Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πολλές φορές είχα σκεφθεί την επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο του κέντρου αλλά δεν είχε καταστεί δυνατόν μια και κυρίως κινούμαι στα προάστια, οπότε μόλις μου δόθηκε ευκαιρία χαλαρής βόλτας στο κέντρο Σάββατο μεσημέρι 26/12, ήταν η ιδανική ευκαιρία.

Γνωρίζοντας ότι η συγκεκριμένη ημέρα ήταν αργία για πολύ κόσμο, δεν έκανα το λάθος να μην κλείσω τραπέζι, παρά το γεγονός ότι ημασταν μόνο δύο άτομα και αποδείχτηκε τελικά για άλλη μια φορά ότι έπραξα ορθά.
Φθάσαμε γύρω στις 14:10 το μεσημέρι σε ένα κατάμεστο εστιατόριο που εκείνη τη στιγμή είχε διαθέσιμο το δικό μας και ένα άλλο μόνο.

Πρώτη εντύπωση πολύ καλή, γιατί παρά τον πολύ κόσμο, δεν υπήρχε αρκετή βουή και οχλαγωγία που θα περίμενε κανείς από την ταυτόχρονη εξυπηρέτηση περί των 80-90 καθημένων.

Προχωρήσαμε στο χώρο της υποδοχής, όπου ο επικεφαλής του καταστήματος μας χαιρέτησε ευγενικά, μας ευχήθηκε για τις μέρες και μας παρέπεμψε στην υπεύθυνη κρατήσεων, η οποία σε αντίθεση με την υποδοχή του πρώτου κυρίου μας φάνηκε λίγο αγενής μια και μας περίμενε στις 14:30 και όχι στις 14:10 -όπως μας ανέφερε με δυσανασχέτηση -, ενώ η κράτηση που είχε γίνει τηλεφωνικά ήταν για 14:00 με 14:30, οπότε δεν θα έπρεπε λογικά να αντιδράσει περίεργα.
Ευτυχώς η συνέχεια ήταν θετική και μας προώθησαν στο τραπέζι μας στο κέντρο του καταστήματος χωρίς περαιτέρω συνέχεια.

Οφείλω να πώ, πώς το εστιατόριο είναι πολύ όμορφα διακοσμημένο - τόσο μέσα όσο και έξω -, γνώρισμα της ιδιαίτερης άποψης του ιδιοκτήτη(του ακινήτου), γνωστής οικογένειας αρχιτεκτόνων της Αθήνας που τυχαίνει να την γνωρίζω και προσωπικά. Το όλο ακίνητο λοιπόν, εμπεριέχει όμορφα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά, τα οποία το κάνουν εμφανώς να ξεχωρίζει στην ευρύτερη περιοχή και να συνθέτουν ένα μοναδικό χώρο.

Τα έπιπλα είναι συνδυασμός καλού ξύλου καθώς και καναπέδων στις επιφάνειες που ακουμπούν στην τοιχοποιία, το δε χαρακτηριστικό που συντελεί στην γενικότερη αίσθηση, είναι το ύψος του εστιατορίου που όντας αρκετά ψηλοτάβανο, σου δίνει άλλη οπτική αίσθηση και μάλλον συντελεί και στην καλύτερη ηχητική που προανέφερα καθώς και στον περιορισμό της οχλαγωγίας.

Ο κύριος χώρος που προορίζεται και για τους μη καπνίζοντες, είναι αρκετά μεγάλος και σε ένα δεύτερο λίγο πιο υπερυψωμένο επίπεδο με εμφανώς λιγότερα τραπέζια βρίσκεται ο χώρος που προορίζεται για καπνιστές. Στους τοίχους υπάρχουν όμορφοι και καλού γούστου πίνακες, σε ένα χώρο δε ανάμεσά τους προβάλλεται η ιστορία του συγκεκριμένου εστιατορίου με εικόνες από την παλιά Αθήνα των αρχών του 20ου αιώνα.

Η μεγάλη πρόσοψη επί της Μητροπόλεως, αφήνει το φώς να εισέλθει στο χώρο και τον κάνει φωτεινό, το δε επίπεδο της φωτεινότητας ρυθμίζεται ανάλογα με την ώρα της ημέρας με περσίδες.

Η κουζίνα είναι κλειστή και δεν έρχεσαι σε επαφή ούτε με τη βαβούρα που επικρατεί κατά τη διάρκεια παρασκευής των φαγητών, ούτε διαχέονται μυρωδιές στον κυρίως χώρο. Υπάρχει διακριτική μουσική που συνοδεύει το φαγητό, αλλά ήταν τόσο διακριτική που δεν καταλαβαίνεις εύκολα τι τραγούδι παίζει. Είναι από τις λίγες περιπτώσεις που θα προτιμούσα η μουσική να ήταν λίγο πιο έντονη ως προς την έντασή της

Τολμώ να πώ πάντως ότι καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας δεν αισθανθήκαμε καθόλου άβολα με την ατμόσφαιρα, ούτε τσιγάρο, ούτε μυρωδιές από την κουζίνα, και σωστή θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Αμέσως με το που κάτσαμε μας ήρθε και μας σερβιρίστηκε νερό σε κανάτα και ξεκινήσαμε να διαβάζουμε τους καλαίσθητους καταλόγους που ήταν ήδη στο τραπέζι μας.

