Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ οι 3 μας επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό το οποίο είχα βάλει στην wish list μου καιρό.

Χώρος (3/4):

Ένας ωραίος χώρος που τον είχα επισκεφθεί και παλιά που στεγαζότανε κάποιο άλλο μαγαζί εκεί. Μεγάλος, άνετος με τα λουλουδάκια του, τα τραπεζάκια του, την τζαμαρία με το χάζι στο δρόμο, την μουσικούλα του διακριτική στον χώρο και τέλος την ανοιγόμενη οροφή που νομίζω το καλοκαίρι θα είναι must. Στα αρνητικά το πάρκινγκ που είναι δύσκολο στην περιοχή.

Γεύση (2/4):

Εδώ θα στεναχωρήσω τους ιδιοκτήτες που μπαίνουν και διαβάζουν και απαντούν αλλά με ανιδιοτέλεια και ειλικρίνεια τους λέω ότι εκείνη την βραδιά ή γενικά το τελευταίο διάστημα έχουν θέμα στην κουζίνα τους και πρέπει να το κοιτάξουν. Αναλύω λοιπόν:

-Ψωμί το οποίο όμως δεν ήταν φρέσκο ημέρας ήταν μίας ημέρας ή δύο ημερών (Κυριακή μπορώ να το δικαιολογήσω που είναι ίσως κλειστοί οι φούρνοι αλλά Σάββατο με τίποτα)

-Μια σαλάτα πράσινη μεγάλη φρεσκοκομμένη με ένα ωραίο dressing (πολύ καλή βαθμολογία 8/10)

-Φλογέρες με τραγανό φύλο γεμιστές με τυρί κομμένες σε 4 μικρά κομμάτια (καλές χωρίς να ενθουσιαστώ, βαθμολογία 6/10)

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες αλλά μόνο στην θεωρία. Να εξηγήσω ότι οι πατάτες είχαν τηγανιστεί και μετά είχαν ξανάριχτεί στο λάδι, νομίζω ότι μπορείτε να φανταστείτε την γεύση καθώς το έχετε συναντήσει ίσως σε κάποια περίπτωση, στις πολλές περιπλανήσεις σας. Οι πατάτες δεν τρωγώντουσαν με τίποτα όμως. Ψάχναμε κάποια όχι πολύ αρπαγμένη, ξεράμενη δηλαδή όσο πιο άσπρη γινόταν για να την φάμε. (βαθμολογία 3/10)

-Μοσχαρίσια γάλακτος δίαλεξε η γυναίκα μου. Την απέτρεψα με επιχειρήματα όπως ότι αυτές τις εποχές τα εστιατόρια που δεν εξειδικεύονται στην μοσχαρίσια μπριζόλα δεν έχουν λόγω υψηλού κόστους, κατανάλωση, αλλά επέμενε, ας πρόσεχε!! Η μπριζόλα ήταν μεγάλη και μαλακιά αλλά είχε την γευση και την μυρωδιά που παίρνει ένα κρέας όταν είναι κάποιες μέρες στο ψυγείο και όχι στην κατάψυξη. Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι ήταν σάπια, μπαγιάτικη ή χαλασμένη αλλά νομίζω και σε αυτήν την περίπτωση οι φίλοι του ask4food θα καταλάβουν για ποιά γεύση μιλάω. Βαθμολογία 4/10)

-Εγώ δοκίμασα μια απο τις σπεσιαλιτέ τους ή πιο ιδιαίτερα πιάτα τους που ήταν ψαρονέφρι με μια σάλτσα και φρούτα που μου διαφεύγουν τώρα. Αυτό ήταν στο τηγάνι, νοστιμότατο και μεγάλο σαν μερίδα. Βαθμολογία 7.5/10.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Τα 2 παιδιά ήταν ευγενέστατα, χαμογελαστά και άμεσα. Η κουζίνα οργανωμένη χωρίς καθυστερήσεις ή μπερδέματα στις παραγγελίες.

Όταν είδαν ότι δεν φάγαμε την μπριζόλα, προσφέρθηκαν να μας την κάνουν πακέτο για το σπίτι (άσχετο με το γεγονός ότι δεν μας άρεσε η κίνηση ήταν θετική). Όλα καλά λοιπόν με το σέρβις μέχρι το τέλος σχεδόν όπου άρχισε να έρχεται κόσμος και ενώ είχα ζητήσει λογαριασμό άργησε να έρθει και ακόμα περισσότερο να τον πάρουν και αναγκάστηκα να σηκωθώ να πάω στο βάθος να τον πληρώσω και να πάρω τα ρέστα.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 50+ ευρώ περίπου μαζί με 2 αναψυκτικά. Δεν μπορώ να πώ ότι ήταν πανάκριβα αλλά ούτε φθηνά πόσω μάλλον όταν προσθέσω και τον παράγοντα Value.

Συμπέρασμα:

Δεν μας άρεσαν λοιπόν όλα τα πιάτα τους και σίγουρα δεν μας άφησε γενικά μια ωραία εντύπωση. Εκ των υστέρων βλέπω ότι τα μέλη του ask4food είναι διχασμένα, οπότε εμένα τοποθετήστε με στους κάπως αρνητικά προσκείμενους, αλλά όπως έχουμε πεί και συμφωνήσει όλοι μεταξύ μας τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά και σίγουρα υπάρχουν καλές και κακές στιγμές και των εστιατορίων.

Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις του ιδιοκτήτη θα πώ ότι ούτε τον γνωρίζω ούτε έχω κάτι προσωπικό μαζί του. Δεν ξέρω κανέναν ανταγωνιστή του στην περιοχή, προκειμένου να έχω δόλιο σκοπό

Τέλος σε περίπτωση που αμφισβήτησετε τα συμπεράσματα μου για το φαγητό, να σας τονίσω οτι εγώ δεν ξέρω μέν να μαγειρεύω όπως ο φίλος μου ο Fratello αλλά έχω μια εμπειρία πολύ μεγάλη έχοντας φάει σε πάνω απο 500+ εστιατόρια (ίσως και λίγα λέω) στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (κάτι που μου έχει κοστίσει σε χρήμα και σε κιλά!!! ) και μπορώ να ξεχωρίσω κάτι όταν το τρώω.

Δεχτείτε αυτήν την κριτική σαν ένα μικρό καμπανάκι κάποιου ανθρώπου και βελτίωστε τα κακώς ποιούμενα που μπορεί να μην τα βλέπετε με τις τόσες ασχολίες που απαιτεί ένα μαγαζί και πιστέψτε με θα πάτε ακόμα καλύτερα απ´οτι μπορεί να πηγαίνετε τώρα και η επιχείρηση σας θα μακροημερεύσει!!

2015-12-30 21:50:39

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.
Μόλις έτυχε να δούμε την αξιολόγηση σας.
Επιτρέψτε μου να σας πω ότι κάποιες από τις παρατηρήσεις σας(προς το τέλος ) είναι πολύ εύστοχες κ σίγουρα δεν τίθεται θέμα περί εσκεμενης κ δόλιας αξιολόγησης.
Το λένε άλλωστε κ τα σκουφάκια στο επίπεδο σας.
Αυτό που έχουμε να σας πούμε είναι ότι
α. το ψωμί είναι όντως φρέσκο.
Προφανώς δεν σας άρεσε. Αλλα είναι ημέρας.
β. Αυτο που φάγατε εσείς μάλλον, λέτε το ψαρονέφρι με σως Μαδέρα, δαμάσκηνα κ πουρέ κάστανο. Χαιρομαστε που σας άρεσε.
γ. για την σταυλισια δεν μπορούμε να σας πούμε κ πολλά.. Μάλλον δεν άρεσε στην γυναίκα σας. Απο την πλευρά μας εμείς κάνουμε το ψήσιμο που κάνουμε κ δεν κρατάμε πολλά κομμάτια. Ακριβως για τον λόγο αυτόν. Επειδη είναι 1 ιδιαίτερο κρέας. Αλλα κ επειδή το εστιατόριο τους τελευταίους μήνες εστιάζεται κατα πολύ στο τηγάνι.
Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι παραμελούμε την σχάρα.
δ. τις. πατατες τηγανητές κακώς δεν τις γυρίσατε πίσω. Λογω του ότι ξέρετε από φαγητό κ είστε σε θέση να κρίνετε συνολικά ένα εστιατόριο, σίγουρα θα ξέρατε ότι μπορούμε να βγάλουμε πολύ καλύτερης ποιότητας πατάτα κ όχι τόσο για να αξιολογήσετε το πιάτο αλλά για να μείνετε ευχαριστημένοι εσείς.
Δεχόμαστε την κριτική σας κ αλίμονο εάν δεν προβληματιζόμασταν η δεν το λαμβάναμε σας καμπανάκι όπως λέτε.
Για αυτόν τον λόγο κ διαβάζουμε κ απαντάμε.
Για να διορθώνουμε τέτοιες αστοχίες.
Καλή συνέχεια κ εύχομαι να σας ξαναδώ κ να σας γνωρίσω κ προσωπικά κιόλας.

Ps. Την άλλη φορά θα σας προτρέψουμε να δοκιμάσετε κ τα γλυκά μας.

2015-12-31 07:04:13

Περίμενα απάντηση αλλά όχι τόσο γρήγορη. Απαντώ και εγώ με την σειρά μου:

1. Το ψωμί δεν ήταν φρέσκο ήταν 24-48 ωρών (μπορεί εκείνη την ημέρα να σας ξέφυγε), πιστέψτε με εγώ που το δοκίμασα ξέρω καλύτερα!!
2. όντως αυτό έφαγα και ήταν πολύ νόστιμο.
3. Την μπριζόλα την δοκίμασα και εγώ και η γυναίκα μου και εξήγησα τι θέμα είχε! Δεν το επαναλαμβάνω όμως γιατί δεν θέλω να σας φέρω σε πιο δύσκολη θέση. Η έμμεση έστω εξήγηση σας με κάλυψε.
4. ξεκινώ με το δικό σας φαούλ: Κακώς τις σερβίρατε αυτές τις πατάτες. Καταλαβαίνω την μοσχαρίσια ότι έχει κόστος αλλά οι πατάτες κάνουν 2-3 ευρώ το κιλό (ίσως πολλά λέω!! )Τώρα ο δικός μου χαρακτήρας είναι διαφορετικός απο άλλους χρήστες και απο ευγένια αποφεύγω να δημιουργώ εντάσεις παρά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις. Πίστευα λοιπόν ότι εάν σας τα έλεγα όλα αυτά θα χαλούσα την διάθεση μου και ότι μπορεί να έμπαινα σε ατέρμονες συζητήσεις και λογομαχίες. Στο κάτω-κάτω της γραφής δεν με υποχρεώσατε να έρθω, ήρθα αυτοβούλως αυτό μου σερβίρατε ότι μου άρεσε το έγραψα και ότι δεν μου άρεσε το έγραψα επίσης.

Σας τιμά που απαντάτε και ασχολείστε, είναι δύσκολη η κριτική για αυτόν που την δέχεται και εύκολη για αυτόν που την κάνει!!

2015-12-31 12:35:55

Έτυχε να τσεκάρω τα emails εκείνη την στιγμή, εξού κ η γρήγορη απάντηση.
Καλές γιορτές κ πάλι κ καλή πρωτοχρονιά!!!