Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Είναι μια κατάσταση που με εκνευρίζει αφόρητα και πρέπει να μου συμβαίνει για δεύτερη φορά, από τότε που γράφτηκα ως μέλος στο site. Να χάνω την απόδειξη πληρωμής του εστιατορίου το οποίο επισκέφθηκα. Μιλάμε για μεγάλη τσατίλα!! Προκειμένου να μην αδικήσω το εστιατόριο και αρχίζω να γράφω από μνήμης αοριστολογίες, προτιμώ να ''σιωπήσω'' και εφόσον μείνω ικανοποιημένος, να το επισκεφθώ ξανά σε μελλοντικό χρόνο.

Πίστευα ότι με το 2015 ''είχα ξεμπερδέψει'', αλλά η γυναίκα μου μάλλον είχε διαφορετική γνώμη. ''Βρήκα την απόδειξη από τον Πρόεδρο, που είχαμε πάει τον Νοέμβριο μαζί με τον Γιάννη και την Λία'', μου ανακοίνωσε περιχαρής την ημέρα των Χριστουγέννων, πετώντας μου έτσι μια assist για επιστροφή στο συγγραφικό έργο, λίγο πριν την λήξη του έτους. Έχουν προηγηθεί και οι σχετικά πρόσφατες κριτικές μου για άλλα τρία κεμπαμπτζίδικα-νεοσουβλατζίδικα-πολίτικη κουζίνα, με παρεμφερείς πάνω κάτω εντυπώσεις και έτσι το θεώρησα ως ένα ''άτυπο κλείσιμο'' ενός casual γευσιγνωστικού οδοιπορικού.

Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015, ώρα 15:00, άτομα 4, χωρίς κράτηση.

Τα πιστεύω μου για την Γλυφάδα, ως περιοχή εστίασης, τα έχω εκφράσει σε παλιότερη κριτική μου. Δεν μου κάνει κάποιο ιδιαίτερο κλικ, την θεωρώ γενικά πολύ δήθεν και υπερτιμημένη. Επιτελεί όμως ένα βασικό σκοπό, είτε τους καλοκαιρινούς μήνες που η διάθεση ''τραβάει παραλία'', είτε ως τόπο συνάντησης με φιλικό μας ζευγάρι κάτοικο γειτονικού δήμου, οι οποίοι είναι μάλλον ''δυσκίνητοι'' στις μετακινήσεις τους. Εδώ ''θα φας σαν πρόεδρος'' με διαβεβαίωνε ο φίλος Γιάννης, αλλά και το άρτια δομημένο site της επιχείρησης. Οι εντυπώσεις ακολουθούν παρακάτω.

Mass production χώρος εστίασης, με ότι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται. Ο χώρος μια παλιά μονοκατοικία, που πιθανόν ανακαινίστηκε για να φιλοξενήσει την αλυσίδα του Προέδρου. Το concept το αναμενόμενο, μια αυλή με χώρους κλεισμένους με χοντρό νάιλον, ένα στεγασμένο τμήμα στο βάθος και κάποια τραπέζια στην είσοδο του εστιατορίου, τελείως ακάλυπτα από τις καιρικές συνθήκες. Καθίσαμε έξω, ο καιρός ακόμη οριακά κρατούσε, οπότε δεν έχω εικόνα για το εσωτερικό κομμάτι.

Το service είναι γενικά αποδεκτό, αν λάβουμε υπόψη ότι είναι πολυπληθές, καθώς και την κοσμοπλημμύρα που κατακλύζει το εστιατόριο. Νέοι, γέροι, μεσήλικες, παιδιά και βρέφη, όλοι μια ''mix παρεούλα''. Στην υποδοχή ευγενικός και φιλότιμος κύριος, μανατζάρει μάλλον επιτυχώς τον πανζουρλισμό και καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια να σε βολέψει. Χαρά στο κουράγιο του!! Το λοιπό service γενικά φιλότιμο, επαγγελματικό και ευγενικό, εμφανώς όμως αποστασιοποιημένο λόγω του πλήθους των πελατών. Η ροή των πιάτων ήταν γενικά σε αποδεκτούς χρόνους, ένα πιάτο το οποίο μάλλον ξεχάστηκε, έφθασε εντός διλέπτου κατόπιν σχετικής υπόμνησής μας.

Ας μην επεκταθώ στο μενού, είναι το αναμενόμενο με μερικές ''ευφάνταστες'' περιγραφές και μπορείτε να το δείτε on line μαζί με τις τιμές.

Δοκιμάσαμε:
-Ένα συμπαθητικό ντάκο στα 5,1€.

-Ένα αποδεκτό ταμπουλέ στα 4,2€.

-Μια συμπαθητική καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 3,8€.

-Μια συμπαθητική τυροκαυτερή στα 2,9€.

-Ένα γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά στα 2,8€. Ο φίλος μας δεν είναι των hard core γεύσεων και αποφεύγει το τζατζίκι με ιδιαίτερη συνέπεια!!

-Μια φέτα σαγανάκι με κρούστα καλαμποκιού στα 4,8€. Μάλλον η φέτα και το καλαμπόκι ήταν ''ονομασίας προέλευσης'', αυτός θα ήταν και ο λόγος της τσιμπημένης τιμής!!

-Μια σάλτσα ντομάτας του Προέδρου στα 2,2€. Το γνωστό σε όλους ντιπάκι, φτιαγμένο ''με ντομάτα από χρυσάφι''!!

-Μια πατάτες με αυγά και παστουρμά στα 9€!! Το ξαναγράφω ολογράφως στα εννιά ευρώ, διότι πιθανόν θα αναρωτηθήκατε όπως και εγώ. Μήπως οι πατάτες, τα αυγά και ο παστουρμάς, έχουν υποκαταστήσει το δολάριο ως παγκόσμια χρηματοπιστωτική αξία; Στην Ελλάδα του hype όλα είναι πιθανά!!

-Μια μερίδα κεμπάπ στα 7,5€. Το κεμπάπ ''αφρός'', το ψήσιμο μαέστρικο, η γεύση όμως περίπου απούσα!!

-Μια μερίδα κασερλί κεμπάπ στα 7,9€. Copy paste με το παραπάνω κεμπάπ. Το κασεράκι με το σταγονόμετρο!!

-Μια μερίδα συμπαθητικό σις κοτόπουλο στα 7,9€.

-Οκτώ πίτες αλάδωτες στα 3,2€.

-Ενάμισι λίτρο αποδεκτό λευκό κρασί στα 11,5€ και ένα εμφιαλωμένο νερό στο 1€.

Check please
Στα 73,80€ με αναλυτική απόδειξη, συραμμένη με το αντίστοιχο δελτίο παραγγελίας.

Κατέληξα ότι:
''Γρήγορα ναι, πρόχειρα όχι'', ήταν το σλόγκαν που καθιέρωσε τα Goody's, ως μια αλυσίδα προσεγμένου γρήγορου φαγητού. Αυτές ήταν και οι εντυπώσεις μου, πάντα προσαρμοσμένες στα ήθη των ημερών και στο στυλ του εστιατορίου, εκείνο το απόγευμα του Νοεμβρίου.

Αν η τιμολόγηση των πιάτων, ήταν γενικά πιο χαμηλή, τότε θα μπορούσα να είμαι λίγο πιο γενναιόδωρος στην βαθμολογία μου. Οι καιροί όμως (ακόμη και για την Γλυφάδα) είναι δύσκολοι και τέτοια φάουλ απλά απαγορεύονται!!

For once more Ευτυχισμένο το έτος 2016!!