Μετρήσαμε πάνω από 15 πιάτα στα ορεκτικά, 7-8 διαφορετικές σαλάτες, 5-6 πιάτα ζυμαρικών, γύρω στα 10 πιάτα θαλλασινών, 10-12 πιάτα ψαριών και άλλα τόσα περίπου κρεατικών.

Θεωρώ ότι δύσκολα μια παρέα δεν θα βρεί κάτι να φάει, σε όποια κατηγορία και εαν ανήκει, μια και η ποικιλία είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής, χωρίς μάλιστα το εστιατόριο να ξεχωρίζει στη μια κατηγορία ή στην άλλη.

Για την επίσκεψη αυτή αποφασίσαμε ότι θα επιλέγαμε κρεατικά, όπερ και εγένετο μια και διαλέξαμε μπιφτέκια κοτόπουλου σχάρας με πατάτες τηγανητές και σως μουστάρδας, ένα συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας, ένα κρητικό ντάκο και μια μπύρα χωρίς αλκοόλ.

Η παραγγελία δόθηκε έγκαιρα, απλά η 4η ντοματούλα που στερήθηκε το εστιατόριο στην εξυπηρέτηση, ήταν για το γεγονός ότι οι σερβιτόροι ήταν εξυπηρετικοί μεν, αλλά τυπικοί δε και τους έλειπε το χαμόγελο, δίνοντας καμιά φορά την αίσθηση ότι έκαναν τη δουλειά ως αγγαρεία-ρομπότ. Αυτό το παρατήρησα τουλάχιστον στους μισούς από αυτούς, οι υπόλοιποι ήταν μια χαρά, απλά μας έτυχε εμάς στο δικό μας σερβιτόρο.

Γενικά όμως οι σερβιτόροι εξυπηρετούσαν ταχύτατα, γεγονός που καμιά φορά σου έβγαζε και μια μικρή αρνητική προδιάθεση, γιατί έμμεσα ίσως κάποιος να αισθανθεί μια μικρή "αόρατη" πίεση να τελειώνει μια ώρα γρηγορότερα το φαγητό του, ώστε να ελευθερώσει γρηγορότερα το τραπέζι για τον επόμενο.
Δεν ξέρω ίσως να ήταν η ιδέα μου και λόγω της ημέρας αλλά κάτι διαισθάνθηκα μετά από παρατήρηση του πώς κινούνταν οι σερβιτόροι στο χώρο και έβλεπα πόσες φορές "άλλαζαν" τα τραπέζια.

Οσον αφορά την ποιότητα του ντάκου που ήρθε σε σωστή ώρα, μπορώ να πώ ότι ήταν πολύ καλή, με αρκετό λάδι, ρίγανη, αρκετή κάπαρη, ελιές κομένες και ξινομυζήθρα και με γεύση που μας ικανοποίησε. Ηταν δύο αυτοτελή κομάτια, το δε μόνο μείον ήταν ότι θα την περίμενα λίγο πιο μεγάλη ως ποσότητα σε σχέση με ό, το συνήθως προσφέρεται αλλού.

Τα κυρίως ήταν ομολογουμένως εξαιρετικά, τόσο το μπιφτέκι κοτόπουλου με τις συνοδευτικές πατάτες τηγανητές, όσοι και το συκώτι, το οποίο ήταν κομμένο σε λεπτές φέτες οπότε είχε ψηθεί πολύ σωστά και ήταν πολύ μαλακό και αυτό σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές και ρύζι. Και εδώ όμως η μερίδα θα έπρεπε να ήταν λίγο μεγαλύτερη από αυτή που σερβιρίστηκε πάντα συγκρίνοντας με τις εμπειρίες έτερων εστιατορίων. Το μέγεθος της μερίδας στα μπιφτέκια κοτόπουλου ήταν ικανοποιητικό.

Παρέλειψα να επισημάνω, οτι ο σερβιτόρος μας ρώτησε εάν επιθυμούσαμε ψωμί, χωρίς να μας το φέρει ούτως ή άλλως παρά μόνο εάν το επιλέγαμε, κίνηση που εκτιμήθηκε και αυτή δεόντως

Στο τέλος και αφού ζητήσαμε να μας φέρουν το λογαριασμό, μας κέρασαν χαλβά που ήταν πολύ καλός, αφού προηγουμένως είχαμε ρωτηθεί εάν θα προχωρούσαμε σε κάποιο επιδόρπιο (που αν θυμάμαι καλά από τον κατάλογο υπήρχαν 4-5 τουλάχιστον διαφορετικές επιλογές).

Για όλα τα ανωτέρω που ανέφερα, πληρώσαμε ακριβώς 30 ευρώ, τιμή λογική για το σύνολο της εμπειρίας, δικαιολογώντας το 3/4 στο vfm
Κατά την αναχώρησή μας, μας χαιρέτησαν ευγενικά και μας ξαναευχήθηκε λόγω των ημερών ο υπεύθυνος του καταστήματος.

Συμπερασματικά πολύ καλός ο χώρος του εστιατορίου και η ατμόσφαιρα, πολύ καλή η εξυπηρέτηση αλλά στερούνταν περισσότερο χαμόγελο, η δε ποιότητα του φαγητού πολύ καλή με μικρή παρατήρηση μόνο για τις μερίδες.
Συνολική πάντως πολύ καλή γευστική εμπειρία, που δεν βρίσκω λόγο να μην τη συστήσω μέσω του site