Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Παρασκευή 18/12/2015 βρέθηκα στο 2Μαζί σε δείπνο για τις γιορτές που παρέθεσε η εταιρία που δουλεύω. Κανονίστηκε για εκεί διότι είναι πολύ κοντά στα γραφεία της εταιρίας και κάποιοι συνάδερφοι είχαν ξαναπάει και τους άρεσε.

Το εστιατόριο βρίσκεται στις παρυφές της Πλάκας, σε ένα νεοκλασσικό του 19ου αιώνα επί της οδού Νίκης. Το 2Μαζί είναι ένα εστιατόριο Ελληνικής δημιουργικής κουζίνας κάτω από την στέγη του οποίου ενώνουν τις δυνάμεις τους ο Γιάννης Μπαξεβάνης και ο Ηλίας Γώγος, δυο πολύ εγνωσμένοι σεφ.

Ο χώρος του μου άρεσε πάρα πολύ. Σε γκρι γήινα χρώματα οι τοίχοι του με πολύ όμορφη και προσεγμένη διακόσμηση, ενθουσιάστηκα με τα καπέλα vintage που υπήρχαν σε έναν από τους τοίχους του μαγαζιού και φωτίζονταν με μικρές κίτρινες λάμπες. Το εστιατόριο τουλάχιστον στους χώρους που κινήθηκα εγώ αποτελείται από μια κυρίως σάλα που είχε κλείσει η εταιρία για εμάς, περίπου 30 άτομα ήμασταν. Ο δεύτερος χώρος στα δεξιά του είχε 2-3 τραπεζάκια και στα αριστερά του ξεκίναγε η μπάρα. Απ' ότι έμαθα υπάρχει άλλος ένας χώρος (μάλλον στον επάνω όροφο) για prive και για τις καλές μέρες αυλή στο πίσω μέρος του μαγαζιού, που και γι αυτήν άκουσα πολύ κολακευτικά λόγια.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική, από την αρχή που έμπαινες να σου πάρουν το μπουφάν σου και να σε συνοδέψουν στο τραπέζι σου, κατά την διάρκεια όλοι οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί γρήγοροι και με χαμόγελο σε κάθε τι που ζητούσε ο καθένας μας από το να μας σερβίρουν το κρασί μέχρι να μας λύσουν την οποιαδήποτε απορία είχαμε με το μενού. Γενικά ένιωσα πάρα πολύ άνετα καθ όλη την διάρκεια της βραδιάς, από την αρχή μέχρι το τέλος.

Πάμε στα του φαγητού τώρα, τα ορεκτίκα, οι σαλάτες και τα γλύκα που θα τρώγαμε ήταν προκαθορισμένα από την εταιρεία. Το μόνο που μας είχε ζητηθεί μια βδομάδα πριν ήταν να διαλέξουμε το κυρίως πιάτο μας ανάμεσα σε 3 επιλογές. Ταλιατέλες ζυμωμένες με λεμόνι, φρέσκο σολωμό και μέντα. Κόκορα παστιτσάδα με μακαρόνι ματσάτα και καπνιστή γραβιέρα. Ψαρονέφρι μαριναρισμένο με ζεστό κρασί και μπαχάρια σε βάση από πουρέ μανιταριού. Εγώ πήρα τον κοκορίκο.

Ας τα πάρουμε από την αρχή λοιπόν. Για αρχή μας έφεραν 2 υπέροχα ντιπ το ένα ήταν με μελιτζάνα και το άλλο δεν το θυμάμαι αλλά ήταν φανταστικό, τα συνόδευαν με φρυγανισμένο μαύρο και άσπρο ψωμί.

Από σαλάτες ήρθαν 2 στο τραπέζι μας

Μια η λεγόμενη πολύχρωμη, που περιείχε μαρούλι σίγουρα και διάφορα άλλα πολύχρωμα ζαρζαβατικά μέσα σε τραγανή φωλιά με προσούτο, κατσικίσιο τυρί, χειροποίητη μαρμελάδα σύκο και βινεγκραίτ από ρόδι. Αρκετά καλή, με φρέσκα όλα τα υλικά της. Αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο ντρέσσινγκ, δεν ακουγόταν καθόλου και επίσης ήταν σχετικά μικρή. (2/4) (16€)

Σαλάτα σπανάκι, καρύδι, αχλάδι, μαριναρισμένα μανιτάρια, πικάντικο μανούρι με ντρέσσινγκ από λευκό βαλσάμικο και σουμάκ. Αδιάφορη θα την έλεγα αυτή την επιλογή, δεν ενθουσιάστηκε κανείς, μέχρι και τα μανιτάρια ήταν σκληρά και σχεδόν άνοστα (1/4) (14€)

