Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, λίγο πριν τα Χριστούγεννα, και, έχοντας αντισταθεί να καθήσουμε στην περατζάδα, κι ενώ η γύρω περιοχή έβραζε από καταναλωτικό παροξυσμό, χωθήκαμε στο στενό της Λέκκα, εκεί που ήταν κάποτε το Capu, για να φάμε κάτι το διαφορετικό.

Λάτρεψα την Ταιλανδέζικη κουζίνα, όταν πήγα το 2004, καμμιά 10ριά μέρες πριν το τσουνάμι, και κατέβηκα από την Chiang-Mai στην Bangkok και μετά στο Phuket, τρώγοντας τα πάντα, έχοντας και ντόπια παρέα σε ένα τμήμα του ταξιδιού, που με ενθάρρυνε ως και έντομο τηγανητό να δοκιμάσω (φαίνονται εξαιρετικό street food, ειδικά τα τηγανητά σκουλήκια, αλλά τελικά δεν το τόλμησα γιατί η ελληνική παρέα μου δήλωσε απερίφραστα "εγώ στο νοσοκομείο δε σε πάω"). Γυρίζοντας Αθήνα, το μόνο μαγαζί με αντίστοιχη κουζίνα ήταν το Guru στην πλατεία Θεάτρου, που μου είχε φανεί αρκετά εξελληνισμένο -οκ, λογικό- και εντελώς υπερτιμημένο.

Πέρασε μια δεκαετία και βάλε, η Αθήνα είναι πλέον γεμάτη έθνικ εστιατόρια και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα.

Η ώρα ήταν 3, παρολ' αυτά το μαγαζί ήταν εντελώς άδειο. Η θέση του στο στενό δεν το ευνοεί, πας μόνο υποψιασμένος, σπάνια θα συμβεί να το δεις τυχαία το μαγαζί. Εμείς πάντως, είχαμε κλείσει τραπέζι, για 3 άτομα -τελικά γίναμε 6, αλλά τακτοποιηθήκαμε μια χαρά.

Ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ - στυλάτος και λίγο ρετρό, ταξιδευτικός, προδιαθέτοντας για ωραίες καταστάσεις. Εχει κρατηθεί το μωσαικό πάτωμα του παλιού κτηρίου, το μικρό αίθριο έχει φωτιστεί όμορφα και διακοσμηθεί με μια μπανανιά, κυριαρχεί το χαρακτηριστικό τυρκουάζ χρώμα στους τοίχους αλλά το καλύτερο στοιχείο είναι το έπιπλο πίσω από το μπαρ, μια υπέροχη ξύλινη ραφιέρα-μπαρ με οριεντάλ καμπύλες. Πολλά σκαμπώ μπροστά από τη μεγάλη μπάρα -το μαγαζί είναι και για ποτό.

Περιμένοντας και μασουλώντας τα κράκερς γαρίδας με το ντιπ που μας φέρανε, παραγγείλαμε ένα spicy κρασί που φτιάχνουν εκεί. Εχει μέσα του κόσμου τα μπαχαρικά, τζίντζερ, κάρδαμο, τσίλι και δεν θυμάμαι τι άλλο και είναι πραγματικά εξαιρετικό. Στην πρώτη γουλιά λες καίει, στη δεύτερη το'χεις συνηθίσει. Δύο καράφες από τούτο.

Ο κατάλογος είναι μικρός, 2 σούπες, λίγες σαλάτες, ορεκτικά και κυρίως και 3-4 πιάτα ημέρας. Ουσιαστικά είναι συμπληρωματικός στον εκτενέστατο κατάλογο cocktails and drinks, που πραγματικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι δύο σερβιτόροι και ο μπάρμαν που ήταν εκεί τη μέρα που πήγαμε, άψογοι και επαγγελματίες. Τεσσάρι άνετο. Η μαγείρισσα μάθαμε πως είναι ταιλανδή και τα κάνει αρκετά καυτερά τα κάρρυ, οπότε ζητήσαμε medium για τα δικά της δεδομένα.

Από φαγητά παραγγείλαμε:
- Σούπα κοτόπουλο -καρύδα. Μια, και την μοιράσαμε σε 4 μπωλάκια για δοκιμή.

Για μένα ήταν το καλύτερο πιάτο της μέρας.
- Koτόπουλο satay (σως φιστικοβούτυρο)
- Μοσχάρι με κόκκινο κάρρυ
- Γαρίδες με κίτρινο κάρρυ
- Ρολάκια λαχανικών -καβουριού-γαρίδας Χ2
- Σαλάτα μάνγκο και κάσιους- υπέροχη αλλά λίγη
- Απλό ρύζι ατμού Χ3
- Ρύζι με λαχανικά, αυγό και κοτόπουλο
- Νουντλς με γαρίδα και λαχανικά
-2 ή 3 κόκα κόλες

Στο τέλος, κέρασμα κάτι σαν λουκουμάδες μπανάνας, συμπαθέστατο.
Δεν θυμάμαι τα ταιλανδέζικα ονόματα των πιάτων για να σας τα γράψω, οι γενικές παρατηρήσεις μου είναι:
1. Πολύ καλές γεύσεις, χαμηλή πρωτεϊνική περιεκτικότητα. Το ποσοστό γαρίδας, κοτόπουλου κλπ στα πιάτα ήταν σχετικά χαμηλό.

2. Μερίδες προς το μικρό -εκτός από το ρύζι και τα νουντλς, οι μερίδες μάλλον ήταν ακριβές για το μεγεθός τους.
Είναι και λάιτ η ταιλανδέζικη κουζίνα, εγώ ομολογώ ότι μετά τον καφέ που πήγαμε και ήπιαμε άνετα ξανατσιμπούσα κάτι.

Λογαριασμό παρακαλώ: €133 δηλ €23 το άτομο. Και ναι και όχι. Δεδομένου ότι ήμασταν αρκετοί και δε φάγαμε και το καταπέτασμα, θα έλεγα πως είναι κάπως τσιμπημένο -με βάση πάντα τις άνωθεν παρατηρήσεις. Ομως σίγουρα συνολικά αξίζει την επίσκεψή σας.