Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Ανακάλυψα κι εγώ το «Σαραντατρίο» από το ask4food, αναζητώντας κάποιο ενδιαφέρον αλλά και χαλαρό μέρος για γεύμα ανήμερα το μεσημέρι των Χριστουγέννων. Η κράτηση έγινε 2 μέρες πριν, όπου με ενημέρωσαν ευγενικά ότι το μενού είναι προσαρμοσμένο στα των ημερών. Η υποδοχή ήταν ευγενέστατη από όλο το προσωπικό και ο χώρος αποπνέει ιδιαίτερα θετική διάθεση. Όπως μας είπαν μάλιστα, πρόκειται για συνένωση τριών διαφορετικών μαγαζιών που υπήρχαν παλιότερα μέσα στη στοά της Φραντζή, τα οποία έχουν ανακαινιστεί με έναν πολύ δημιουργικό και πολυμορφικό τρόπο, διατηρώντας τις «παλιακές» αναφορές, μαζί με ένα industrial ύφος, που ως σύνολο είναι πολύ πετυχημένο.

Αρκετά ευσύνοπτο και σαφές το μενού. Πολύ θετικό ότι είχαν φροντίσει να υπάρχει επαγγελματικά διαμορφωμένος και εκτυπωμένος κατάλογος ειδικά για τις μέρες των εορτών. Τι φάγαμε:
- Φάβα με λιαστό ντοματάκι: Ωραιότατη, βελούδινη και πολύ ωραία αρωματισμένη. Το ντοματάκι ήταν σαν μαρμελάδα ντομάτας και ταίριαζε τέλεια (γι’ αυτό και θα το ήθελα λίγο σε μεγαλύτερη ποσότητα).

- Σαλάτα εορταστική: Με πράσινα λαχανικά και σωστό dressing μαζί με ποντιακή «πλεξούδα», ένα ιδιαίτερο καπνιστό τυρί τύπου Μετσοβόνε.

- Ταρτάκια με μανιτάρια: Απλά αλλά πολύ γευστικά.

- Μπριζόλα καπνιστή: Ζουμερή και σωστά ψημένη.

- Πάπια: Δεν έχω συγκρατήσει ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο περιγραφόταν στο μενού, αλλά ήταν το καλύτερο απ’ όσα δοκίμασα. Πραγματικό λουκούμι με υπέροχη σάλτσα.

- Πατάτες τηγανητές: οκ, όχι κάτι φοβερό και νομίζω ότι δεν ήταν κομμένες στο χέρι. Ίσως αυτό να ήταν το μόνο αρνητικό.
Από γλυκά:

- Προφιτερόλ: Πολύ καλό με ζεστή σοκολάτα που έρρεε.

- Κουραμπιεδάκια σερβιρισμένα με παγωτό κουραμπιέ (δηλ. κάτι σαν παγωτό βανίλια με ωραίο άρωμα και τους ξηρούς καρπούς του κουραμπιέ): Καλό και ενδιαφέρον ως σύλληψη λόγω των ημερών.

Ο κατάλογος των κρασιών περιλαμβάνει μόνο εμφιαλωμένα, υπάρχουν όμως και αρκετά οικονομικές επιλογές. Αρκετές επιλογές υπάρχουν επίσης και σε αποστάγματα. Παραγγείλαμε δύο μπουκάλια ροζέ (μου διαφεύγει το όνομα), τα οποία δημιούργησαν καλή διάθεση, χωρίς δυσάρεστα παρελκόμενα. Στο τέλος μας κέρασαν τσιπουράκια με σαφράν και μετά δεύτερο κέρασμα σφηνάκια λιαστό κρασί.

Ξαφνιάστηκα επίσης πολύ θετικά από την καλή unplugged μουσική (κιθάρα, ακορντεόν) και την εξαιρετική τραγουδίστρια. Δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της ζωντανής μουσικής σε εστιατόρια, αλλά εδώ το αποτέλεσμα ήταν πολύ πετυχημένο, δημιουργώντας μια γνήσια παρεϊστικη ατμόσφαιρα. Στα πολύ θετικά να σχολιάσω επίσης και τις πεντακάθαρες τουαλέτες.

Συνολικά μου άρεσε πολύ για τις μεστές γεύσεις, την καλή ποιότητα υλικών (με εξαίρεση τις πατάτες ίσως), τη δημιουργική διάθεση και την πολύ φιλική αλλά και ταυτόχρονα επαγγελματική εξυπηρέτηση. Θα ξαναπάω σίγουρα.