Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πρόσφατα πήρα την απόφαση να δοκιμάσω το μαγαζί μιας και μου το είχαν προτίνει ως ένα απο τα καλύτερα μαγαζιά για φτηνό ινδικό.

Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά δοκίμαζα ινδικό οπότε δεν ήξερα και τι ακριβώς να παραγγείλω.

Το μαγαζί βρίσκεται κάτω απο το Μοναστηράκι και είναι εύκολο να πάει κανείς εκεί με το τρένο. Ο χώρος δεν με ενθουσίασε καθόλου. Πρώτα απ'όλα επειδή είχε τύχει να πέρασω την πρωηγούμενη μέρα (πριν βγω για φαγητό εκεί) εξω απο το μαγαζί είδα ότι ήταν στην κυριολεξία "πνιγμένο' και έτσι αποφάσισα να τους πάρω τηλέφωνο την επόμενη για να κλέισω τραπέζι. Δεν κάνουν κρατήσεις.

Όταν το επισκέφτηκα κατάλαβα ότι ο "κόσμος" που είχα την προηγούμενη μέρα ήταν οι πελάτες που περίμεναν να παραγγείλουν. Το μαγαζί είναι δυόροφο. Στην είσοδο είναι η κουζίνα, η οποία είναι ανοιχτή και την βλέπουν όλοι, δυο-τρια τραπεζάκια στριμωγμένα και το μπαρ. Ο χώρος είναι ελάχιστος, οι περισσότεροι περιμένουν απ'έξω και για να πας επάνω κάνεις άθλο.

Στον επάνω όροφο (ο οποίος είναι εξίσου μικροσκοπικός) είναι γεμάτος τραπέζια (το ένα πάνω στο άλλο). Ήμασταν τυχαιροί και βρήκαμε ένα άδειο τραπέζι και καθήσαμε. Το επόμενο πρόβλημα ήταν η παραγγελεία. Πριν παραγγείλει κανείς πρέπει πρώτα να πάει πάνω να δει αν υπάρχει τραπέζι, να το "πιάσει" και μετά να πάει κάποιος κάτω να παραγγείλει, να πληρώσει και μετα του φέρνουν το φαγητό πάνω.

Προσωπικά ήμασταν δυο άτομα οποτε ο ένας έπρεπε να μείνει πάνω και ο άλλος να πάει κάτω. Όπως καταλαβαίνετε αυτός που έμεινε πάνω δεν είχε περιθώρια να διαλέξει τι θα φάει εκτος και αν ήξερε το menu του μαγαζιού απο πριν.

Όπως είπα πρώτη φορά στο μαγαζί δεν ήξερα την νοοτροποία τους και παρήγγειλα κάτι ασφαλές: Κοτόπουλο με καρύδα ( 8,50), κοτόπουλο με κάρρυ (8) ρύζι (3,00 ή 3,50) και ένα ορεκτικό 2 ατόμων (4 νομίζω) και δυο κοκα κολες (2,50 η μια).

Λοιπόν, το φαγητό ήταν πολύ καλό. Το πρόβλημα είναι ότι μη ξέροντας έκανα το λάθος να πάρω δυο κοτόπουλα γιατί πίστευα ότι θα είναι μια κανονική μερίδα. Το κάθε κοτοπουλο έρχεται σε ένα τεράστιο μπολ αρα ουσιαστικα είναι για 2 άτομα, το ίδιο ισχύει και για το ρύζι. Με δυο λόγια με πείπου 10-15 ευρω τρώνε άνετα δυο άτομα.

Το ορεκτικό δεν μου άρεσε καθόλου. 1ον ήταν για δυο άτομα: Δύο πιτουλες με γέμιση, η μια με αρακά και η αλλη με ένα φρούτο (περγαμόντο νομίζω, δεν κατάλαβα) συνοδευόμενα απο μια σάλτσα που μου θύμιζε το δικό μας τζατζίκι αλλά ήταν πιο αραιή. Η σαλτσούλα ήταν πολύ ωραία και δροσερή.

Το κοτόπουλο με την καρύδα ωραίο και εντελώς καινούργιο για τις γεύσεις μου. Στην αρχή μου άρεσε αλλά μετά απο ένα σημείο ένιωθα ότι θα κάνω εμετό αν φάω κι άλλο γιατί ήταν πολύ γλυκό (για μένα πάντα). Το κοτόποθλο με το κάρρυ αν και καυτερό αρκετά καλό. Το ρύζι τίποτα το σπουδαίο.

Με δυο λόγια το φαγητό τους ήταν πολύ καλό (αλλά εγω δεν είμαι συνηθησμένη σε αυτές τις γευσεις). Το ορεκτικό ήταν μια τραγωδία για μένα καθώς επίσης και ο χώρος καθώς στο τέλος μας "σήκωσαν' γιατί ήταν μια παρέα 6 ατόμων που έψαχναν για δευτερο τραπέζι και περίμεναν πάνω απο τα κεφάλια μας για να σηκωθούμε και να πάρουν τις καρέκλες. Κρίμα γιατί έχει πολύ πελάτεια το μαγαζί κάτι πρέπει να κάνουν με τον χώρο.

Φυσικά και θα ξαναπάω αλλά αυτή τη φορά θα παραγγείλω ινδικό σουβλάκι. Δεν νομίζω ότι τυχαία πάνω απο τους μισούς πελάτες έπαιρναν μόνο σουβλάκι. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα διότι πέρα του χώρου οι τιμές είναι πολύ καλές και το φαγητο εξίσου καλής ποιότητας.