Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Σάββατο 26/12 και μετά από το υπερβολικό φαγοπότι 3 ημερών (λόγω Χριστουγέννων) αναζητώντας χώρο να βρεθούμε με φίλους, πρότεινα το BARCODE T. B. -κατόπιν σχετικής μελέτης των κριτικών του A4F.
Η παρέα ενθουσιάστηκε με το χώρο, ένα πολύ περιποιημένο και ζεστό μαγαζί στην Καραίσκου, με πολύ κομψά και αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα, όμορφο φωτισμό και η μουσική σε ένταση τόση όση να μπορείς να την αντιλαμβάνεσαι, αλλά να μπορείς να συζητήσεις ταυτόχρονα.

Ομολογώ ότι στο BARCODE δεν είχα πάει ποτέ -παρόλο που κατά διαστήματα επισκέπτομαι μαγαζιά στον Πειραιά- ας είναι καλά το A4F!.

Πήγαμε 5 άτομα έχοντας κάνει τηλεφωνική κράτηση, η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, άμεση (η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές δυσκολευτήκαμε να την εντοπίσουμε (εξυπηρετούσε και τον έξω χώρο), και σχετικά ενημερωμένη για τα μεζεδάκια που ζητήσαμε και για το κρασί που επιλέξαμε.

Δεν πήγαμε για να φάμε (από τραπέζι είχαμε όλοι σηκωθεί) έτσι παραγγείλαμε ροζέ κρασί και 3-4 πιατάκια για να το συνοδεύσουμε.

Δεδομένης της υπερβολικής ψαροφαγίας των Χριστουγεννιάτικων ημερών, κινηθήκαμε σε ψαρομεζέδες.

Παραγγείλαμε ένα κριθαρώτο με μύδια, απλώς καλό, έχω φάει πολύ καλύτερα.
Μία χταπόδι (το οποίο στον κατάλογο αναφέρεται τηγανιτό) η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε μας ενημέρωσε ότι σερβίρεται και ψητό -οπότε αυτή την εκδοχή προτιμήσαμε, και δύο γαρίδες η μία τεμπούρα και μία ψητή.

Οι γεύσεις γενικά είναι μέτριες προς το καλό, η παρουσίαση των πιάτων πολύ καλή και οι ποσότητες μικρούτσικες (finger food).

Bέβαια δε θεωρώ ότι πήραμε τόσα πιάτα για να εκτιμήσω την κατάσταση σε όλη τη διάστασή της, όμως και τα γύρω τραπέζια -τα λίγα που είχαν προτιμήσει γεύμα αντί καφέ- είχαν πάνω κάτω τα αντίστοιχα σε μέγεθος και εμφάνιση πιατάκια.

Να συμπληρώσω ότι το φρέσκο νερό (σε κανάτα) ανανεωνόταν σε τακτά χρονικά διαστήματα, η σερβιτόρα μας πλησίασε αρκετές φορές να ρωτήσει εάν θέλουμε κάτι ακόμη, εάν είναι όλα εντάξει, να μας αδειάσει το τραπέζι από άδεια πιάτα και να μας προτείνει να μας φέρει πιάτο με φρούτό (πάντα σε μινιατούρα πιατάκι και ποσότητα).

Λογαριασμός: 43,00 euro για 1 1/2 kgr κρασί ροζέ, 4 πιατάκια/μεζεδάκια ένα πιατάκι με λίγες φέτες μήλου, δηλαδή πάνω-κάτω 8,00-9,00 euro το άτομο. Μπορεί να φαίνεται πολύ φθηνό, αλλά εάν το εξετάσεις σε βάθος μάλλον δεν είναι. Ούτε ιδιαίτερη κατανάλωση κάναμε στο κρασί ούτε την πείνα μας χρειάστηκε να δαμάσουμε -εξαιτίας του Χριστουγεννιάτικου overdose που μας είχε μπουχτίσει.

Σε γενικές γραμμές είναι ένας όμορφος χώρος για τέτοιου είδους δραστηριότητα (τσιμπολόγημα + κρασάκι/ποτάκι).