.

Το σέρβις τώρα. Αρχικά ο σερβιτόρος θα έλεγα ότι ήταν αρκετά απότομος και αγενής, αλλά στο τέλος της βραδιάς έγινε πιο φιλικός. Αυτό που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση ωστόσο ήταν, ότι κατά την παραγγελία μας, όταν ρωτήσαμε αν τα μοσχαρίσια μάγουλα έρχονται με πατάτες τηγανιτές (όπως έγραφε στον κατάλογο δηλαδή) απάντησε με ύφος "Όχι φυσικά! ". Εκτός του ύφους και του γεγονότος ότι άλλα λέει ο κατάλογος και άλλα ο σερβιτόρος, το πραγματικά αστείο ήταν ότι τελικά το πιάτο ήρθε με πατάτες τηγανιτές! Παράνοια δηλαδή.

Στο φαγητό τώρα. Εμείς πήραμε:
-Ψητά λαχανικά με συκόμελο και γαλομυζήθρα. Πολύ πολύ νόστιμο και πολύ ωραίο το τυρί.
-Χορτοκεφτέδες. Αυτοί υποτίθεται από τον κατάλογο ότι ήταν με τραχανά και ταραμοσαλάτα. Τον τραχανά δεν τον κατάλαβα στη γεύση αλλά σίγουρα ταραμοσαλάτα δεν υπήρχε, καθώς μας τους φέρανε με γιαούρτι σκέτο. Γενικά, ελαφρώς αδιάφορο πιάτο.
-Μοσχαρίσια μάγουλα στη γάστρα με πατάτες τηγανιτές. Πέραν της κακής συνεννόησης σχετικά με αυτό το πιάτο, τελικά ήταν νόστιμο. Μικροσκοπική μερίδα, κυρίως αν σκεφτείς ότι κάνει και 12,40 αλλά νόστιμη.
-Μία πατάτες, που τις πήραμε γιατί μας είχαν πει ότι το προηγούμενο πιάτο δεν είχε πατάτες. Κανονικές, τίποτα το φοβερό.
-Τυρόπιτα ημέρας. Επίσης, κατά την παραγγελία μας είπε ότι ήταν τυροπιτάκια ότι μάλιστα θέλουν ένα τέταρτο για να γίνουν, αλλά τελικά ήρθαν δύο κομμάτια από τυρόπιτα, τύπου ταψιού. Πολύ λεπτή και μου έδωσε την ελαφρά εντύπωση ότι την είχαν κατεψυγμένη πριν.
-Δύο ρακές 100ml.

Σε γενικές γραμμές, το φαγητό ήταν αρκετά νόστιμο, αν και όχι κάτι εξωπραγματικό. Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 40 ευρώ για 2 άτομα. Στο τέλος μας κέρασαν από ένα ποτηράκι ψημένη ρακί.

Ίσως και να ξαναπήγαινα αλλά μάλλον καλοκαίρι, ελπίζοντας ότι ο έξω χώρος θα είναι πιο άνετος.