Μπουκιές κοτόπουλο μαγειρεμένες με λεμονόφυλλα, κύμινο και τραγανές πιτούλες. Δυστυχώς το πιάτο αυτό ήρθε στο τραπέζι μας κρύο, δεν ρώτησα τα υπόλοιπα τραπέζια αν το ίδιο έγινε παντού, κρίμα γιατί ακόμα και κρύο που ήταν πολύ νόστιμο και η σαλτσούλα που είχε μέσα έγινε ανάρπαστη με τις βούτες. Θα ήθελα να βάλω 4/4 αλλά δυστυχώς επειδή ήρθε κρύο.. (3/4) (10€)

Χορτόπιτα ψημένη στα κάρβουνα, με γιαούρτι-ταχίνι-ρόδι. 4 μικρά κομμάτια με λεπτή ζύμη και γέμιση αλλά κατά γενική ομολογία πολύ νόστιμη, γιαγιαδίστικη. (4/4) (7€)

Στα κυρίως τώρα, όπως είπα και πιο πάνω εγώ πήρα τον κόκορα παστιτσάδα με μακαρόνι ματσάτα και καπνιστή γραβιέρα. Μπροστά μου ήρθε κόκορας με κριθαράκι σαν γιουβέτσι, όπως και σε όποιον άλλο παρήγγειλε το συγκεκριμένο πιάτο. Αυτό έγινε χωρίς καμία ενημέρωση όπως μας είπε η κοπέλα που κανόνισε το δείπνο. Και να πεις ότι τους είχαμε ενημερώσει τελευταία στιγμή ότι θα πάμε... μια βδομάδα πριν το ξέρανε. Τέλος πάντων δεν μπορώ να κάνω κριτική για το πιάτο όπως είναι στον κατάλογο αλλά θα σας πω για το γιουβετσάκι που έφαγα, ο κόκορας ήταν πολύ νόστιμος, έλιωνε κυριολεκτικά, όπως επίσης και το κριθαράκι ήταν λουκούμι.. βέβαια έχω φάει αντίστοιχη ποιότητα και σε άλλα μαγαζιά που υποτίθεται δεν είναι τόσο γκλάμουρ.. και επίσης να πω ότι ποσότητα ήταν πολύ μικρή και χωρίς το πιάτο να έχει κάποια ωραία διακόσμηση, όλα χύμα, (3/4) (18€)

Από τα υπόλοιπα κυρίως δοκίμασα λίγο απ όλα και ζήτησα απ όλους να βάλουν ένα βαθμό απ το 1-4.

Ταλιατέλες ζυμωμένες με λεμόνι, φρέσκο σολωμό και μέντα. Όλοι μου είπαν το ίδιο.. ανάλατο και όχι κάτι το ιδιαίτερο και θα συμφωνήσω (2/4) (17€)

Ψαρονέφρι μαριναρισμένο με ζεστό κρασί και μπαχάρια σε βάση από πουρέ μανιταριού. Το κρέας ήταν ψιλοσκληρό και από γεύση μέτριο, ο πουρές μανιταριών ήταν ένας κλασσικός πουρές (αναρωτηθήκαμε μήπως τους είχε τελειώσει όπως τα μακαρόνια στον κόκορα και είπαν να βάλουν πατάτας... ) (2/4) (21€)

Και από γλυκά:

Μους γιαουρτιού με αφρό φραμπουάζ και άρωμα μέντας, καλούλι για μένα, στους πιο πολούς βέβαια δεν άρεσε καθόλου.. (1,5/4) (10€)

Fondant au chocolat με παγωτό... δεν ξέρω τι είναι αυτό το fondant, εμάς μας φέραν σοκολατόπιτα με παγωτό... πάρα πολύ καλό (3/4) (10€)

Ήπιαμε κρασάκι που άρεσε πολύ σε όλους και το λευκό και το ροζέ

Στο τέλος μας φέραν ένα μπουκάλι μαστίχα στο κάθε τραπέζι, πάρα πολύ καλή και αυτή, αλλά δεν ξέρω αν ήταν κέρασμα ή όχι.

Εν κατακλείδι το 2Μαζί είναι ένα ακριβό εστιατόριο σε έναν πολύ όμορφο χώρο με πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλά όχι φαγητό που θα πεις χαλάλι τα λεφτά που έδωσα, εγώ δεν θα ξαναπήγαινα.